کد خبر : 659 تاریخ انتشار : پنجشنبه 11 دی 1348 03:53

استان گلستان، سرزمين آبشاران است  استان گلستان، سرزمين آبشاران است

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: استان گلستان، سرزمين آبشاران است.

به گزارش روابط عمومی وامورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، قربان عباسی با ذکر این مطلب افزود:

استان گلستان علاوه بر جذابيت هاي مختلف طبيعي و تاريخي باداشتن آبشارها و چشمه سارهاي فراوان به سرزمين آبشاران معروف است. در گلستان شيب تند رشته كوه هاي البرز كه خود سرچشمه رودهاي فراواني نيز است آبشارهاي كوچك و بزرگ بسياري بوجودآورده كه‌از نواحي مختلف سرازير است و جلوه‌هاي زييايي را ايجاد كرده است. از جمله آبشارهاي زيباي اين سرزمين مي‌توان به آبشار شيرآباد، لوه، كبودوال، گلستان، باران كوه، زيارت و دوآب اشاره كرد كهدر جاي جاي اين استان پراكنده شده است.

به گفته وی، اين آبشارها برخي بلند و پرآب و برخي نيز طبيعي و زيبا هستند و از آن جا كه در ارتفاعات و دامنه‌هاي شمالي البرز قرار دارند اطراف آن داراي اقليمي مساعد و هوايي دلپذير است. وجود اين آبشارها در گردشگاه هاي طبيعي و با توجه به جذابيت هاي موجود در ايام مختلف سال گردشگران و مسافران بسياري را به سوي خود مي كشاند. آبشار شيرآباد در ۶ كيلومتري جنوب خان‌به‌بين از جمله مناطق زيباي اين استان است.

وی هم چنین خاطرنشان کرد: اين آبشار با توجه به موقعيت خاص و وجودهفت آبشار هفت طبقه و غار منحصربفرد همواره مورد توجه گردشگران بوده است. در بالاياين آبشار غار معروفي با جاذبه‌هاي خاص وجود دارد، كه يكي از غارهاي مهم طبيعي وجالب است. از اين غار آب جاري بوده و نيز زيستگاه مناسبي براي بعضي از گونه‌ها ازجمله سمندر كوهستاني ايراني است. اين غار اندكي بالاتر از آبشارهاي شيرآبادواقع شده و به همين نام نيز معروف است. قسمت اعظم غار شيرآباد تاريكي مطلق است و درانتهاي آن چشمه‌اي وجود دارد كه گفته مي‌شود منشای ايجاد غار در طول قرن‌هاي گذشتهاست.

عباسی در همین زمینه ادامه داد: از سوي ديگر به دليل ويژگي هاي ساختماني و جنس زمين، حركت آب باعث تشكيلاستخر، سنگ هاي استالاگتيت و بستر گلي در اين غار شده است. غار شيرآباد پديده‌ايمناسب براي علاقه‌مندان به كشف اسرار طبيعت است كه به دليل شيب تند رشته كوه البرزدر ناحيه شرقي وجود چشمه‌سارهاي فراوان در دامنه كوه قلعه‌ماران، موجب آبشارهايكوچك و بزرگي در حوالي غار شده است.

وی ادامه داد: ارتفاع بلندترين آبشار شيرآباد شهر خان‌به‌بين حدود۲0متر است. آب هاي نقره‌فام كه با درخشندگي و هياهو از اين ارتفاع به داخل استخرهاي پايين دست آبشارها فرو مي‌ريزد به عنوان جلوه‌اي زيبا و طبيعي به شمار مي‌رود كه به صورت پلكاني از آبشار، چشم‌انداز باشكوهي را براي گردشگران و محققين فراهم كرده است. هم چنين محيط بيروني غار و اطراف آبشارها كه كوهستاني و جنگلي بوده، پوشيده از درختان و درختچه‌هايي مانند ممرز، افرا، انجيل، توسكا، هميشك، خزه وگياهان گلدار و گونه‌هاي پهن برگ خزري است.

عباسی بابيان اين كه اداره کل ميراثفرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گلستان براي فراهم كردن امكانات در محوطه آبشارهاياستان اقدام مي‌كند، خاطرنشان کرد: در اين راستا اقدام به آماده‌سازي مجموعه گردشگريشيرآباد شده تا با ساماندهي و محوطه‌سازي آن مقدمات جذب گردشگران بيشتري فراهم شود.

وي اضافه کرد: با اين وجود، اين مجموعه به عنوان يكي از بهترين مناطق گردشگري استان می باشند که تلاش شده زيرساخت هاي گردشگريازجمله شبكه انتقال آب، روشنايي، نمازخانه و سرويس بهداشتي و...در آن مهیا گردد.

وی گفت: از ديگرآبشارهاي استان گلستان مي‌توان به آبشار ديدني پارك ملي گلستان در شرق استان اشارهكرد. آبشار گلستان در بالادست تفرجگاه آبشار پارك ملي گلستان داراي ۱۹/۵متر ارتفاع و داراي آب هميشگي است و از صخره‌اي مي‌ريزد كه محيط اطراف آن را درختان جنگلي پهن برگ خزري پوشيده‌است و در واقع بخشي از آبشار در قسمت بالادست قابل رويت

نيست. هم چنين براي استفاده بهتر گردشگران و مسافران در تفرجگاه آبشار اين پاركامكاناتي از قبل آب لوله كشي، سرويس‌هاي بهداشتي، پاركينگ، اجاق، سطل زباله،ساختمان نگهباني و نمازخانه فراهم شده است.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان گلستان در بخش دیگری تصریح کرد: آبشار كبودوال نيز در پنج كيلومتري جنوب علي‌آبادكتول در محل تفرجگاه عمومي اين شهر واقع شده است. اين آبشار از چشمه‌هايجنوبي تشكيل گرديده و در عمق دره‌اي كه جنگل انبوهي آن را پوشيده واقع شده است. آباين آبشار زلال و شفاف بوده و زمزمه حركت آب در فضاي آرام و سكوت جنگل آرامشي خاصبه انسان مي‌بخشد.

عباسی تاکید کرد: در مسير رودخانه و آبشار كبودوال سكوها و چادرهاي انفرادي و گروهي براي استفاده گردشگران نصب شده است. اين منطقه به ويژه در تابستان گردشگران و علاقه‌مندان به طبيعت بسياري را به سوي خود مي‌كشاند و با وجود برخي امكاناتنيازمند توجه و تامين تجهيزات و تاسيسات اوليه بيشتر با رعايت ملاحظات زيست محيطياست.

وی با اشاره به آبشارهای دیگر استان گلستان نظیر آبشار لوه ادامه داد: این آبشار در شرق استان در فاصله ۱۴ كيلومتري غرب پارك ملي گلستانواقع شده و محل آن در پنج كيلومتري روستايي به همين نام است. آبشار لوه با۱۵ متر ارتفاع در شرق گاليكش از توابع شهرستان مينودشت از جاذبه‌هاي ديدني اينمنطقه است. اين آبشار از مجموعه آبشارهاي كوتاه و بلند و پلكاني درست شده است واز چشمه‌هاي بالادست تغذيه مي‌شود كه هر يك حوضچه‌هاي آبي را در اين منطقه تشكيلداده‌اند. اطراف آبشار پوشيده از درختان سربه‌فلك‌كشيده پهن برگ خزري است، مسيردسترسي به آن از راه اصلي حدود پنج كيلومتر بوده كه بخشي از آن آسفالت و بقيه خاكياست. از سوی دیگر همجواري اين آبشار با پارك ملي گلستان كه در مسير استانگلستان به خراسان قرار گرفته ارزش گردشگري ويژه‌اي به آن بخشيده است.

به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، آبشار رنگونيز در هفت كيلومتري جنوب غربي گرگان واقع شده است و محيط پيرامون اين منطقه كه رودخانه رنگو نيز در آن جاري است داراي هواي خنك و لطيف با درختان سربه‌فلك كشيدهاست. آبشار رنگو حدود پنج تا شش متر ارتفاع دارد ولي‌به دليل بستر نيم‌دايره‌اي كهداراي يك محل ريزش اصلي و چند محل ريزش فرعي با حجم آب قابل توجه، منظره‌اي ديدني را ايجاد كرده است. متاسفانه اين منطقه عليرغم چشم‌انداز بسيار و استفاده گردشگرانمتاسفانه فاقد امكانات تفرجگاهي و تفريحي بوده و نيازمند توجه بيشتر است.

وی آبشار زيارت را نيز معرفی کرد: آبشار زیارت در پنج كيلومتري جنوب روستاي زيارت شهرستان گرگان واقع شده و در مسير يكياز شاخه‌هاي فرعي رودخانه خاصه رود به نام شاخه آبشار قرار دارد. اين شاخه رودخانه از طريق دوآبشار مجاور از ارتفاع حدود ۱۵متر به داخل محوطه حوضچه كه در محلريزش ايجاد شده، مي‌ريزد. در كل محوطه آبشار ذرات ريز و پودر مانند آب در هوامعلق است و به دليل بالابودن رطوبت نسبي محيط، روي تخته سنگهاي اين منطقه نيزپوشيده از خزه و گل سنگ است.

قربان عباسی در پایان وجود این نعمات ومواهب خدادادی را از مزیت های استان گلستان جهت جذب گردشگر عنوان کردو افزود: باران كوه نيز در ۱۵كيلومتري جنوب غربي شهرستان گرگان و در حاشيه رودخانه شصت كلاه واقع شده است. اين منطقه با وجودريزش مداوم قطرات آب و صخره‌هاي سبز يكي از مناظر زيباي استان گلستان است. ريزشمداوم آب به صورت قطرات ريز و درشت شبيه باران از بالاي صخره‌هاي پوشيده از خزه وجهتسميه "باران كوه" است. اين درحالي است كه صخره‌هاي سبز در اين منطقه شبيهچترهاي زيبايي هستند كه از يك طرف به كوه چسبيده و از سوي ديگر آويزانهستند. آبي كه منشا، اين همه زيبايي در باران كوه است از دل غارها و چشمه‌هاتامين مي‌شود، غارهاي باران كوه كوچك، باريك، دراز بوده و تعداد آن زياد است و آبيكه از آن ها روي زمين مي‌ريزد تميز و زلال بوده و حتي مي‌تواند قابل شربباشد.