نهمین جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین در استان گلستان

b-inteligent-transitions-in-ux-design

  |     |   0دیدگاه

22 هزار هنرمندان و صنعتگر صنایع دستی و هنرهای سنتی در استان گلستان ثبت نام شده‌اند

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: بر اساس آمار «ویستا» سامانه ثبت یکپارچه اطلاعات هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، تاکنون 22 هزار هنرمندان و صنعتگر گلستان در این سامانه ثبت نام شده‌اند.

به گزارش روابط‌عمومی و امور فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مریم حاجی‌ابراهیمی در چهرمین روز از جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام‌ در شهرستان گنبدکاووس، با ذکر این مطلب، افزود: آمار فوق تنها بخشی از هنرمندان صنایع دستی استان هستند که علاقمند و متقاضی ثبت‌نام در سامانه مذکور بوده‌اند وگرنه به جهت این‌که در اغلب خانواده‌های مناطق روستایی و بومی استان حداقل مادر خانواده مشغول به تولید محصولات صنایع دستی است، آمار هنرمندان و صنعتگران استان بیش از تعداد ثبت‌نام‌کنندگان است.

 

به گفته وی، هنرمندان متقاضی، مدارک و مستندات مورد نیاز را به ادارات شهرستانی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سراسر استان تحویل داده و پس از ارزیابی توسط کارشناسان این معاونت، اطلاعات آنان در سامانه ویستا بارگذاری شده و مجوز فعالیت برای آنان صادر می‌شود.

 

وی در خصوص اخذ درجه هنری نیز خاطرنشان کرد: تاکنون 9 درجه هنری در سه درجه‌ی یک، دو و سه توسط هنرمندان صنایع دستی استان کسب شده که مدرک درجه یک هنری معادل مدرک تحصیلی دکترا، درجه دو معادل مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و درجه سه معادل مدرک تحصیلی کارشناسی است.

 

مسوول بخش نمایشگاهی دوازدهمین جشنواره فرهنگ اقوام‌ هم‌چنین با اشاره به نصب پلاک ماندگار افزود: طرح کاشی یا پلاک ماندگار از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین نصب می‌شود و در این راستا ابتدا افراد شاخص استان را شناسایی کرده و برای معرفی این عزیزان به مردم پلاک‌هایی را با رضایت آنان و یا فرزندانشان در سر در منزلشان نصب می‌کنیم.

 

وی ادامه داد: در طرح پلاک ماندگار که در سطح کشور انجام می‌شود به‌ دنبال هویت‌بخشی به شهرها و محله‌ها هستیم و با شناسایی شخصیت‌های معاصر و نصب پلاک، منزل آنان را مشخص و به مردم و گردشگران معرفی می‌کنیم که بر این اساس در حوزه صنایع دستی استان گلستان، پلاک ماندگار در سردر منزل استاد غلام آق پدر زیورآلات‌سازی سنتی ترکمن و استاد خدیجه پقه پیشکسوت قالی‌بافی ترکمن نصب گردید.

 

حاجی‌ابراهیمی به بحث «مهر اصالت » نیز پرداخت: مُهر اصالت ، گواهینامه‌ای است که هر دو سال یک‌بار از سوی شورای جهانی صنایع دستی به موضوعات صنایع دستی اصیل و با کیفیت هنرمندان و صنعتگران تعلق می‌گیرد. هدف از ارائه‌ی این مهر، حفظ،‌ احیا و تداوم فعالیت حرفه‌ها و ارزش‌های بومی و سنتی تعریف‌شده‌است. آثار کسانی که موفق به دریافت مهر اصالت می‌شوند، با اسم و امضای هنرمند در جهان شناخته می‌شود.

 

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در پایان تصریح کرد: بر این اساس از سال 2000 میلادی تاکنون از استان گلستان 45 محصول صنایع دستی و هنرهای سنتی در رشته‌هایی مانند جاجیم‌بافی- رودوزی سنتی- تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی- زیورآلات ترکمن- و... موفق شده‌اند نشان ملی اصالت محصول و 10 محصول، مهر اصالت کسب کنند.

0 دیدگاه

هیچ دیدگاه برای این مطلب به ثبت نرسیده است

ارسال دیدگاه