به بهانه روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی:

کد خبر : 12689 تاریخ انتشار : سه شنبه 30 اردیبهشت 1399 09:49

معرفی موزه صنایع دستی و خانه تاریخی امیرلطیفی گرگان

به دلیل تنوع فرهنگی و هنری و وجود صنایع دستی و هنرهای سنتی گوناگون در سطح استان که دلیل آن وجود قومیت های مختلف در این منطقه است، موزه ای با عنوان موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی در مرکز استان و شهرستان گرگان - ساختمان امیر لطیفی راه اندازی شد.


در این موزه انواع صنایع دستی از قبیل قالی بافی، سوزن دوزی، نمدمالی، ابریشم بافی، خورجین دوزی، نواربافی، چادرشب بافی، جاجیم بافی، گلیم بافی و...  نیز در فضاهای موجود در این ساختمان به نمایش گذاشته شده اند.      

همان طور که ذکر شد استان گلستان تنوع قومیتی، آداب و رسوم، فرهنگ، هنر و صنایع دستی گوناگونی را دارا است، به همین دلیل این موزه راه اندازی شد تا بتواند این هنرها و صنایع دستی ساخته اقوام مختلف ساکن در استان را به صورت یک مجموعه به معرض دید عموم بگذارد.

 

همچنین ساختمان امیر لطیفی به دلیل قرار گیری در بافت قدیم گرگان و نزدیکی به اماکن فرهنگی - تاریخی این شهر از جمله مسجد جامع گرگان، امام زاده نور، بازار قدیمی نعلبندان، مجموعه ها و خانه های قدیمی ثبت شده در فهرست آثار ملی(مجموعه باقری، مجموعه تقوی، مدرسه تقوی، خانه شیرنگی و...) نقش مهمی در جذب توریست و رونق صنعت گردشگری ایفا می نماید و در واقع علاوه بر این که نظر هزاران تماشاگر را به خود معطوف می دارد، سبب جلب نظر گردشگران بسیاری از داخل و خارج کشور به شهر گرگان و بافت قدیمی آن و همچنین آثار قدیمی موجود در آن می گردد. 

 

خانه تاریخی امیرلطیفی در بافت قدیم گرگان، محله نعلبندان و در ضلع شرقی مسجد جامع واقع شده است، این خانه در اصل جزو مجموعه مسکونی مهدی خان ساعد لشکر(ملک) بوده است که در این زمان به خانه امیرلطیفی معروف است. این بنای دو طبقه با سازه آجری به صورت کلاه فرنگی در درون حیاط مصفایی قرار گرفته است. بنا دارای سه اتاق در طبقه اول و سه اتاق در طبقه دوم می باشد که همه اتاق ها سه دری هستند. در قسمت میانی ساختمان زیرزمینی با ارتفاع کمی وجود دارد. سقف بنا شیروانی و سفال پوش است. این خانه تاریخی متعلق به دوره قاجار است که به شماره 2391 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت گردید.

 

این خانه تاریخی متعلق به دوره قاجار است که به شماره 2391 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت گردید.

 

ورودی بنا شامل درب چوبی است که در ضلع شرقی بنا قرار دارد. ورودی بنا توسط چند پله به حیاط ساختمان منتهی می گردد. ساختمان امیر لطیفی به صورت حیاط مرکزی ساخته شده است. ساختمان اصلی بنا دو طبقه، دارای کف کرسی و بدون سکو است. بنا دارای سه اتاق در طبقه همکف و سه اتاق در طبقه اول است. ارتباط طبقات توسط دو راه پله در دو طرف اتاق وسطی میسر می گردد. اتاق‌های بنا چهار دری است که سه در آن در ضلع جنوبی قرار دارد. این بنا بدون پنجره است. در زیر اتاق وسطی طبقه همکف، زیرزمین قرار دارد که حالت سردابه دارد و دارای حوض است.

 

پوشش بنا چوبی و به صورت شیروانی و سفال پوش است. اتاق های ضلع غربی حیاط یک طبقه و شامل انباری و آشپزخانه و سرویس بهداشتی است. حیاط بنا آجر فرش و سنگ فرش است و دارای گل و باغچه و درخت نارنج است. از عناصر تزیینی بنا می توان به تزیینات آجری سر در ورودی و شیر سرهای سه طبقه اشاره کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها
میراث | میراث فرهنگی | صنایع دستی | گردشگری | اداره میراث فرهنگی | خبرهای میراث فرهنگی | اخبار | جاذبه های گردشگری | خبر | توریست | گردشگر
لطفا ما را از نظر خود مطلع کنید
ارتباط با مدیر کل
رزومه
جهت ارتباط با ایشان ایـنـجــــا کلیک کنید

ملاقات عمومی با مدیرکل روز های سه شنبه از شروع ساعت اداری تا پایان ساعت اداری

نظرسنجی بیمه تکمیلی
پیام رسان های داخلی
خدمات الکترونیک
سایر خدمات
آخرین بروزرسانی
پنجشنبه 08 خرداد 1399 19:20
نظر سنجی
نظرشما در مورد محتوای سایت ؟
عالی
خوب
متوسط
بد


بازدیدهای سایت
تعداد افراد آنلاین :
بازدید امروز : 11
بازدید دیروز : 2987
بازدید هفته : 14337
بازدید ماه : 75087
بازدید سال : 1285630


اعلان ها :
در حال حاضر سایت در دسترس می باشد، در غیر این صورت اطلاع رسانی خواهد شد

ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*