معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی گلستان:

کد خبر : 13397 تاریخ انتشار : سه شنبه 07 مرداد 1399 13:23

بازارهای الکترونیک محل اصلی فروش محصولات صنایع دستی است

در دنیای پرتلاطم امروز، بشر هم‌چنان با داشته‌های تمدنی و فرهنگی خود زندگی میکند. به عبارت درست‌‌تر این‌که، با داشته‌های مذکور هم زندگی می‌کند و به گفته‌ی کارشناسان، در واقع هویت و نمود اصلی و بنیادین بشر برآمده از همین داشته‌هاست. در این میان، محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی جزو مهمترین داشته‌های تمدنی و هویتی بشر محسوب می‌شود که جایگاه‌ی ویژه‌ای در زندگی جوامع مختلف جهان داشته و دارد.


اما این مساله، تنها یک روی سکه است. از منظر اقتصادی و حوزه تجارت، هم‌اکنون محصولات صنایع دستی سهم بسزایی در سبد تجارت و صادرات کشورها ایفا می‌کنند و ارزآوری چشمگیری دارند. این امر به ویژه برای کشور ایران که در شرایط خاص اقتصادی است از اهمیت بسیاری برخوردار است. لذا محصولات صنایع دستی هم می‌توانند سفیران فرهنگی ایران به اقصی نقاط دنیا باشند و هم سود سرشار اقتصادی نصیب کشور نمایند. اما واقعا چگونه این خواست و راهبرد امکان‌پذیر است؟


با عنایت به همین دغدغه بود که گروه خبری سایت IHCMARKET به سراغ خانم مریم حاجی‌ابراهیمی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان رفته و در موضوعات مختلف، پرسش هایی را با ایشان درمیان گذاشته و گپ و گفت داشتند. آنچه در ادامه می خوانید ماحصل این گفتگوست.


* خانم حاجی‌ابراهیمی با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید در ابتدا بفرمایید، صنایع دستی و محصولات آن چه نسبتی با ایرانیان دارند. و به عبارت دیگر، محصولات صنایع دستی ایرانی در واقع از کجا آمده‌اند؟
همه می‌دانیم که تمدن ایرانی- اسلامی این دیار دیرین، سند افتخار ملتی است که با پشتوانه‌ی سترگ تاریخ خود، امید را در جان جهان زنده نگه داشته و الگویی والا از تمدن و تعهد بشمارمی‌آید. تمدنی که برآمده از وجوه و داشته‌های گرانسنگی است که هریک به تنهایی می‌تواند سند افتخار ملت‌ها باشد. که از وجوه‌ی اساسی و بنیادین تمدن ایرانیان، صنایع دستی است. صنایع دستی، روایتگر صنعت و هنر نیاکان ما و بیانگر هنر و ذوق مردم هر کشور و تجلی‌گاه خلاقیت اقوام این کهن‌بوم از گذشته تاکنون است. زیبایی و حقیقتی که بشر همواره در جستجوی آن است ساخته‌ی دست صنعتگران و هنرمندانی است که سفیران فرهنگی ما هستند. هنرمندان صنایع دستی ایرانی در تلفیق هنر، اندیشه و زیبایی، آثاری را خلق می کنند که می‌توانند به عنوان روایت‌گر و حاملان فرهنگ، آداب و رسوم ایرانیان در جای‌جای جهان مطرح شده و درگذر زمان، روز به روز به ارزش آن‌ها افزوده شود.


صنایع دستی ایران به سبب برخورداری از ویژگی‌ها و مزیت‌های خاص جغرافیای متنوع کشومان، هم‌چنان پابرجا و زنده باقی مانده‌اند. ایران از دیرباز به سبب داشتن تنوع قومیتی، اقلیمی، و با وجود منابع طبیعی و رونق فعالیت‌های کشاورزی و دامداری، زمینه‌ی مناسبی برای تولید صنایع دستی گوناگون داشته است که هریک جلوه‌ای از روح هنرمندانه و دستان هنرمندانی است که با ذوق و اندیشه والا به خلق این آثار هنری می‌پردازند.


بر این اساس، در سطوح مختلف اعم از ملی و استانی فرض است که توجه بیش از پیش به صنایع دستی به عنوان یک صنعت اشتغال‌آفرین و سودآور همواره مدنظر مسئولین و برنامه‌ریزان قرارگرفته و مسیر تعالی و پیشرفت آن را هموار سازیم.


* شما به شدت از صنایع دستی کشور دفاع میکنید و در مورد آن‌ها صحبت میکنید. واقعا ویژگیها و خصيصه‌هاي صنايع دستي ايران چیست که این قدر آن‌ها را متمایز می‌کند؟
واقعیت این است که صنايع دستي ايران به عنوان هنر كاربردي، ویژگی‌های بسیار و قابل توجه‌ای دارند كه توليدات آن به طور عمده كاربردهاي مشخصي در زندگي روزمره دارد و ميليون‌ها نفر به صورت مستقيم و غيرمستقيم از طريق آن ارتزاق مي‌كنند. برای نمونه بنده چند مورد از آن‌ها را اشاره می‌کنم. این‌که بخش قابل ملاحظه‌اي از صنايع دستي ايران را زيراندازهاي سنتي مثل قالي، انواع گليم، گبه، پلاس،‌ زيلو و... تشكيل مي‌دهد. این یعنی این‌که در خانه همه‌ی ایرانی‌ها و یا حداقل اکثر ایرانی‌ها این دست صنایع دستی پیدا می‌شود. و یا این که قسمت اعظم محصولات صنايع دستي ايران در محل سكونت صنعتگران توليد مي‌شود و نیاز به جا و مکان خاصی ندارند. و یا، بيش از 70 درصد توليدكنندگان صنايع دستي ايران را زنان تشكيل مي‌دهند. لذا مي‌توان گفت كه زنان باذوق و هنرمند ايراني بیشترين سهم را در توليد آثار صنايع دستي كشور دارند. جالب این‌که زنان ایرانی هم به کار خانه‌داری می‌رسند و هم به کار تولید این محصولات.


از سوی دیگر، توجه داشته باشید که دهه‌هاي متمادي است كه صنايع دستي ايران، بخش مهمي از درآمد ارزي مورد نياز كشور را تأمين مي‌كند و همواره در رأس كالاهاي صادراتي غيرنفتي ايران قرار داشته است.


* با این اوصاف، ضرورت دارد که از تولید محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور حمایت همه‌جانبه صورت گیرد؟
صددرصد. همان‌طور که مبادله کالا و خدمات بین مناطق و کشورهای مختلف جهان از سابقه‌ی دیرینه‌ای برخوردار است، موضوع حمایت از تولید، سرمایه و کار داخلی در کشورهای مختلف نیز موضوع جدیدی نیست و ریشه در تاریخ جوامع دارد. صنایع دستی به عنوان سمبل و مظهر هویت ملی و سند اثبات تمدن کهن ایران، علاوه بر داشتن وجوه‌ی فراوان هنری به عنوان یک صنعت شناخته شده از این قاعده مستثنی نیست؛ مواردی هم‌چون حمایت از صنایع داخلی، حمایت از صنایع نوپا، مقابله با کسری تجاری، استفاده از ظرفیت‌های نهفته‌ی کارآفرینان و تولیدکنندگان، کسب درآمد برای دولت، از مبانی و فلسفه‌ی شیوه‌های مختلف حمایتگری است. در این میان حمایت از صنایع دستی یعنی تقویت و توجه به نشر اندیشه و پیام‌های انسانی، انتقال هویت فرهنگی، ارزآوری، ایجاد اشتغال پایدار، خروج از اقتصاد تک‌محوری و...


امروزه در تمام کشورها برای نقش و جایگاه‌ی میراث فرهنگی، باورهای قومی و آثار هنری اهمیت فراوان قائل می‌شوند که صنایع دستی به‌واسطه‌ی رونق بخشیدن به تنوع صادراتی، ایجاد اشتغال و رفع بیکاری مورد توجه بیشتری قرارمی‌گیرد. صنایع دستی و بسیاری از کالاهای فرهنگی برخلاف گمان غلط برخی از افراد نه تنها از سبد خانوار مردم محو نمی‌شوند، بلکه تجربه نشان داده مردم به دنبال احساساتی هستند که ریشه در فطرت و طبع ذاتی آن‌ها دارد. علاوه بر این، محصولات صنایع دستی از جمله کالاهایی است که هم‌اکنون نیز با وجود رقبای جدی صنعتی و ماشینی، همانند گذشته می‌تواند بسیاری از نیازهای اقتصادی مردم را برآورده سازند. در کشوری که آمار بیکاری بالاست و انواع تهدیدها و تحریم‌ها اعمال می‌شود صنایع دستی با فرصت‌های بی‌شمار سرمایه‌گذاری برای اشتغال و زمینه‌های فراوانی برای کار یک غنیمت است و حمایت از آن یک ضرورت، به‌شمار می‌آید.


تنها کافی است موانع کار و تجارت برداشته شود و امکان پشتیبانی بیشتر از تولید بیش از گذشته فراهم گردد. اگر این موضوع به درستی مدیریت شود، محصولات تولیدی روی دست تولیدکننده نمی‌ماند. به‌یاد داشته باشیم هنر مقوله‌ای قابل تحریم نیست، با حمایت از این هنر- صنعت می‌توان چرخ‌های اقتصاد کشور را بیش از گذشته به حرکت و سودآوری واداشت تا جایگاه‌ی والاتری را برای صنایع دستی پیش رو داشته باشیم.


صنایع دستی بایستی زنده بماند تا با زیبایی و لطافت، عوارض صنایع مدرن و ماشینی را کاهش دهد. زبان صنایع دستی زبان آرامش است؛ نقش‌ها و طرح‌های آن، همه خطوط دلنشین داشته و انسان امروز به این‌ها نیاز دارد تا بهتر بیندیشد. صنایع دستی با توجه به ویژگی‌ها و شاخصه‌های خود می‌تواند به عنوان یک پیام‌رسان جدی از فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی کشورمان در سطح جهانی ایفای نقش کند.


لیکن در حق صنایع دستی با همه‌ی فرهنگ غنی، پرمایه و پیام‌آورش و بار فرهنگی عظیمی که در طول تاریخ کهن و پرماجرای خود بر دوش کشیده و از این حیث نیز جایگاه‌ی ارجمند و منحصربه فرد در جهان داشته است، حمایت کم‌ترین کاری است که می‌توان انجام داد. همه‌ی دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط، خردمندان، صنعتگران، تصمیم‌گیرندگان بایستی به گونه‌ای عمل کنند که مورد سرزنش و نکوهش آیندگان قرارنگیرند.


* با توجه به این‌که جوانان بسیاری به دنبال شغل هستند تا بتوانند روی پای خودشان بایستند، حوزه صنایع دستی چه فرصت‌هایی را دراختیار آنان قرار خواهد داد؟
حق بر این است با توجه به این که جوانان اعم از دختران و پسران تحصیل کرده ایرانی که آشنایی زیادی هم با تکنولوژی‌های امروزی دارند وارد این حوزه شده و در واقع جوانان فعالان اصلي صنايع دستي باشند. در حال حاضر، بیشتر کشورهایی که به طور نظام‌مند، نهادینه و روش‌مند با مساله جوانان برخورد داشتند، نسبت به تعریف گروه هدف، سیاست‌ها و برنامه‌های جوانان اقدام کرده‌اند. چرا كه جوانان هستند كه انگيزه و نيروي كافي براي به حركت درآوردن چرخ‌هاي توسعه‌ی پايدار جوامع هستند. از سوی دیگر، حوزه‌هاي معرفتي و هويتي نظير صنايع دستي و هنرهاي سنتي از جمله حوزه‌هاي بسيار مهمي است كه هم ايجاد هويت فردي و جمعي مي‌نمايد در عين كار كه به لحاظ اقتصادي نيز سودآوري قابل توجه‌اي دارد. هريك از رشته‌هاي صنايع دستي و هنرهاي سنتي بخشي هويت فرهنگي مناطق مختلف كشور ايران را تشكيل مي‌دهد و آيينه‌ی تمام‌نماي معرفت جامعه هستند. بنابراين مي‌تواند سد مستحكمي در برابر فرهنگ بيگانه و عامل استقلال فرهنگي ايرانيان باشد.


از منظر اقتصادي هم، ميزان سرمايه‌گذاري در اين حوزه اندك و براي جوانان قابل دسترس و تهيه كردن است. جوانان مي‌توانند از آموزش‌هاي رايگان صنايع دستي بهره‌مند شده و پس از 9 ماه در يكي از رشته‌هاي صنايع دستي و هنرهاي سنتي داراي مهارت و قادر به توليد محصول و عرضه به بازار باشند. در این زمینه مشوق‌هاي خوبی هم در حوزه صنايع دستي تعریف شده از جمله، اختصاص يارانه انرژي به كارگاه‌هاي توليد- پرداخت تسهيلات به توليد و صادرات محصولات صنايع دستي و هنرهاي سنتي- اختصاص معافيت گمركي به صادرات اين محصولات- معافيت مالياتي براي كارگاه‌هاي توليدي- و... از جمله مشوق‌هاي حوزه صنايع دستي است.


* خانم حاجی‌ابراهیمی هم‌چنان که اشاره کردید دنیای امروز، دنیای تکنولوژی‌های جوراجور است. شما چه ارتباطی بین عصر امروز که عصر تجارت الکترونیک است و صنایع دستی می‌بینید؟
عصر حاضر را به درستی، عصر اینترنت و شاهراه‌های اطلاعاتی نامیده‌اند. از این منظر، با گسترش روزافزون اینترنت در میان مردم، فرصت‌های مناسبی برای انواع شرکت‌ها فراهم شده تا به مشتریان خود متصل شوند و کسب وکار خود را ارتقا و رشد دهند. از این رو کارگاه‌های خانگیِ کوچک و متوسط، مدل‌های خوب توسعه در آینده خواهند بود. در دنیای کسب‌وکارهای امروز، دیگر نمی‌توان کسب وکاری را بی‌حمایت و پشتیبانی بازاریابی دیجیتال انجام داد. به ویژه، اگر محصول شما در بازار جهانی مشتری بیشتری نسب به بازار داخلی داشته باشد. در دوره‌ای که برندها به جای قفسه‌های فروشگاه‌ها در پی جلب توجه مخاطبان خود هستند، کسب و کار در فضای وب و تولید محتوای جذاب و مفید برابر با استانداردهای جهانی می‌تواند نقطه عطف تجارت شما باشد.


بپذیریم که دوره‌ی تمام‌وقت در مغازه نشستن به سر آمده و مثلا برخلاف فروشنده‌های صنایع دستی که منتظر ورود گردشگران می‌مانند، بازرگانان موفق صنایع دستی در جهان دیگر در پی عرضه‌ی محصولات خود در یک نقطه نیستند. در عصر تجارت الکترونیک، واقعا مرزی وجود نداشته و این انتخاب ماست که بر این قطار سریع‌السیر سوار شده و مرزها را درنوردید یا هر روز بیش از گذشته فراموش شویم. به طور خلاصه این‌که، امروزه بازارهای الکترونیک محل اصلی فروش محصولات صنایع دستی شده است.


در این میان، صنایع دستی و هنرهای سنتی از جمله تجارت‌های درآمدزاست که قابلیت ارزآوری فراوانی نیز دارد. اما شوربختانه کشور ایران هنوز- چنان که باید و شاید- در زمینه‌ی تجارت الکترونیک در حوزه فروش محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی در اندازه‌های جهانی ظهور و بروز نداشته است؛ که مهم‌ترین دلیل آن، عدم توجه به پتانسیل‌های موجود برای حضور در فضای نامحدود اینترنت است. لازمه‌ی حضور در بازار جهانی و تجارت الکترونیک بازاریابی اینترنتی به شکل حرفه‌ای است. اما عدم توجه کافی به لزوم بازاریابی اینترنتی در صنعت گردشگری و نیاز به همگام شدن آن با استانداردهای جهانی، توسط صاحبان این صنعت، ورود مسافران خارجی به ایران و به دنبال آن به استان‌ها کاهش یافته و متأسفانه دچار عقب‌ماندگی در صنعت پرسود گردشگری و کاهش فروش محصولات صنایع دستی شده‌ایم.


لازم است همه بپذیریم که با ورود صنایع دستی ایرانی در یکی از شبکه‌های بزرگ تجارت الکترونیک، صادرات و تجارت جهانی این محصولات در عرصه بین‌المللی ممکن و ساده‌تر شده و خواهد شد. چرا که تاکنون شاهد بوده‌ایم که فروش حضور و رخ‌به‌رخ این محصولات و یا صادرات چمدانی آن‌ها چندان حلال مشکلات این حوزه نبوده و تنها راه‌ی فروش قابل توجه محصولات مذکور بایستی از درگاه وب صورت گیرد. این امر برای استان‌های کشور از اهمیت بیشتری برخوردار است. چرا که استان‌ها دسترسی‌های قابل ملاحظه‌ای به بازارهای کلان فیزیکی و سنتی کشور، بازارهای کشورهای منطقه و به تبع آن جهان را ندارند. تجارت الکترونیک و قابلیت‌های فزاینده‌های آن، این امکان مناسب و چشمگیر را به هنرمندان و صنعتگران و همه‌ی فعالان صنایع دستی خواهد داد که با حضور در فضای وب و راه‌اندازی کسب و کارهای اینترنتی در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی بتوانند بتوانند پتانسیل‌های اقتصادی این حوزه را بیش از پیش فعال نمایند.


* با تشکر از شما که وقت گذاشتید و در گفتگوی با ما شرکت کردید.

برچسب ها
میراث | میراث فرهنگی | صنایع دستی | گردشگری | اداره میراث فرهنگی | خبرهای میراث فرهنگی | اخبار | جاذبه های گردشگری | خبر | توریست | گردشگر
لطفا ما را از نظر خود مطلع کنید
ارتباط با مدیر کل
رزومه مدیرکل
جهت ارتباط با ایشان ایـنـجــــا کلیک کنید

ملاقات عمومی با مدیرکل روز های سه شنبه از شروع ساعت اداری تا پایان ساعت اداری

پیام رسان های داخلی
خدمات الکترونیک
سایر خدمات
آخرین بروزرسانی
پنجشنبه 16 مرداد 1399 20:46
نظر سنجی
نظرشما در مورد محتوای سایت ؟
عالی
خوب
متوسط
بد


بازدیدهای سایت
تعداد افراد آنلاین :
بازدید امروز : 1171
بازدید دیروز : 2179
بازدید هفته : 25016
بازدید ماه : 102717
بازدید سال : 1270790


اعلان ها :
در حال حاضر سایت در دسترس می باشد، در غیر این صورت اطلاع رسانی خواهد شد


الزامات قانونی :
نسخه موبایل | نقشه تارنما | RSS | دفاتر پیشخوان | حریم خصوصی | بیانیه سطح خدمات | شخصی سازی | دستورالعمل بروز رسانی سایت

ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*