کد خبر : 10743 تاریخ انتشار : سه شنبه 09 مهر 1398 11:47

رونمایی از پیکره سنگی سردار ساسانی در موزه باستان‌شناسی گرگان

پیکره سنگی سردار ساسانی که سالها قبل در گرگان کشف شده بود، در موزه باستان شناسی گرگان رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان ، این آیین امروز سه شنبه 9 مهرماه 98 با حضور ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان، جمعی از مقامات و مسئولین،  اصحاب رسانه و مردم فرهنگ دوست گلستان برگزار شد.


مهندس ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی در این مراسم گفت : پیکره سنگی سردار ساسانی پس از وقوع سیل در اوایل دهه 60 خورشیدی در جنگل النگدره گرگان، توسط ماموران یگان حفاظت میراث فرهنگی شناسایی و ضبط گردید.


او اضافه کرد : این مجسمه بر اثر آسیب های وارد شده تا پیش از زمان کشف، فاقد گردن، سر، دست راست و قسمت هایی از دو مچ پا به پایین می باشد.


کریمی خاطر نشان کرد : این اثر پس از کشف در زمانی که هنوز استان گلستان از مازندران جدا نشده بود، به موزه بابل منتقل و تا امروز در آنجا قرار داشت.


او گفت : با تلاش اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان این پیکره به گرگان منتقل شد تا پس از رونمایی مردم شریف استان از این اثر تاریخی بازدید نمایند.


مدیرکل میراث فرهنگی گلستان اظهار امیدواری کرد با تعاملاتی که با استان مازندران صورت خواهد گرفت این اثر تاریخی برای همیشه در موزه باستان شناسی گرگان نگهداری شود.


کریمی تصریح کرد : این پیکره که متعلق به دوران ساسانیان می باشد می تواند تاثیر خوبی در جذب گردشگر به موزه باستان شناسی و همچنین شهر گرگان داشته باشد.


محمد مهدی برهانی مسوول موزه باستان شناسی گرگان نیز در این مراسم گفت : این پیکره سنگی به شکل اتفاقی در مسیر النگدره و در مسیر سیل کشف شد.


او گفت : آقای نوملی از همکاران یگان پاسداران میراث فرهنگی این اثر را از النگدره به گرگان و نهایتا به موزه بابل که آن زمان هنوز استان گلستان تفکیک نشده بود انتقال یافت.


برهانی خاطرنشان کرد: اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان در صدد این برآمد تا اگر چه به شکل موقت این اثر را به گرگان منتقل کند تا مردم فرهنگی دوست استان از این اثر تاریخی بازدید نمایند.


مسوول موزه باستان شناسی گرگان یادآور شد :  علاقه مندان می توانند برای بازدید از پیکره سنگی ساسانی ، تا 30 آذرماه همه روزه از ساعت 8 صبح الی 17 عصر به موزه باستان شناسی گرگان مراجعه نمایند.

 

گفتنی است ، در انتهای این مراسم از مهدی نوملی پیشکسوت یگان حفاظت میراث فرهنگی گرگان ،  که اولین بار این پیکره سنگی را در جنگل النگدره گرگان کشف ، ضبط و با رعایت ملاحظات امنیتی آن را انتقال داده است تقدیر صورت گرفت.