شهر گرگان در بخش جنوبی استان گلستان واقع شده است این شهرستان از شمال به شهرستانهای آق قلا و ترکمن و از جنوب به استان سمنان و از شرق به شهرستان علی آباد و از غرب به شهرستان کردکوی محدود میشود.
وسعت شهرستان گرگان2 /1615 کیلو متر مربع (91/ 7 درصد از مساحت استان ) میباشد و بر اساس تقسیمات کشوری سال 89 از دو بخش مرکزی و بهاران و جهار شهر گرگان، سرخنکلاته ، جلین ،قرق و نیز پنج دهستان و 98 روستا تشکیل شده است.
جمعیت شهرستان گرگان بر اساس سرشماری نفوس و مسکن در سال 95 ، 480541نفر میباشد که نسبت به جمعیت استان حدود %35 را به خود اختصاص داده است.
تراکم نسبی جمعیت در شهرستان گرگان به ازای هر کیلو متر مربع 259 نفر میباشد که نسبت به استان 83 نفر میباشد بیش از 3 برابر تراکم نسبی جمعیت را دارا میباشد.
شهرستان گرگان دارای شه شهر به نامهای گرگان سرخنکلاته و جلین می باشد
دهستان های بخش مرکزی گرگان عبارتند از: استرآباد جنوبی با مرکزیت جلین علیا ، روشن آباد با مرکزیت لمسک ، انجیرآباد به مرکزیت زنگیان و در بخش بهاران عبارتند از: استرآباد شمالی با مرکزیت سرخنکلاته و قرق به مرکزیت نوده ملک میباشد.

از نظر ویژگیهای طبیعی، این شهرستان دارای سه ناحیه ای جلگه ای، کوهپایه ای و کوهستانی میباشد.
از نظر اقلیم نقاط جنوبی این شهرستان اقلیم کوهستانی و نواحی شمالی اقلیم نیمه مرطوب دارند.
از نظر پیشینه تاریخی برخی مورخین معتقدند که آریایی ها پس از مهاجرت و جابجایی در نهایت در چند نقطه شمال کشور از جمله در هیرکانا ( گرگان کنونی ) سکنی گزیدند.
گرگان تا سال 1316استرآباد نام داشت،گرگان قدیمی که به عربی جرجان خوانده می شد شهری آباد و مهم بود که بعدها به نام گرگان تغیر نام کرد.
سابقه تمدن در این منطقه بالغ بر شش هزار سال پیش میباشد.
شهر گرگان همواره نقش مهمی در شکوفایی فرهنگ و تمدن ایران اسلامی داشته است و به همین خاطر در دوره صفویه به دارالمومنین معروف بوده است.
مهمترین آثار تاریخی و مذهب این شهرستان مسجد جامع گرگان – امامزاده نور – امامزاده بی بی حور – کاخ اختصاصی دوره قاجاریه – تپه های تورنگ تپه – مدرسع عمادیه –خانه تقوی هزار پیچ- کاروانسرای قزلق – کاروانسرای گرگان – آب انبار گرگان جدید و درب نو و کنسولگری روسیه میباشد.
عمده ترین جاذبه های گردشگری ( اکوتوریست ) شهرستان عبارتند از پارک جنگلی نهارخوران – النگ دره – قرق – ضصت کلا – گرمابدشت – سد نومل –آببندان روستای محمدآباد- بازار تعل بندان –– آبشار زیارت – آبگرم زیارت و منطقه حفاظت شده جهان نماو روستاهای چهارباغ و شاهکوه میباشد، این شهرستان داشتن 9 هتل و 5 مهمانپذیر با تامین حدود 1000 تخت پذیرایی مهمانان میباشد.
مردم شهرستان گرگان به لهجه فارسی تکلم میکنند و لهجه های گرگانی، سیستانی و مازندرانی و ترکمنی نیز رایج میباشد. بیشترین تعداد جمعیت گرگان را مسلمانان شیعه تشکیل میدهند.

گرگان به تنهایی بالغ بر 35% جمعیت شهری استان را در خود جا داده است و در مجموع جمعیت شهری و روستایی بالغ بر 24% جمعیت استان در شهرستان گرگان قرار گرفته است. بر اساس آمارهای ارایه شده 44% جمعیت شهرستان در سن فعالیت قرار گرفته است که در این بخش بالغ بر 5/88 درصد آنها شاغل میباشند.
جمعیت مردان در شهرستان با حدود 2% بیشتر نسبت به زنان حدود 51% جمعیت شهرستان را به خود اختصاص داده اند.
غالب فعالیت در مناطق روستایی شهرستان مربوط به فعالیت های کشاورزی میباشد و بیشتر از 80% مردم در روستاها بطور مستقیم و یا غیر مستقیم به فعالیت های کشاورزی می پردازند.
در سال تحصیلی گذشته حدود 71/000 نفر در مقاطع مختلف در آموزشگاه های شهرستان گرگان مشغول به تحصیل بوده اند که %25 از کل جمعیت دانش آموزان استان را تشکیل میدهند توزیع جغرافیایی دانش آموزان این شهرستان حاکی از آن است که %81 دانش آموزان در مناطق شهری و %19 در مناطق روستایی به تحصیل اشتغال داشته اند.
شهرستان گرگان از لحاظ آموزش عالی در سال تحصیلی گذشته دارای 16 دانشگاه میباشد که بیش از 35000 نفر دانشجو در این دانشگاه، مشغول به تحصیل بوده اند.
در بخش بهداشت و درمان این شهرستان دارای 900 نفر پزشک فعال در تخصصهای مختلف بوده و 10 بیمارستان خصوصی و دولتی با بیش از 2000 تخت دایر خدمات رسانی میکنند و %100 نقاط شهری و روستایی در این شهرستان از خدمات بهداشتی و درمانی بهره مند میباشند.

از بین کشتهای عمده کشاورزی گندم و سویا بالاترین سطح کشت را در سطح اراضی شهرستان داشته و بالغ بر 60% اراضی کشاورزی این شهرستان به این دو محصول اختصاص یافته است. و قابل ذکر است که حدود 3500 هکتار اراضی به بخش کشت باغی اختصاص یافته است.

در بخش دام و طیور، شهرستان دارای 150 مرکز پرورش مرغ، مساحتی بالغ بر /70/000 مترمریع جهت پرورش ماهیان و آبزیان و مراکز پرورش دام با ظرفیت با داشتن بیش از /000 /150 راس دام شیری و گوشتی میباشد.

شهرستان گرگان دارای 4 شهرک صنعتی گرگان 1 و 2،شهید هزار جریبی و گوزن فارس میباشد که با مساحتی بالغ بر 120 هکتار بخش عمده صنعت شهرستان را به خود اختصاص داده اندو بالغ بر 300 واحد صنعتی در این نواحی در حال احداث و یا بهره برداری میباشند.

صنایع دستی شهرستان شامل انواع قالی، قالیچه، پشتی، چادر شب بافی، جاجیم باقی، سوزن دوزی، سفالگری، گلیم بافی، نمد بافی، معرق، نقاشی مینیاتور و… میباشد که حدود 60 کارگاه کوچک خانگی و 123 کارگروه صنعتی را به خود اختصاص داده است.

1- وجود مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی مطرح در سطح کشور به خصوص دانشگاه علوم کشاورزی گرگان.

2- برخورداری از مواهب طبیعی نظیر کوه، جنگل، اماکن مذهبی و ارتفاعات جهت کوهنوردی و پیاده روی

3- وجود سابقه فرهنگی درخشان و مشاهیر نامدار فرهنگی، ادبی و علمی نظیر میر داماد – فخرالدین اسعد گرگانی و…

4- تنوع قومی و فرهنگی.

5- وجود جاذبه های توریستی و اماکن تاریخی نظیر نهارخوران و مسجد جامع و…

6- وجود رشته های هنرهای سنتی و صنایع دستی با پیشینه تاریخی.

7- وجود کمپینگ های گردشگری النگدره و قرق.

8- فراهم بودن زمینه مناسب برای سرمایه گذاری در بخشهای مختلف.

9- وجود فضای نمایشگاه دائمی برای ارایه محصولات تولیدی.

10- مرکز استان بودن شهر گرگان و ارایه خدمات برتر و تخصصی به سایر شهرهای استان گلستان و استانهای مجاور.

11- پتانسیل مناسب برای استفاده سطح کمی و کیفی صنایع تخصصی صنایع تبدیلی، تکمیلی و بسته بندی کشاورزی و تنوع مواد اولیه و متنوع صنایع تبدیلی.

12- وجود تنوع اقلیمی و اکولوژی و خاک جهت توسعه فعالیتهای کشاورزی، باغداری تخصصی گیاهان دارویی.

13- وجود مراکز مختلف تحقیقاتی علوم کشاورزی و منابع طبیعی مطرح در سطح کشور.

– ابوالقاسم میرفندرسکی از حکما و عرفای عصر شاه عباس و صاحب کتاب و رساله صناعیه است

– میرمحمدباقر میرداماد استرآبادی صاحب آثاری چون حبل المتین است.

– فخرالدین اسعد گرگانی از داستانسرایان بزرگ ایران که قصه ویس و رامین را به نظم درآورد است.

– لامعی گرگانی از مداحان نظام الملک طوسی بوده است.

– عبدالقادر جرجانی،از بزرگان ادبای قرن 5و دارای دوکتاب اسرار البلاغه و دلائل الاعجاز است.

نهارخوران
پارک جنگلی ناهارخوران تفرجگاهی قدیمی و معروف در گرگان است که در ۴ کیلومتری جنوب این شهر قرار دارد. این پارک با وجود موقعیت خوب و قرار گرفتن در دامنه‌های پر شیب و همچنین داشتن آب و هوای مناسب همه ساله گردشگران زیادی را از سراسر کشور به خود جذب می‌کند .
جزئیات بیشتر
خانه شیرنگی
خانه شیرنگی مربوط به دوره پهلوی است و در گرگان، بافت قدیم شهر، محله سرچشمه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این خانه از ابتدا در بلندی ساخته شده است .دروازه دیوار دارای سقف پوشش سفالی شیب‌دار هستند ...
جزئیات بیشتر
پارک جنگلی النگدره
جنگل النگدره به عنوان یکی از 7 منطقه نمونه گردشگری کشور و همچنین پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب و معرفی شده است . داخل پارک النگدره، جاده ای آسفالته وجود دارد و هر کجای ان که بخواهید می توانید بنشینید و از طبیعت بی نظیر آن بهره ببرید .
جزئیات بیشتر
آبشار زیارت
آبشار زیارت در ۵ کیلومتری جنوب روستای زیارت واقع شده است. این آبشار در مسیر یکی از شعبات فرعی رودخانه خاصه رود قرار دارد. این آبشار از ارتفاع حدود ۱۶ متری به داخل حوضچه‌ای می‌ریزد و در فصول بهار و تابستان مورد بازدید مردم استان و سایر نقاط کشور قرار می‌گیرد .
جزئیات بیشتر

نقشه شهرستان گرگان

تلفن های ضروری شهرستان

ندادی امداد 147
کشیک هلال احمر 34525473
اورژانس 34528155
مرکز بهداشت 34560322
داروخانه شبانه روزی 34527220
فرمانداری 34530902
شهرداری 34522360
کلانتری 34523018
راهنمایی و رانندگی 34525010
میراث فرهنگی 34531403
دانلود نقشه

پیکره سنگی سردار ساسانی گرگان

جاذبه های تاریخی شهر گرگان

یکی از نمونه های جالب توجه هنر پیکره سازی ایرانی مجسمه کامل انسانی از جنس سنگ یکپارچه می باشد که پس ا زوقوع سیل در اوایل دهه 60 خورشیدی در جنگل النگدره گرگان, توسط ماموران یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی گرگان شناسایی و ضبط گردید . این مجسمه تمام قد انسانی که به صورت مرد تنومندی ساخته شده, بر اثر آسیب های وارد شده تا پیش از زمان کشف, فاقد گردن, سر, دست راست و قسم تهایی از دو مچ پا به پایین می باشد . از ویزگی های ظاهری آن می توان به ارتفاع 104 و پهنای 58 سانتیمتری آن اشاره کرد . لباس وی به صورت تن پوش ساده بلندی تا روی زانوها می باشد و شلوار ساده آن نیز ظاهرا تا پایین پای وی ادامه دارد . همچنین نشانه یا برجستگی آشکاری از وجود کمربند در قسمت جلو و پشت مجسمه وجود ندارد

تپه تاریخی قلعه خندان

جاذبه های تاریخی شهر گرگان

تورنگ تپه یکی از تپه های باستانی کشور است که در استان گلستان قرار دارد. فاصله این محوطه باستانی از مرکز استان گلستان یعنی گرگان، حدودا ۲۰ کیلومتر است. تورنگ تپه در همسایگی روستایی به همین نام جای گرفته است و در مجاورت آن استخر طبیعی آبی، به شکوه و عظمت آن افزوده است.تورنگ تپه، از تپه های باستانی مهم کشور و استان گلستان محسوب می شود و در طول تاریخ، باستان شناسان مطرحی از بسیاری از کشورهای جهان برای انجام کاوش ها و مطالعات باستان شناسی به این منطقه سفر کرده اند. این کارشناسان قدمت این تپه ها را به هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد و حدود ۵۰۰۰ سال قبل نسبت داده اند. بسیار قبل تر از ورود اقوام آریایی به کشورمان، مردمانی سخت کوش در این منطقه می زیسته اند. با حفاری هایی که در این ناحیه صورت گرفته، آثار و بقایایی از این مردم بدست آمده که در موزه های باستان شناسی سراسر کشور نگه داری می شوند

تپه تاریخی تورنگ تپه

قدیمی ترین تپه تاریخی ایران

عملیات ساختمانی ایستگاه راه آهن بندر گز همراه با احداث راه آهن سراسری در روز 23 مهرماه 1306 شمسی شروع و پس از مدتی به اتمام رسید. این راه آهن که از مدخل شهر عبور می کند،همچنان یکی از مهمترین شبکه راه های ارتباطی این شهر با تمامی شهر هایی که در مسیر راه آهن سراسری قرار دارند،محسوب می شود. ناگفته نماند که ساختمان ایستگاه و تاسیسات آن با همکاری و نظارت کامل مهندسین آلمانی به اتمام رسیده است این ساختمان در تاریخ 11/5/1384 به شماره ثبت ملی 12563 می باشد . قدمت این ساختمان بر می گردد به دوره پهلوی اول

پاییز هزار رنگ گرگان

گرگان یکی از شهر های شمالی کشورمون ایرانه ولی چرا از بین همه شهرهای شمالی پاییز گرگان محبوبیت خاصی در بین همه گردشگران و طبیعت گردان پیدا کرده . اون هم به دلیل بکر موندن جنگل های گرگان که هنوز هم زیبایی جنگل های قدیم شمال رو داراست و هم چنین در انتهای کوچه های شهر جنگل های انبوه قرار گرفته و با کمترین جابجایی شما خودتون رو از تو شهر در میان جنگل های گرگان خواهید دید.دلیل دیگر برای معروف شدن پاییز گرگان وجود درختان انجیلی به صورت گسترده در میان جنگل های منطقه می باشد. ویژگی خاص درختان انجیلی اینه که تو یک درخت شما تا سه رنگ پاییز رو میتونید ببینید. درخت هایی رو میبینید که از سبز و زرد رنگ برگ هاشون شروع میشه و به قرمز و نارنجی میرسه و مناظر بسیار خاص شگفت امگیزی رو ایجاد می کنند .

حال در مقیاس بزرگ تر شهرگرگان رو تصور کنید : شهری در در جنگل های انبوه مملو از درختان انجیلی که هر تپه و کوه رو به روی شما رو به تابلوی نقاشی با امیزه ای از هزاران رنگ تبدیل کرده و زیبایی های بی انتهاش شما رو مدهوش خودش میکنه . وجود برگ هایی که در پای درختان ریختن و برگ های رنگارنگی در بالای درختان هستن و خزه های سبز رنگی بر روی ساقه درختان نقش بسته اند جنگل های گرگان رو به جعبه مداد رنگی از بی نظیر ترین رنگ ها تبدیل میکنه.

گرگان شهرستان معرفی

زیبایی جنگل های دیدنی استان گلستان، با وجود آبشارهایی که در خود دارد، دو چندان می شود. با نگاهی به جغرافیای طبیعی این جنگل ها میتوان گفت ، تقریبا همه جای استان گلستان از وجود آبشارهایی بهره مند است

برای دیدن آبشارها اینجا کلیک کنید