نهمین جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین در استان گلستان

b-inteligent-transitions-in-ux-design

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان:

  |     |   0دیدگاه

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان:

تا پایان سال 1397، سفال جرجان احیا می‌شود

بنا بر اعلام معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، پس از پیگیری‌های بسیار، سفال جرجان به عنوان یکی از مهم‌ترین‌ گونه‌های سفال ایران، تا پایان سال 1397 احیا می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی و امور فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مریم حاجی‌ابراهیمی با ذکر این مطلب، افزود: گروهی از پژوهشگران معتقدند که پدیده فرهنگ سفال خاکستری با ورود آریایی‌ها و پیدایش آهن ارتباط نزدیک دارد. که معروف‌ترین تپه و گورستان‌های باستانی که تماما با لایه‌هایی از آن‌ها متعلق به فرهنگ سفال خاکستری‌اند عبارتند از: شمال شرق ایران: تپه‌حصار دامغان، یاریم‌تپه گنبدکاووس، تورنگ‌تپه و شاه‌تپه گرگان.

 

وی در خصوص تاریخچه سفال تورنگ‌تپه یا سفال خاکستری نیز خاطرنشان کرد: در نیمه دوم هزاره دوم پیش از میلاد، تقریبا مقارن با رواج آهن و نیز آمدن آریایی به فلات ایران نوعی سفال سیاه و ‌خاکستری رنگ در مناطق شمال شرقی، شمال و شمال غربی ایران ظاهر شد و موجب بروز دگرگونی‌هایی در ساختار فرهنگی و اجتماعی مناطق یاد شده گردید. باستان‌شناسان این پدیده را فرهنگ سفال خاکستری نامیده‌اند

 

حاجی‌ابراهیمی هم‌چنین با اشاره به نحوه پخت سفال سیاه و خاکستری یادآور شد: هنگام سوختن اگر اکسیژن به اندازه کافی موجود نباشد مقدار کربن آزاد می‌شود. دود که فرمول آن co عنصری فعال است و هرطور شده بایستی کمبود اکسیژن را جبران کند. به عبارت دیگرco  ماده‌ای گرسنه است که تنها اکسیژن می‌خواهد و اگر داخل خمیر سفال اکسیژن وجود داشته باشد که حتما در گل اخری حتما وجود دارد کربن آن را جذب می کند و در این موقع گفته می‌شود  احیاء به وجود آمده است.

 

وی ادامه داد: در این مرحله برخی از مواد خمیر سفال تحت تاثیر قرارمی‌گیرد. برای نمونه، آهن رنگ خاکستری می‌گیرد و اگر این عدم تعادل بین هوا و اکسیژن(اکسیژن و کربن) زیادتر شود آهن سیاه‌رنگ می‌شود، ولی برخی موارد مانند سیلیس و آلومین در مرحله تغییری ایجاد نمی‌کند. اکسیداسیون در شرایط عدم تعادل بین اکسیژن و کربن موجب ایجاد رنگ سبز یا خاکستری سبز آبی و سیاه می‌شود.

 

وی تاکید کرد: جمع‌آوری قطعات ظروف سفالی متنوع و فراوان از همه گونه‌های رایج در شهر گرگان در زمان حفاری، سه‌پایه‌های سفالی، جوش کوره، قطعات تغییر شکل داده شده، قطعات ظروف سفالی که دارای پخت ناقص بوده به همراه خاکستر کوره و بقایای استخوان جانوری از نتایج ارزشمند تاکنون بوده است

.

مسوول پروژه احیای سفال جرجان در بخش دیگری از برنامه‌ریزی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان جهت احیای این گونه منقرض شده سفال‌های ایرانی اشاره کرده و گفت: در سال 1393 پس از تنظیم پرونده احیای سفال جرجان در شورای پژوهشی اداره‌کل مطرح و مورد تصویب قرارگرفت. اما به طور همزمان پرونده ثبت سفال جرجان در فهرست ناملموس ملی نیز تکمیل شد.

 

وی در ادامه اضافه کرد: در بخش عملیاتی نیز، همکاران بنده در معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان به طور جدی در پی احیای کارگاه‌های پخت این‌ گونه از سفال بودند و جلسات متعددی را با هنرمندان سفالگر استان برگزار کردیم و همه شرایط احیای چنین کارگاه‌هایی مورد بررسی دقیق قرارگرفت.

 

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در پایان به پیگیری‌های دیگری نیز در همین زمینه اشاره کرد: ایجاد بستری مناسب به منظور فراهم نمودن شرایط مورد نیاز جهت فعالیت کارگاه‌های تولید سفال جرجان، پیگیری جهت اختصاص غرفه به هنرمندان احیاگر در نمایشگاه ه‌ها و بازارچه‌های  دائم و موقت استان و کشور به ویژه در دوازدهمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران‌زمین و برگزاری جلسه با مسوولین صدا و سیمای مرکز گلستان جهت معرفی هرچه بهتر و بیشتر سفال جرجان و هنرمندان احیاگر از دیگر اقداماتی است که طی سنوات اخیر انجام شده است.

 

دوازدهمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین به مدت هشت روز از بیست‌و نهم آبان ماه تا دوم آذرماه در شهر گرگان و از چهارم آذر تا هفتم آذر در شهر گنبدکاووس در حال برگزاری است.

0 دیدگاه

هیچ دیدگاه برای این مطلب به ثبت نرسیده است

ارسال دیدگاه