نهمین جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین در استان گلستان

b-inteligent-transitions-in-ux-design

  |     |   0دیدگاه

جشنواره فرهنگ اقوام؛ فصلی برای نشاط اجتماعی

کارشناسان معتقدند که برگزاری 12 سال جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام به میزبانی استان گلستان، توانسته است زمینه ساز نشاط اجتماعی درجامعه باشد.

گزارش خبرگزاری ایرنا -گنبد کاووس از دوازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام استان گلستان و دومین جشنواره در گنبد کاووس؛

ترافیک سنگین و توقف دوبله و حتی بیشتر خودروها در خیابان ها و کوچه های اطراف و منتهی به مکان برگزاری دوازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در گنبدکاووس، ورود و خروج فوج فوج مردم در شبی نسبتا سرد از ماه پایانی فصل خزان و از چند درب تعبیه شده و شادی و نشاط مشهود بین حاضران، گوشه هایی از مشاهدات خبرنگار ایرنا از محل برگزاری جشنواره در گنبدکاووس است که حاکی از رضایت مندی مردم از این رخداد بزرگ فرهنگی می باشد.


شاید مسئولان فرهنگی بالاخص میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان که از 12 سال پیش خشت بنای برگزاری سالانه جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین را پایه گذاری کردند، فکر نمی کردند این جشنواره هر سال بهتر از سال قبل بتواند، نشاط و شادی را برای مردم نگارستان ایران به ارمغان بیاورد.


اما امروز در دوازدهمین سال برگزاری این رخداد بزرگ فرهنگی در گرگان و دومین سال آن در گنبدکاووس، نگاه ها به این جشنواره و اهداف اولیه آن که بیشتر جنبه معرفی آداب، رسوم و فرهنگ اقوام ساکن در گلستان و نیز معرفی جاذبه های تاریخی و گردشگری این استان به مردم دیگر نقاط کشور بود، تغییر کرده و جنبه ایجاد شادی و نشاط اجتماعی آن بیشتر رخ نمایی می کند.


برگزار کنندگان جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در گلستان هر سال با فراخوان هنرمندان و گروه های هنری برتر استان های مختلف کشور و نیز این استان، در چند بخش موسیقی سنتی و آیینی، صنایع دستی، سوغات و بوم گردی روستایی و عشایری تلاش دارند تاضمن میزبانی خوب از هنرمندان، صمیمت، وحدت و همبستگی اقوام ساکن در نگارستان ایران را نیز به هنرمندان و گردشگران دیگر نقاط کشور به عنوان سفیران فرهنگی منتقل نمایند.


برگزاری جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در گرگان و گنبدکاووس به اعتقاد کارشناسان و بازدید کنندگان توانسته است لبخند شادی و نشاط را بر لب های اقشار و گروه های سنی مختلف مردم بویژه نسل های سوم و چهارم انقلاب اسلامی بنشاند.


نشاط و شادی که حداقل برای یک فرد یا خانواده که چند ساعت در جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام حضور می یابند و گوش جان را به نواهای دلنشین موسیقی سنتی و آیینی و چشم دل را نیز به دست ساخته های کم نظیر هنرمندان سرزمین ایران که مهد علم و هنر است، می سپارد، شاید از لحظات خوش زندگی بوده که حلاوت و شیرینی آن تا چند ماه بعد نیز همراه فرد باشد.


بدون تردید حضور در هر یک از بخش های چهارگانه جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام، فارغ از هرگونه حب و بغض و یا نگاه قومیتی و سیاسی، زیبایی ها و جلوه های خاص خود را دارد و نمی توان به راحتی از کنار این زیبایی ها و شادی و نشاط انبوه بازدیدکنندگان گذشت.


جمعیت در هر بخش جشنواره موج می زند و این خود عاملی برای ترغیب بازدید کننده برای تماشای بهتر و صرف وقت بیشتر است تا زیبایی های پیدا و پنهان آداب و رسوم و نیز فرهنگ اقوام و هنرمندان را بهتر ببیند و بشنود.


بخش سوغات این جشنواره در گنبدکاووس که به زیور انواع و اقسام خوراکی ها و شیرینی های سنتی و رنگارنگ، انواع عرقیات و ادویه ها و نیز انواع ترشی و لبنیات محلی اقوام 12 استان غالبا از نیمه غربی کشور که درقالب 45 غرفه مزین شده، کمتر بازدید کننده ای را بدون خرید از این ویترین تزیین شده ی رنگارنگ و خوشمزه، دست خالی بدرقه می کند.


اما بخش صنایع دستی جشنواره فرهنگ اقوام در گنبدکاووس نیز حال و هوای خاص خود را دارد؛ ازدحام جمعیت دراین بخش که 67 غرفه آن در فضایی به مساحت تقریبی 400 تا 500 متر برپا شده و دارای راهروهای دو یا سه متری است، مشکلاتی را برای تردد خانواده ها ایجاد کرده است.


با این حال تماشای هنرمندی زنان و مردان این مرز و بوم کهن و انگشتان جادویی آنان که آثاری کم نظیر و بعضا بی بدیل خلق کرده و به نمایش گذاشته اند، انگشت حیرت بر دهان و حس و ذوق افتخار و سربلندی برای بازدید کننده به همراه می آورد.


از انواع گلیم، قالیچه و پارچه های ابریشمی و نمدی گرفته تا انواع تابلوها و مجسمه های چوپی معرق کاری شده، از زیورآلات چشم نواز و زیبا از جنس طلا و نقره گرفته تا البسه و پوشاک سوزن و پولک دوزی شده اقوام به همراه انواع ظروف مسی و سنگی و دیگر صنایع دستی هر کدام زیبایی و خریداران خاص خود را دارد.


در بخش بوم گردی روستایی، آلاچیق و سیاه چادرهای عشایری برپا شده در جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در گنبدکاووس که مجموع غرفه های آن به 28 باب می رسد، نیز شور و حال خاصی در بازدید کنندگان که شمار آن نسبت به دیگر بخش ها بیشتر است، دیده می شود.


دراین بخش علاوه بر نمایش زندگی سنتی اقوام در خانه های روستایی، آلاچیق و نیز سیاه چادرها که صاحبان خانه با لباس های سنتی، آداب و رسوم خود را به نمایش می گذارند، اجرای زنده موسیقی محلی و سنتی اقوام نیز شور و حال خاصی به بازدید کنندگان می دهد.


پخت انواع آش، غذاها و نان های سنتی و محلی اقوام در درون تنور و اجاق های سنتی که با هیزم و زغال برپا شده و عطر و بوی آن سراسر محوطه حدود سه هزارمتری آن را پر کرده، بازدید کننده را به خرید حداقل یک کاسه آش یا یک بشقاب غذای سنتی و یا حداقل چند تکه نان یا شیرینی محلی اقوام ترغیب می کند.


اما بخش موسیقی محلی و آیینی جشنواره فرهنگ اقوام گلستان که در آن 21 گروه هنری از 14 استان کشور حضور دارند و هر شب چند گروه به اجرای برنامه می پردازنند، قابل وصف نیست و حضور چند هزار نفری مردم در سالن ورزشی المپیک گنبدکاووس گویای این موضوع است.


اجرای زنده انواع موسیقی های سنتی و آیینی اقوام و دلنشینی آن، حال و هوای خاصی به بازدید کنندگان می دهد و آنان با تشویق های مکرر و همراهی با هنرمندان اجرا کننده، شور و نشاط خاصی می گیرند.


به نظر می رسد این جشنواره فرهنگی، تمرین خوبی برای شاد زیستن و شاد بودن اقشار مختلف مردم است و انرژی که بازدید کنندگان از بخش های مختلف این رخداد بزرگ فرهنگی می گیرند، این نظر را تقویت می کند که بهتر است متولیان امر نسبت به برگزاری دو یا سه باره آن در طول سال و به مناسبت های مختلف اندیشه کنند.


نکته ای که مشاور امور بانوان و خانواده فرماندار ویژه گنبدکاووس به آن اشاره دارد و معتقد است: برگزاری چنین جشنواره هایی می تواند علاوه بر تقویت روحیه مشارکت، همدلی و انسجام بین اقوام، زمینه ای برای ترویج مثبت اندیشی درجامعه و نیز فراهم کردن شرایط بهتر برای نشاط اجتماعی باشد.


دکتر مژگان میرزا گفت: شادی به معنای سرزندگی و کامیابی از مهمترین نیازهای روانی افراد جامعه بویژه نسل های سوم و چهارم انقلاب است که امروز بیش از هر زمانی به این نوع سرگرمی ها و شادی ها نیاز دارند.


وی افزود: امروز دنیای غرب از طریق شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی هجمه ضدفرهنگی سنگینی بر خانواده ها و جوانان وارد می کند که برگزاری جشنواره های فرهنگی برگرفته از آیین های سنتی اقوام می تواند در خنثی سازی این تلاش های دشمن مفید باشد.


دکتر میزا اضافه کرد: هر اندازه میزان شور و نشاط و امید در جامعه افزایش پیدا کند به همان میزان نیز جوانان و خانواده ها در برابر آسیب های اجتماعی واکسینه می شوند.


دوازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام از 29 آبان تا دوم آذر در گرگان برگزار شد و در ادامه، این جشنواره از چهارم آذر در شهرستان گنبدکاووس که امسال برای دومین بار پیاپی میزبانی این رویداد فرهنگی را برعهده دارد، در حال برگزاری است.


امروز آخرین روز برگزاری این جشنواره در گنبدکاووس است و طبق برنامه اعلام شده، آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام امشب ( هفتم آذر) در گنبدکاووس برگزار می شود.

0 دیدگاه

هیچ دیدگاه برای این مطلب به ثبت نرسیده است

ارسال دیدگاه