کد خبر : 12518 تاریخ انتشار : شنبه 20 اردیبهشت 1399 13:39

جهش تولید در صنایع دستی با طراحی و نمونه‌سازی محصولات صنایع‌دستی گلستان

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان گلستان گفت: طراحی و نمونه سازی محصولات صنایع دستی بومی استان موجب جهش تولید در این حوزه خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی گلستان، مریم حاجی ابراهیمی امروز شنبه 20 اردیبشهت ماه 99 با بیان این مطلب گفت: یکی از برنامه های معاونت صنایع دستی در راستای تحقق شعار سال 99 که از سوی مقام معظم رهبری سال جهش تولید نامگذاری شده است طراحی و نمونه سازی محصولات بومی صنایع دستی استان خواهد بود که هنرمندان را به سوی تولید بیشتر و با کیفیت در طرح و نقش و نوع کاربرد محصولات سوق می دهد.


او اضافه کرد: در سال های گذشته اقداماتی در حوزه طراحی و نمونه سازی محصولات در رشته های مختلف صنایع دستی صورت گرفته است که می توان به نمدهای سنتی ترکمن اشاره کرد که در قالب تشک و زیراندازهای طبی طراحی و تولید و مورد استقبال جامعه مصرف کننده قرار گرفت .


معاون صنایع دستی گلستان بیان کرد: در گذشته استفاده از سوزن دوزی ترکمن درالبسه سنتی زنان و مردان ترکمن کاربرد داشته و امروز به تغییر کاربری در اقلام مصرفی چون ( کیف ، کفش ، مانتو ، زیورآلات ، کوسن ، مبلمان ، رومیزی ، دکوراسیون منزل و ....) تغییر شکل پیدا کرد و حتی جایگاه ویژه ای در صادرات چمدانی و واسطه ای استان پیدا کرده است.


او در پایان خاطرنشان کرد: افزایش سطح کیفی محصولات تولیدی بومی صنایع دستی استان، افزایش سطح مهارت اجرایی، طراحی محصول و تامین مواداولیه بومی از دیگر برنامه های معاونت صنایع دستی استان برای اجرایی شدن شعار سال است.