*مریم حاجی‌ابراهیمی

کد خبر : 11628 تاریخ انتشار : یکشنبه 22 دی 1398 12:38

صنایع‌دستی پیام‌رسان فرهنگ و تمدن ایرانی‌اسلامی در جهان

همان‌طور که مبادله کالا و خدمات بین مناطق و کشورهای مختلف جهان از سابقه‌ی دیرینه‌ای برخوردار است، موضوع حمایت از تولید، سرمایه و کار داخلی در کشورهای مختلف نیز موضوع جدیدی نیست و ریشه در تاریخ جوامع دارد.


صنایع‌دستی به‌عنوان سمبل و مظهر هویت ملی و سند اثبات تمدن کهن ایران، علاوه‌ بر داشتن وجوه فراوان هنری به‌عنوان یک صنعت شناخته‌شده از این قاعده مستثنا نیست؛ مواردی همچون، حمایت از صنایع داخلی، حمایت از صنایع نوپا، مقابله با کسری تجاری، استفاده از ظرفیت‌های نهفته‌ی کارآفرینان و تولیدکنندگان، کسب درآمد برای دولت، از مبانی و فلسفه‌ی شیوه‌های مختلف حمایتگری است. در این میان حمایت از صنایع‌دستی یعنی تقویت و توجه به نشر اندیشه و پیام‌های انسانی، انتقال هویت فرهنگی، ارزآوری، ایجاد اشتغال پایدار، خروج از اقتصاد تک‌محوری و... .


امروزه در تمام کشورها برای نقش و جایگاه میراث فرهنگی، باورهای قومی و آثار هنری اهمیت فراوان قائل می‌شوند که صنایع‌دستی به‌واسطه‌ی رونق بخشیدن به تنوع صادراتی، ایجاد اشتغال و رفع بیکاری موردتوجه بیشتری قرارمی‌گیرد. صنایع‌دستی و بسیاری از کالاهای فرهنگی برخلاف گمان غلط برخی از افراد نه‌تنها از سبد خانوار مردم محو نمی‌شوند، بلکه تجربه نشان داده مردم به دنبال احساساتی هستند که ریشه در فطرت و طبع ذاتی آن‌ها دارد. علاوه بر این، محصولات صنایع‌دستی ازجمله کالاهایی است که هم‌اکنون نیز باوجود رقبای جدی صنعتی و ماشینی، همانند گذشته می‌تواند بسیاری از نیازهای اقتصادی مردم را برآورده سازد. در کشوری که آمار بیکاری بالاست، انواع تهدیدها و تحریم‌ها اعمال می‌شود صنایع‌دستی با پتانسیل‌های بی‌شمار سرمایه‌گذاری برای اشتغال و زمینه‌های فراوانی برای کار یک فرصت است و حمایت از آن یک ضرورت، به شمار می‌آید.


تنها کافی است موانع کار و تجارت برداشته شود و امکان پشتیبانی بیشتر از تولید بیش از گذشته فراهم شود.  با مدیرت درست این موضوع محصولات تولیدی روی دست تولیدکننده نمی‌ماند. به‌یاد داشته باشیم هنر مقوله‌ای قابل تحریم نیست، با حمایت از این هنر‌صنعت می‌توان چرخ‌های اقتصاد کشور را بیش از قبل به حرکت و سودآوری واداشت تا جایگاه والاتری را برای صنایع‌دستی پیش رو داشته باشیم.


صنایع‌دستی بایستی زنده بماند تا با زیبایی و لطافت، عوارض صنایع مدرن و ماشینی را کاهش دهد و انسان امروز به این‌ آرامش نیاز دارد تا بهتر بیندیشد.

صنایع‌دستی با توجه به ویژگی‌ها و شاخصه‌های خود می‌تواند به‌عنوان یک پیام‌رسان جدی از فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی کشورمان در سطح جهانی ایفای نقش کند.


لیکن در حق صنایع‌دستی با همه‌ی فرهنگ غنی، پرمایه و پیام‌آورش و بار فرهنگی عظیمی که در طول تاریخ کهن و پرماجرای خود بر دوش کشیده و از این حیث نیز جایگاهی ارجمند و منحصربه‌فرد در جهان داشته است، حمایت کم‌ترین کاری است که می‌توان انجام داد. همه‌ی دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط، خردمندان، صنعتگران، تصمیم‌گیرندگان بایستی به‌گونه‌ای عمل کنند که مورد سرزنش و نکوهش آیندگان قرار نگیرند.


*معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان

 

برچسب ها
میراث | میراث فرهنگی | صنایع دستی | گردشگری | اداره میراث فرهنگی | خبرهای میراث فرهنگی | اخبار | جاذبه های گردشگری | خبر | توریست | گردشگر
لطفا ما را از نظر خود مطلع کنید
ارتباط با سرپرست اداره کل
رزومه
جهت ارتباط با ایشان ایـنـجــــا کلیک کنید

ملاقات عمومی با مدیرکل روز های سه شنبه از شروع ساعت اداری تا پایان ساعت اداری

پیام رسان های داخلی
خدمات الکترونیک
سایر خدمات
آخرین بروزرسانی
شنبه 05 بهمن 1398 13:40
نظر سنجی
نظرشما در مورد محتوای سایت ؟
عالی
خوب
متوسط
بد


آب و هوای استان
بازدیدهای سایت
تعداد افراد آنلاین :
بازدید امروز : 9518
بازدید دیروز : 12062
بازدید هفته : 50397
بازدید ماه : 134443
بازدید سال : 1307229


ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*