کد خبر : 10536 تاریخ انتشار : چهارشنبه 20 شهریور 1398 09:03

برگزاری عزاداری سنتی سینه زنی کمر به کمر رامیان در عاشورای حسینی/تصاویر

هم‌زمان با عاشورای حسینی مراسم سنتی و قدیمی عزاداری کمر به کمر مردم مومن شهرستان رامیان در سوگ سالار شهیدان امام حسین (ع)برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان ، آئین سنتی عزاداری کمر به کمر رامیانی‌ هم‌زمان با عاشورای حسینی در میدان امام علی(ع) این شهر برگزار شد و در رسمی دیرینه دسته‌های عزاداری رامیان هر سال در روز عاشورا کفن‌پوشان از میدان مرکزی به سمت میدان امام علی (ع) حرکت کردند و در این مکان با تشکیل حلقه‌های بزرگ کمر به کمر یکدیگر سینه زدند.

 

امسال هم عزاداران حسینی گرد میدان امام علی(ع) این شهر حلقه زدند و با آئین سنتی در رثای امام حسین (ع) و یارانش عزاداری کردند.


هر ساله در روز دهم ماه محرم مراسمات مذهبی در قالب دسته جات عزاداری که هر یک متعلق به طایفه ای می باشد از میدان مرکزی رامیان به سمت میدان امام علی (ع) حرکت کرده و در این مکان به سینه زنی کمر به کمر می پردازند .


هر طایفه به ترتیب به این جمع پیوسته و به دور دایره سینه زنان بزرگتر شده تا اینکه در نقطه ای به هم متصل و به شکل حلقه ای کامل در می آید.


در مراسم سینه زنی ، عزاداران در اطاعت از ولی امرشان کفن های سفید و سبز بر تن می کنند. این مراسم در صبح روز عاشورا به همراه سایر مراسمات از جمله نخل گردانی، بیادکجاوه و نخل حضرت زینب (س) ،علم گردانی نمادی از علم دار دشت کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع )، اسب سفید به یاد ذوالجناح امام حسین (ع ) و نوحه خوانی در جلوی دسته ها ،با فریاد" روز عاشوراست امروز ،کربلا غوغاست امروز" برگزار می گردد.


شورای عالی ثبت میراث فرهنگی ناملموس کشور این اثر را بعنوان (میراث معنوی) و این مراسم را با عنوان مراسم سینه زنی کمر به کمر رامیان به شماره 1157 در تاریخ 22/12/94 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رساند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها
میراث | میراث فرهنگی | صنایع دستی | گردشگری | اداره میراث فرهنگی | خبرهای میراث فرهنگی | اخبار | جاذبه های گردشگری | خبر | توریست | گردشگر
لطفا ما را از نظر خود مطلع کنید
ارتباط با سرپرست اداره کل
رزومه
جهت ارتباط با ایشان ایـنـجــــا کلیک کنید

ملاقات عمومی با مدیرکل روز های سه شنبه از شروع ساعت اداری تا پایان ساعت اداری

پیام رسان های داخلی
خدمات الکترونیک
سایر خدمات
آخرین بروزرسانی
پنجشنبه 26 دی 1398 13:49
نظر سنجی
نظرشما در مورد محتوای سایت ؟
عالی
خوب
متوسط
بد


آب و هوای استان
بازدیدهای سایت
تعداد افراد آنلاین :
بازدید امروز : 1469
بازدید دیروز : 3424
بازدید هفته : 22388
بازدید ماه : 108608
بازدید سال : 1274762


ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*