به بهانه هفته میراث فرهنگی:

کد خبر : 12700 تاریخ انتشار : سه شنبه 30 اردیبهشت 1399 11:16

ام ایمن دهقان اولین بانوی حامل میراث ناملموس ثبت شده در فهرست ملی کشور

ام ایمن دهقان معروف به ایمن باجی در معرفی، آموزش، هنر سیاه دوزی و دوخت لباس سنتی مردم شاهکوه به عنوان اولین بانوی حامل میراث ناملموس در سطح کشور در فهرست ملی حاملان میراث ناملموس به ثبت رسیده است.


۶۰ سال است که سوزن می زند و نقش می آفریند. وقتی مهارت دوخت سیاهدوزی درحال فراموشی و منسوخ شدن بود، او بود که سربند به سر بست و با پیراهنی از نقوش سیاهدوزی در مراسم و مجالس روستا حاضر شد و روستاییان را ترغیب به زنده نگه داشتن هنر بومی منطقه کرد.

 

حالا پس از ۶۰ سال کار مداوم «ایمن باجی» روستای شاهکوه با قامت خمیده دیگر قادر به انجام فعالیت های هنری نیست. اما هنر دستان او در دستان کبوتر و فاطمه و کلثوم تکثیر شده و سیاهدوزی تبدیل به یکی از هنرهای سنتی شاخص روستای شاهکوه و شهرستان گرگان شده است.

 

ام ایمن دهقان معروف به «ایمن باجی» در سال ۱۳۲۸ در روستای شاهکوه شهرستان گرگان به دنیا آمد. او هنرهای سنتی و دستی بسیاری را که در روستا متداول بوده است را از مادرش بانو خندان و مادربزرگ خود آموخت. در سن ۱۰ سالگی شروع به اخذ آموزش و سپس انجام کار حرفه ایی در زمینه سیاهدوزی و گلدوزی، بافت جاجیم، نساجی سنتی (بافت پارچه های پشمی یا پنبه ای)، جوراب بافی، نخ ریسی کرد و حالا پس از گذار از سن ۷۰ سالگی، همچنان این هنر ارزشمند سیاهدوزی که از صنایع ظریف و شاخص منطقه و روستا است و در سطح ملی کم نظیر است را زنده نگه داشته است.

 

استاد دهقان در حفظ این هنر ـ صنعت ارزشمند مردم شاهکوه نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است و به جهت پاسداری از آن به تعلیم رشته سیاهدوزی به افراد خانواده اش پرداخت و با ظرافت هر چه تمامتر به دوخت سوزندوزی معروف منطقه مشغول گشت که در بین هنرمندان این قوم کم نظیر بوده است. علاوه بر آن به جهت حفظ سنت ها و آداب پوشش منطقه بانو دهقان اقدام به پوشیدن لباس محلی شاهکوه در مراسم و مجالس عمومی کرده که خود امری موثر و قابل توجه در پاسداشت این هنر ارزشمند و ترغیب دیگر زنان روستا در راستای حفظ پوشش سنتی شاهکوه است.

 

ایمن دهقان به عنوان استادکار ماهر و با تجربه در نمایشگاه های ملی و بین المللی متعددی شرکت کرده و تقدیرنامه های بسیاری از سازمان های مختلف از جمله جشنواره بین المللی اقوام ایران زمین در استان گلستان در سالهای ۹۲ الی ۹۶، جشنواره های روز روستا، و نمایشگاه های برپا شده توسط سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان و… دریافت کرده است.

 

 

 

برچسب ها
میراث | میراث فرهنگی | صنایع دستی | گردشگری | اداره میراث فرهنگی | خبرهای میراث فرهنگی | اخبار | جاذبه های گردشگری | خبر | توریست | گردشگر
لطفا ما را از نظر خود مطلع کنید
ارتباط با مدیر کل
رزومه
جهت ارتباط با ایشان ایـنـجــــا کلیک کنید

ملاقات عمومی با مدیرکل روز های سه شنبه از شروع ساعت اداری تا پایان ساعت اداری

نظرسنجی بیمه تکمیلی
پیام رسان های داخلی
خدمات الکترونیک
سایر خدمات
آخرین بروزرسانی
پنجشنبه 08 خرداد 1399 19:20
نظر سنجی
نظرشما در مورد محتوای سایت ؟
عالی
خوب
متوسط
بد


بازدیدهای سایت
تعداد افراد آنلاین :
بازدید امروز : 2723
بازدید دیروز : 2577
بازدید هفته : 15797
بازدید ماه : 77707
بازدید سال : 1288371


اعلان ها :
در حال حاضر سایت در دسترس می باشد، در غیر این صورت اطلاع رسانی خواهد شد

ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*