در واقع نامگذاری شهر مورد بحث بنام بندرگز بواسطه نزدیک بودن به روستای گز از نام ن روستا ریشه گرفته و بصورت پیش بندر روستای گز محسوب میشده است. همچنین در مورد وجه تسمیه بندرگز برخی اعتقاد دارند که با توجه به تغییرات نام آن بعلت رویش درختچه های گز در زمین های نیمه شور قسمت شمالی شهر بندر گز و قرار گرفتن شهر در کنار دریای خزر،این شهر بنام “بندر جز” معروف شد و در دوره پهلوی در سال 1316 شمسی کلمه جز که معرب گز میباشد،مجددا به گز تبدیل و از آن پس به نام بندرگز نامیده شد.

شهرستان بندرگز با آثار تاريخي و قدمت ديرينه يكي از شهرستان هاي مهم استان مي باشد.براساس نوشته هاي عارف ديهيم، شاه اسماعيل صفوي در زمان لشكركشي به سواحل جنوب شرقي درياي خزر و به هنگام مراجعت مدتي در قصبه كناره (بندرگز امروزي) اطراق نموده است. اين شهرستان در زمان زنديه مورد توجه ويژه قرار گرفته و در سال ١٢١٠ هـ.ق تأسيسات بندري در اين شهرستان احداث گرديده است. بندر گز از دوران قاجاريه با ايجاد تجارت خانه و انبارهاي بزرگ كالا توسط روس ها در زمان محمد علي شاه (١٢٦٢ ه.ق) يكي از قطب هاي مهم اقتصادي و تجاري منطقه استراباد محسوب مي شد ه است. مدتي بعد در اوايل حكومت ناصرالدين شاه با احداث يك اسكله چوبي و عامل شعب بانك استقراضي روس از يك سو به گرگان، دامغان، شاهرود، مازندران و تهران و از سوي ديگر باباكو (بادكوبه)، آستاراخان (هشترخان) روسيه ارتباط تجاري داشته است. آثار تاريخي و مذهبي مهم شهرستان بندرگز عبارتند از: جركلباد، خرابه هاي آتشكده قديمي در جنوب شرقي روستاي كهنه كلباد، مارقلعه، عروس قلعه، تپه هاي باستاني دين تپه ، تپه سنان، كافرتپه، قلعه تپه، امامزاده حبيب اله، امامزاده عليرضا، ساختمان گمرك، فانوس دريايي. مهمترين گردشگاه هاي اين شهرستان عبارتند: ساحل آرام و زيباي بندرگز و نوكنده با تأسيسات موجود، چشمه بلبل، ذخيره گاه شمشاد، جنگل باغو،چشمه قلقلي.

شهرستان بندرگز بين ٥٣ درجه و ٥١ دقيقه تا ٥٤ درجه و ٣ دقيقه طول شرقي و ٣٦ درجه و ٣٩ دقيقه تا ٣٦ درجه و ٤٩ دقيقه عرض شمالي در بخش جنوب غربي استان واقع شده است. اين شهرستان از شمال به خليج گرگان و درياي خزر، از جنوب و غرب به شهرستان گلوگاه (استان مازندران ) و از شرق به شهرستان كردكوي محدود مي شود. وسعت شهرستان بندرگز ۳/۲۳۹ كيلومتر مربع (۲/۱ درصد از مساحت استان) و رتبه چهاردهم از نظر وسعت در بين شهرستان هاي استان است. براساس تقسيمات اداري و كشوري تا سال ۱۳۹۲ اين شهرستان از ٢ بخش (مركزي و نوكنده)، ٢ شهر (بندرگز و نوكنده). ٤ دهستان و ٢۴ آبادي مسكوني تشكيل شده است.

از نظر ناهمواري ها اين شهرستان به سه ناحيه جلگه اي، كوهپايه اي و كوهستاني زير تقسيم مي شود:
ناحيه جلگه اي
وسعت اين ناحيه ٦/۱۸۹ كيلومتر مربع (۲/۷۹ درصد از مساحت شهرستان) مي باشد. عمده جمعيت، فعاليت و كانون هاي استقرار در اين ناحيه پراكنده اند.
ناحيه كوهپايه اي
ناحيه كوهپايه اي از اراضي جنگلي و كشاورزي پوشيده شده كه وسعت اين ناحيه ۶/۲۷ كيلومتر مربع (۵/۱۱ درصد از مساحت شهرستان) است.
ناحيه كوهستاني
ناحيه كوهستاني از اراضي جنگلي، مرتعي و در دره ها از اراضي كشاورزي پوشيده شده كه وسعت اين ناحيه ٣/۲۲ كيلومتر مربع (۳/۹ درصد از مساحت شهرستان) است.
اقليم
از نظر اقليمي اين شهرستان به لحاظ موقعيت جغرافيايي و طبيعي از آب و هواي مديترانه اي برخوردار است.
زبان و مذهب
مردم شهرستان بندرگز به زبان فارسي و به لهجه مازندراني تكلم مي كنند.

مرحوم شیخ حمزه ربانی و مرحوم رحیم لیوانی دو نفر از بزرگان و عالمان این منطقه بودند که در سطح کشور شهرت داشتند و کتاب های علمی فراوانی از این دو بزرگوار هم به چاپ رسیده است.پیکر این دو مفاخر در امام زاده حبیب ا… نوکنده در نزدیکی صحن امام زاده دفن شده است.

شهرستان بندرگز از نظر وجود زیر ساخت های گردشگری ، دارای خط راه آهن به تهران می باشد در این مسیر مسافران وگردشگران زیادی در ایام نوروز و تابستان و دیگر های سال به نقاط مختلف کشور از جمله تهران مسافرت می کنند این شهرستان از نظر وجود جاذبه های گردشگری و تاریخی بکر می باشد مثل : جنگل باغو و جنگل نرگسی ـ آبشارها ـ سواحل بندرگز و نوکنده ـ مسیر اتصالی به مناطق کوهستانی و ییلاقی هزار جریب ـ اماکن های تاریخی مثل : بناهای تاریخی شهرداری ـ راه آهن ـ کارخانه پنبه لیوانی ـ ساختمان دماوندی ـ گمرک ـ فانوس دریایی از جمله جاذبه های گردشگری شهرستان می باشند که از نظرجذب گردشگر قابلیت بازدید را دارند .

فاصله شهرستان بندرگز به تهران : 380 کیلومتر
فاصله شهرستان گرگان به تهران : 430 کیلومتر

شامل جاجیم – گلیم – چرم – چلنگری – میناکاری – معرق و منبت – رودوزی سنتی – بافتنی سنتی – کاشی هفت رنگ – حصیر بافی

ساختمان شهرداری
ساختمان شهرداری بندرگز که در سمت شمال شرقی میدان راه آهن قرار گرفته است،در تیر ماه 1315 شمسی احداث و دارای دو طبقه تحتانی و فوقانی و تالار اجتماعات و اتاق های متعدد می باشد. این ساختمان توسط مهندسین آلمانی و ایرانی ساخته شده است و از استحکام و زیبایی خاصی برخور دار است به طوری که یکی از ساختمان های بسیار زیبای بخش بندرگز به شمار می رود. شهرداری بندرگز درسال ۱۳۱۲ تاسیس شده است این شهرداری که سال ها قدمت تاریخی دارد در دوره پهلوی اول احداث شده است. این ساختمان در چند وقت پیش بر اثر سانحه ای سوخت .
متن دكمه
آبشار چلم ریز
آبشار چلم ریز یا چلم رز در استان گلستان واقع است. این آبشار در جنوب شهرستان بندر گز و در نزدیکی روستای استون آباد واقع شده و مسیر دسترسی به آن نیاز به مهارتهای فنی و تجهیزات کوهنوردی دارد. دسترسی به این آبشار از راه مستقیم روستای استون آباد به طرف جنگل میسر است. راه های دسترسی دیگری نیز وجود دارد که با گذشتن از ایستگاه فروهر یا همان ایستگاه منابع طبیعی و عبور از راه فرعی به طور دقیق در قسمت شرقی آن قرار می گیرید. با ۱۵ دقیقه سنگ نوردی در جنگل پای آبشار خواهید رسید. ارتفاع این آبشار در حدود ۱۵ متر است.
متن دكمه
بنای تاریخی فانوس دریایی
بنای فانوس دریایی مربوط به اواخر دوره قاجار – دوره پهلوی اول است و در بندرگز، خیابان امام جعفر صادق (ع)، ساحل دریای بندرگز واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۵۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. یکی از آثاری که تاریخ شهر را حکایت می کند”فانوس دریایی” می باشد این اثر بصورت برج مانندی است که در زمان قاجار توسط روسها در ساحل بنا شد که قدمت این اثر نشان از پویایی شهر در آن زمان داشته است و در واقع راهنمای کشتی هایی بوده که برای صادرات واردات به خلبج گرگان می آمدند و سواحل بندرگز لنگر می انداختند.
متن دكمه
پارک جنگلی باغو
این پارک جنگلی در 13 کیلومتری و در ضلع جنوب شرقی شهرستان بندر گز قرار دارد مسیر دسترسی به این پارک آسفالته و شوسه بوده و جنب روستای باغو شهرک صنعتی باغو قرار دارد و یکی از مکان‌های جذاب برای گردشگران و مسافران است . در این پارک زیرساخت‌های لازم گردشگری از جمله راه دسترسی آسفالته و شوسه ، آب ، استراحتگاه موجود بوده و سرویس‌های بهداشتی و خدمات رفاهی در حال مهیا می باشد . این پارک یکی از جاذبه های طبیعی شهرستان بندرگز بوده که سالیانه گردشگران زیادی از این جاذبه طبیعی استفاده می نمایند .
متن دكمه

نقشه شهرستان بندرگز

تلفن های ضروری شهرستان

ندادی امداد 147
کشیک هلال احمر 34525473
اورژانس 34528155
مرکز بهداشت 34560322
داروخانه شبانه روزی 34527220
فرمانداری 34530902
شهرداری 34522360
کلانتری 34523018
راهنمایی و رانندگی 34525010
میراث فرهنگی 34531403
دانلود نقشه

ساختمان گمرک

شهرستان بندرگز

ساختمان گمرک بندرگز با طرح و نظارت کامل مهندسین بلژیکی در سال 1281 شمسی احداث و بلافاصله مورد بهره برداری قرار گرفت. این ساختمان در حال حاضر از قدیمی ترین بناهای تاسیسات بندری این بخش است که پس از گذشت چندین دهه از عمر آن همچنان از استحکام و مقاومت بسیار خوبی برخوردار است . یک بار توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت شده است . این بنا در تاریخ 11/5/1384 به شماره 12562 به ثبت ملی رسیده است

ساحل بندرگز

شهرستان بندرگز

نوکَنده يکي از شهرهاي شهرستان بندر گز در استان گلستان است. شهر نوکنده در جنوب غربي بندر گز واقع شده است. اين شهر به علت موقعيت خاص جغرافيايي و وجود جنگلهاي انبوه جهان مورا در جنوب آن و داشتن آب و هواي معتدل و خاک مساعد، از پيشرفت نسبتاً خوبي برخوردار است. ناهمواري‌هاي نوکنده همانند ساير مناطق اطراف شامل دو قسمت کوهستاني و جلگه‌اي مي‌باشد. قسمت کوهستاني آن، بخشي از رشته کوه البرز است که داراي پوشش گياهي جنگلي انبوه و مراتع مختلف است و به نام جنگل‌هاي جهان مورا ناميده مي‌شود. از اماکن ديدني نوکنده مي توان به جنگل نوکنده، درياي نوکنده و امام زاده حبيب اله نوکنده اشاره نمود. ساحل نوکنده دارای امکانات زیر ساختی نظیر ( آب – برق- سرویس بهداشتی – فروشگاه و آلاچیق هایی جهت استراحت مسافرین ) می باشد . مسیر دسترسی به ساحل نوکنده آسفالته می باشد و از شهرستان بندرگز 8 کیلومتر و از شهر نوکنده 4 کیلومتر فاصله دارد

اطلاعات بیشتر

ساختمان راه آهن

شهرستان بندرگز

عملیات ساختمانی ایستگاه راه آهن بندر گز همراه با احداث راه آهن سراسری در روز 23 مهرماه 1306 شمسی شروع و پس از مدتی به اتمام رسید. این راه آهن که از مدخل شهر عبور می کند،همچنان یکی از مهمترین شبکه راه های ارتباطی این شهر با تمامی شهر هایی که در مسیر راه آهن سراسری قرار دارند،محسوب می شود. ناگفته نماند که ساختمان ایستگاه و تاسیسات آن با همکاری و نظارت کامل مهندسین آلمانی به اتمام رسیده است این ساختمان در تاریخ 11/5/1384 به شماره ثبت ملی 12563 می باشد . قدمت این ساختمان بر می گردد به دوره پهلوی اول

اطلاعات بشتر

جنگل نرگسی

نوکنده

میانکاله

میانکاله

فانوس دریایی

ساختمان شهرداری بندرگز

ساحل بندرگز

ساحل بندرگز

جنگل باغو

جاده قلقلی

تصویر هوایی بندرگز

تصویر هوایی بندرگز

پل شاه عباسی

آبشار شرشر استون آباد

آب بندان جفا کنده

بنای تاریخی کارخانه پنبه لیوانی

بنای قدیمی در شهر نوکنده

شهر نوکنده

شهر نوکنده در پای پیشکوههای دامنه شمالی البرز شرقی بر سر راه ارتباطی روستاهای مجاوری مانند بنفشه تپه و جفاکنده واقع شده وفاصله آن تا جاده اصلی که پاسگاه پلیس راه نوکنده در مجاورآن قرار دارد در حدود 2 کیلومتر است.این شهر به علت موقعیت خاص جغرافیایی و وجود جنگلهای انبوه جهان مورا در جنوب آن وداشتن آب وهوای معتدل وخاک مساعد از پیشرفت نسبتا خوبی برخوردار است.ناهمواریها ی نوکنده همانند سایر روستاهای بخش شامل دو قسمت کوهستانی و جلگه ای میباشد .قسمت کوهستانی آن بخش از رشته کوه البرز است که دارای پوشش گیاهی جنگلی انبوه و مراتع مختلف است و بنام جنگلهای جهان مورا نامیده میشود. قسمت جلگه ای آن که در فاصله بین دریا و کوه قرار گرفته از ناحیه نسبتا هموارتشکیل شده و از نظر کشاورزی دارای اهمیت فوق العاده زیادی است و رو دهای فصلی متعددی در آن جریان دارد . مهمترین رودخانه این شهر رودخانه نو کنده است که از بهم پیوستن جویبارهایی که از ارتفاعات بنفشه تپه و وطنا سر چشمه میگیرد بوجود آمده و از مدخل این شهر عبور میکند و شهرنوکنده را تقریبا به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می نماید. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۸، درحدود ۱۰هزارنفر بوده است

تپه دارلته : این تپه در قسمت جنوب نوکنده قرار دارد .ازانجائیکه شباهت زیادی به قلعه دارد برخی از اهالی معتقدند که این تپه در گذشته قلعه بوده
کافرتپه : کافر تپه نیز یکی از تپه های تارخی نوکنده بوده که در فاصله بین دو روستا استون آباد.بنفش تپه و شهر نوکنده واقع شده است
سنان خانه سر : از جمله آثار تاریخی دیگر منطقه نوکنده سنان خانه سر است که در فاصله نوکنده و رستای تلور نزدیک شاهراه آسیایی واقع شده است .برخی ار افراد مسن و آگاه منطقه معتقدند که این مکانزمانی بصورت یک آبادی بوده و بنا به عللی که چندان مشخص نیست دچار تخریب شده و بکلی از بین رفته است
منطقه پن خانی : این منطقه در شمال شرقی نوکنده واقع شده است و دارای قبرستانی که به قبرستان مزنگ معروف است این قبرستان بسیار قدیمی بوده و بعضی از سنگ قبرهای آن به قدمتی بیش از 400 سال میرسدکه در قسمتی از این منطقه اخیرا سالن ورزشی احداث شده است

بندرگز شهرستان معرفی

زیبایی جنگل های دیدنی استان گلستان، با وجود آبشارهایی که در خود دارد، دو چندان می شود. با نگاهی به جغرافیای طبیعی این جنگل ها میتوان گفت ، تقریبا همه جای استان گلستان از وجود آبشارهایی بهره مند است

برای دیدن آبشارها اینجا کلیک کنید

dfgdfg

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

گلستان نگارستان ایران

پایتخت طبیعت گردی ایران گلستان رنگین کمان اقوام راوی دستان خلاق زنان روستا گلستان پایتخت فرهنگی ایران

گالری عکس

گالری عکس

گالری فیلم

گالری فیلم

اینستاگرام

اینستاگرام

تلگرام

تلگرام

آیین علم سلام بر محرم
آئین سنتی علم‌بندان از شب اول محرم آغاز و در واقع برافراشته شدن علم در این ماه نشانه سوگواری و عزاداری حسینی و از مهمترین و اصلی‌ترین علائم عزاداری است که مردم احترام بسیاری برای این مراسم قائل هستند.
در این مراسم علم را که نشان علم علمدار کربلا و نماد عزاداری سالار شهیدان امام حسین (علیه السلام) است از مساجد بیرون آورده و غبارروبی می‌کنند و در گوشه ایی از مسجد قرار می‌دهند و شرکت کنندگان با برگزاری مراسم سینه زنی در غم شهادت امام حسین (علیه السلام) به عزاداری می‌پردازند.
درگذشته و اکنون مردم این منطقه در جشن­ها، شب نشینی­ ها و مراسم ­عزاداری اقدام به پخت حلوا می کردند . حلوا یکی از شیرنی های سنتی پر زحمت شهرستان بندرگز است که جهت تهیه آن چند ساعتی وقت لازم است.
نخودپلو
نخودپلو از جمله غذاهای سنتی شهرستان گرگان و روستای اطراف است. این غذا به دلیل وجود نخود، به این نام مصطلح شده است و غالباً با بورانی اسفناج سرو می¬شود. این غذا در مراسمات خاص از جمله مراسم عروسی به جهت پذیرایی از میهمانان پخت می¬شود.
مراسم قوم بنی اسد روستاهای گزشرقی و غربی
سال 62 هجری، حضرت امام حسین (ع) به همراه یارانش برای اشاعه امر به معروف و نهی از منکر علیه حکومت غاصب بنی‌امیه قیام کردند و 72 کشته بر جای گذاشتند که به دلیل ظلم و ستم بیش از حد بنی‌امیه، حتی پس از واقعه کربلا نیز کسی جرات ورود به منطقه جنگ برای تدفین پیکر مطهر شهدای کربلا را نداشت، پس از واقعه عاشورا، زنان قوم بنی‌اسد گذرشان به میدان جنگ افتاد و از دیدن پیکر شهدا کربلا بسیار متـأثر شدند.زنان قوم، مردان خود را به دفن اجساد شهدا فرا خواندند ولی مردها به دلیل ترس از بنی‌امیه، اقدامی نکردند.
به همین خاطر زنان بنی‌اسد با بیل و کلنگ به طرف صحرای کربلا به راه افتادند و وقتی که مردان قبیله، آنان را چنین در تصمیم‌شان راسخ دیدند، به میدان جنگ آمده و اجساد را دفن کردند. این دفن کردن اولین جنبش بر ضدامویان به حساب می‌­آید. امروزه برای حفظ چنین قیام شجاعانه‌ایی در یاد و خاطره مردم، هر ساله مراسمی نمادین و به شکل تعزیه در روستای گزغربی و گزشرقی شهرستان بندرگز در روز یازدهم محرم بعد از اذان مغرب و عشا برگزار می­‌شود.

جاجیم بافی

لاک تراشی

زیورآلات ترکمن

نمد مالی

ملیله سازی

چادرشب بافی

گلیم بافی

حصیر بافی

جشنواره مرکبات

با توجه به اینکه شهرستان بندرگز یکی از قطب های تولید مرکبات در سطح استان می باشد در اولین سال این جشنواره به همت اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان و همکاری دهیاری و دیگر ادارات در روستای گز شرقی در سال 94 برزار گردید. مقرر گردید در صورت همکاری ادارات و دهیاران روستا های لیوان شرقی و ول افرا این جشنواره در سالهای آتی نیز برگزار گردد. در ضمن جشنواره های فرهنگ و اقصاد روستا نیز در سال 98 در روستاهای لیوان غربی و ول افرا برگزار گردید.

جشنواره آلوچه نوکنده (هلی) :

این جشنواره هرساله توسط شهرداری نوکنده و با مشارکت دیگر دستگاه های دولتی در فصل برداشت آلوچه در شهر نوکنده برگزار می گردد. شامل نمایشگاه صنایع دستی و محصولات غذایی و اجرای برنامه های شاد و مفرح

جشنواره کدو

این جشنواره هرساله توسط دهیاری و شورای اسلامی روستای لیوان شرقی و با مشارکت بخشداری بخش نوکنده و دیگر دستگاه های دولتی در فصل برداشت کدو برگزار می گردد. شامل نمایشگاه صنایع دستی و محصولات غذایی و اجرای برنامه های شاد و مفرح

بروشور راهنمای گردشگری استان گلستان

راهنمای گردشگری شهرستان بندرگز رو می توانید از لینک زیر دانلود کنید . در این بروشور تمام اطلاعات مربوط به گردشگری, میراث فرهنگی و صنایع دستی این شهرستان قرار گرفته است که علاقمندان و مسافرین عزیز می توانید با دانلود این بروشور به تمامی اطلاعات دسترسی داشته باشند .
دانلود بروشور راهنمای گردشگری استان گلستان