نهمین جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین در استان گلستان

b-inteligent-transitions-in-ux-design

در حاشیه برگزاری دوازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام

  |     |   0دیدگاه

در حاشیه برگزاری دوازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام

بازدید خبرنگاران ملی و بین المللی ازسایت جنگل های هیرکانی در سیاه رودبار علی اباد کتول

در حاشیه برگزاری دوازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام؛ خبرنگاران ملی و بین المللی ازسایت جنگل های هیرکانی در سیاه رودبار علی اباد کتول بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی وامور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان؛ روز چهارشنبه مورخ 30 آبان 97 در حاشیه برگزاری دوازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام؛ خبرنگاران ملی و بین المللی از سایت  جنگل های هیرکانی در سیاه رودبار علی اباد کتول بازدید کردند.

 

3 سایت از جنگل های هیرکانی برای ثبت میراث طبیعی جهانی به یونسکو معرفی شد


رمضانعلی قائمی مدیرپایگاه ثبت میراث جهانی جنگل های هیرکانی گلستان در جمع خبرنگاران گفت: 3 سایت از گلستان،3 سایت از استان گیلان و 6 سایت از استان مازندران برای ثبت میراث طبیعی جهانی به یونسکو معرفی شد.


وی اظهارداشت: در ایران تنها کویر لوت به ثبت میراث طبیعی جهان در یونسکو رسیده است. دومین کاندید ایران در ثبت میراث طبیعی جهانی،جنگل های هیرکانی است که در تمام جهان اهمیت دارد.


قائمی افزود: یکی از نکات مهم و با اهمیت در مورد جنگل های هیرکانی این است که بزرگترین تکه این جنگل ها به وسعت 400 هکتار در ایران واقع است . این جنگل ها در حال حاضر در منطقه حفاظت شده قرار دارد.


مدیر پایگاه ثبت میراث جهانی جنگل های هیرکانی گلستان بیان داشت: این جنگل ها برای ثبت جهانی توسط ارزیابان جهانی مورد بازدید قرار گرفته و نتیجه این بازدید در فروردین ماه سال 98 توسط یونسکو اعلام می شود.


وی ادامه داد: عناصر دیگر مانند عقاب طلایی،درختان انجیری برگ،خرس قهوه ای،پلنگ در این جنگل ها از عناصر هیرکانی هستند که بسیار ارزشمند بوده و در جهان خاص هستند.


قائمی گفت: در استان گلستان این جنگل ها در مناطق سیاهرودبار افراتخته،مناطقی از جنگل گلستان و منطقه جهان نما قرار دارند.به سبب وجود درختان سرخدار این جنگل ها ارزش فراوان طبیعی دارند. اکنون در گلستان این جنگل ها در مناطق حفاظت شده قرار دارند.


وی یادآور شد: این جنگل ها ذخیرگاه زیست کره جهان هستند. اگر این مناطق ثبت جهانی یونسکو شود علاوه بر تجهیز امکانات لازم،ردیف اعتبار مستقل برای حفاظت آن در نظر گرفته خواهد شد.

 

"شایان ذکر است جنگل‌های هیرکانی یک زیست‌منطقه درزیست بوم جنگل‌های مختلطِ پهن‌برگِ حاشیه جنوبی دریای خزر به مساحت ۵۵٬۰۰۰ کیلومتر مربع است که در حاشیه جنوبی و جنوب غربی دریای خزر و در دو کشورِ ایران  و جمهوری آذربایجان است. این جنگل از منطقه هیرکان جمهوری آذربایجان آغاز و تا  استان گلستان در ایران امتداد دارد و در ایران مورد حفاظت مشترک سازمان محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی می‌باشد. این جنگل با قدمت ۴۰ میلیون سال یکی از ارزشمندترین جنگل‌های جهان به شمار می‌آید و از آن به عنوان موزه طبیعی یاد می‌شود. واژه هیرکان شکل یونانی نام گرگان است."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

0 دیدگاه

هیچ دیدگاه برای این مطلب به ثبت نرسیده است

ارسال دیدگاه