7
روستای شاهکوه گرگان
شاهکوه سفلی ،روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان گرگان در استان گلستان است. این روستا در دهستان استرآباد جنوبی ودر ۶۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر گرگان قرار دارد.

 

 شاهکوه سفلی ،روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان گرگان در استان گلستان است. این روستا در دهستان  استرآباد جنوبی ودر ۶۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر گرگان قرار دارد. براساس نتایج  سرشماری ۱۳۸۵ جمعیت آن 700 نفر بوده است .روستای شاهکوه نام خود را از ارتفاعات اطراف گرفته‌است و قدمتی دیرینه دارد این روستا در گذشته، در مسیر جاده اصلی و شاهراه ارتباطی بین خراسان بزرگ و شاهرود بوده‌است. مردم روستای شاهکوه به زبان محلی مازندرانی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. با توجه به زمستان سرد و بارش برف سنگین در روستا، در فصل زمستان نیمی از جمعیت روستا، به شهرهای گرگان و اطراف کوچ قشلاقی می‌کنند. درآمد اکثر مردم روستای شاهکوه از فعالیت‌های زراعی، باغداری و دامداری تأمین می‌شود. تعدادی از مردم نیز در بخش خدمات و صنایع دستی اشتغال دارند. زمین‌های زراعی به صورت دیم و آبی کشت می‌شود و محصولات عمده زراعی آن شامل گندم، جو، سیب‌زمینی و سبزیجات است. انواع محصولات باغی از قبیل زردآلو، سیب و بادام درروستا به عمل می‌آید. مراتع غنی پیرامون روستا موجب رونق دامداری درروستا شده‌است. مهم‌ترین محصولات دامی آن عبارتند از: پشم، گوشت، شیر، ماست وکره. روستای کوهستانی شاهکوه با بافت مسکونی متراکم در شیب ملایمی استقرار یافته‌است. دارای بافت معماری خاص و زیبایی می باشد.ساخت واحد های معماری در آن بر اساس شیب منطقه شکل گرفته است تا حداکثر بهره گیری را از محیط طبیعی خود دریافت نماید. اکثر خانه ها در دو طبقه ساخته شده است و مصالح عمده آن از خشت خام، چینه گل،کاهگل و چوب اورس و سنگ می باشد. خانه هایی که در طبقات پایین قرار گرفته اند عمدتا زمستان نشین و خانه هایی که در طبقات بالاا واقع شده اند به دلیل حداکثر استفاده از محیط طبیعی و کوران هوا در فصل تابستان مورد استفاده قرار می گیرد. در این خانه ها اتاق ها در کنار هم قرار گرفته اند و در جلوی اتاق های طبقات فوقانی تراس های چوبی تعبیه شده است که علاوه بر ارتباط دهی بین اتاق ها، مکانی برای چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبای منطقه محسوب می شود.پوشش خارجی بناها تخت و با کاهگل می باشد.

کوه نیمه جنگلی و بسیار زیبای سرلیسه در ۵ کیلومتری شمال غربی روستا، با ارتفاع ۲۹۱۰ متر یک مقصد طبیعت گردی است و کوهنوردان بسیاری را به سوی خود جلب می‌کند. رشته کوه گاوکشان در ۶ کیلومتری جنوب غربی روستا واقع شده و با ارتفاع ۳۸۱۳ متر یکی از بلندترین ارتفاعات استان و سرچشمه رودهای سرتنگه، چهارده و آب ترودبان است. دامنه‌های شمالی این کوه به شهرستان گرگان و دامنه‌های جنوبی آن به شهرستان‌های شاهرود و دامغان مشرف است. یخچال‌های طبیعی رشته کوه‌های گاوکشان، بر زیبایی و جذابیت ارزش‌های گردشگری ورزشی این روستا افزوده‌است. از دیگر جاذبه‌های طبیعی روستا می‌توان به چشمه‌های متعدد و زیبای اطراف روستا و حواشی سرسبز و دیدنی زرد چشمه، چشمه سار، سرخ چشمه، سنگ چشمه، استل سر و شلیار اشاره کرد. رودخانه فصلی رودبار دله در جنوب روستا، رستنگاه درختان ارس در ارتفاعات اطراف، بر جلوه‌های زیبای طبیعت روستا می‌افزاید. آرامگاه امامزادگان یوسف و حسین از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) که به امامزاده غائب معروفند، در شمال روستا واقع شده‌است. این آرامگاه ساده اتاقی کوچک است که از خشت و گل و سقفی چوبی ساخته شده‌است. کاروانسراهای قزلق و رباط سفید آثار تاریخی برجسته نزدیک این روستا است. این کاروانسرا در ۴ کیلومتری شمال روستای چهارباغ و در مسیر راه دهانه قزلق به شاهکوه قرار دارد. رابینو در سفرنامه خود از این کاروانسرا یاد می‌کند. موسیقی محلی همراه با نی و نغمه‌های محلی در مراسم عروسی و شادی به اجرا درمی‌آید.پوشاک مردم روستا از لباس‌های معمولی و رایج تشکیل شده‌است، ولی میانسالان و کهنسالان روستا، از لباس محلی استفاده می‌کنند. مردان روستا معمولاً کلاه‌های پشمی و نخی بر سر می‌گذارند و زنان نیز، از لباس‌های محلی مازندرانی شامل دامن‌های پرچین، پیراهن بلند، شلوار، نیم تنه و روسری استفاده می‌کنند. غذاهای محلی روستا مشتمل بر انواع آش، آبگوشت، کباب و انواع خورش‌ها است. مواد لبنی شیر، پنیر، ماست و کره از غذاهای مکمل روستاییان می‌باشد.این روستا از طریق شهر گرگان، با جاده‌ای آسفالت قابل دسترسی است

.

زير ساخت هاي موجوددر روستا : آب ، برق و جاده آسفالته تامین گردیده است .

فصول گردشگري روستا  :  اين روستا در تمام فصول سال قابليت جذب گردشگران را دارد

 

 

 

امکانات گردشگری موجود

 سرویس بهداشتی : دارد

 واحد اقامتی : ندارد

 سوییت : ندارد

 راه دسترسی :  آسفالت

نحوه دسترسی : با وسیله نقلیه

سایر امکانات رفاهی : سرویس بهداشتی و راه دسترسی  آب ، برق ، تلفن موجود میباشد

بهترین فصول گردشگري روستا  :  اين روستادر تمام فصول سال قابليت جذب گردشگران را دارد.

 

 


 

موقعيت منطقه نمونه گردشگـري شاهکوه در كشور

 

موقعيت منطقه نمونه گردشگـري شاهکوه در استان گلستان

 

موقعيت منطقه نمونه گردشگـري شاهکوه در شهرستان گرگان

 

نقشه  موقعيت منطقه گردشگـري شاهکوه در منطقه

 

 

مشخصات منطقه  :

نام منطقه : منطقه گردشگـري شاهکوه

استــان :  گلستان

آدرس :  استان گلستان شهرستان گرگان

نزديك ترين شهــر :  گرگان

نزديك ترين روستــا :  شاهکوه

طــول جغرافيايــي :   َ 25    ْ 54

عـرض جغرافيايــي :      َ  34    ْ 36

نــوع جـاذبـــه :  طبيعي و انسان ساخت

اقليــم منطقــه :  معتدل وسرد

توپوگرافـي منطقه :  کوهستان

پوشش گياهـي منطقه : استپ

منابع آب موجـود :   چشمه و آبهاي سطحي

گلستان گردی
لطفا بر روی نقشه بالا کلیک نمایید
جاذبه های گردشگری
نقشه گلستان
نقشه گلستان
سایر سایت های اداره
تابلوی اعلانات
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد