کد خبر : 12362 تاریخ انتشار : چهارشنبه 03 اردیبهشت 1399 09:49

بازدید کارشناسان صنایع دستی استان از کارگاه های صنایع دستی شهرستان گمیشان

کارشناسان معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی گلستان از کارگاه چاپ باتیک روستای قرنجیک خواجه خوان گمیشان بازدید به عمل آوردند.

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان، کارشناسان این معاونت در این بازدید ها به بررسی نقوش و ترکیب بندی رنگ متناسب با نیاز و سلیقه جامعه مصرف کننده جهت توسعه و ترویج صنایع دستی و عدم جایگزینی اجناس مشابه وارداتی پرداختند.

 

با مشاوره و راهنمایی کارشناسان صنایع دستی مقرر شد تغییراتی در اصول ترکیب بندی، چینش رنگ ها، کاربردی علاوه بر روسری برای چاپ سنتی باتیک در نظر گرفته شود.

 

در این بازدید ها همچنین نشستی با هنرمندان رشته های نمد مالی ترکمن و پلاس بافی برگزار شد.

 

این نشست باهدف ایجاد تغییر و تنوع در ترکیب بندی اصول طرح های اصیل قوم ترکمن با رعایت حفظ ارزش ها و اصالت قوم ترکمن و ایجاد تغییرات اصولی در ظاهر و کاربرد محصولات تولیدی برگزار شد.

 

با مشاوره های اصولی و کارشناسانه مقرر شد با ارتباط با هنرمندان محصولات نمدی ضد بید و با ضخامت بیشتر و یکدست با طرح های سنتی و ترکیب بندی متفاوت از گذشته اجرا شود و محصولاتی کاربردی علاوه بر زیر انداز طراحی و تولید گردد که قطعا با توجه به شرایط مرطوب آب و هوایی استان بسیار مورد توجه است.