نهمین جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین در استان گلستان

b-inteligent-transitions-in-ux-design

با حضور مديركل امور موزه ها و اموال منقول تاریخی كشور:

  |     |   0دیدگاه

با حضور مديركل امور موزه ها و اموال منقول تاریخی كشور:

جلسه پيگيري موضوعات موزه بزرگ گلستان برگزار شد

جلسه پيگيري موضوعات موزه بزرگ گلستان با حضور دكتر كارگر مديركل امور موزه ها و اموال منقول تاریخی كشور در دفتر معاون هماهنگی امور عمراني استاندار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وامورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان؛ صبح امروز سه شنبه مورخ 22 آبان 97  جلسه پيگيري موضوعات موزه بزرگ گلستان با حضور مهندس غراوي معاون هماهنگی امور عمراني استاندار گلستان ، دكتر كارگر مديركل امور موزه ها و اموال منقول تاریخی كشور، مهندس ابراهیم كريمي مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گلستان و  مهندس فیروز مشاور پروژه موزه بزرگ گلستان در محل دفتر معاونت هماهنگی امور عمراني استانداری گلستان برگزار شد.

 

مهندس ابراهیم کریمی مدیر کل میراث فرهنگی استان با اشاره  به اهمیت پروژه موزه بزرگ گلستان و بستر مناسبت راه اندازی آن در استان خاطر نشان کرد : موزه بزرگ گلستان اولین موزه در نوع خود در شمال شرق کشور خواهد بود که در کنار سایر جاذبه های مهم گردشگری شرق استان در گنبد کاووس همچون میراث جهانی گنبد قابوس، شهر باستانی گرگان_جرجان) و ... به عنوان یک مکان مهم گردشگر پذیر بوده و خود می تواند بعنوان مقصد گردشگری معرفی شود.

 

کریمی در ادامه اهداف ایجاد موزه بزرگ گلستان را برشمرد واذعان کرد: توسعه و تقویت گردشگری پایدار، توسعه و ارتقای سطح فرهنگی جامعه، حفاظت و نگهداری و معرفی دست کم 11 هزار قلم شیء تاریخی و محوطه های فراوان تاریخی در سطح استان از جمله اهداف راه اندازی این موزه بزرگ است.

 

وی افزود: همچنین راه اندازی بخش های نمایشگاهی، پژوهشی، رفاهی و خدماتی و آموزشی برای موضوعات مختلف اعم از  باستان شناسی، مردم شناسی، صنایع دستی، علوم و فنون، میراث طبیعی، مشاهیر منطقه، اسناد و نسخ خطی و ... که همه از ظرفیت های مهم استان محسوب می شوند را از دیگر اهداف راه اندازی این موزه می توان عنوان کرد

 

در این جلسه دکتر کارگرمدیر کل امور موزه ها و اموال منقول تاریخی كشور با اشاره به نقش موزه ها در جامعه خاطرنشان کرد: موزه ها نقش مهمی را در ایجاد هویت، وحدت ملی و آگاهی دادن به جامعه ایفا میکنند وتقويت و احترام به اقوام واكنش بهتري در جامعه نشان ميدهد و قدمت و تمدن ايران را ميشناسند


وی افزود:  ابتدا باید براي طراحي پروژه هایی چون پروژه موزه بزرگ گلستان شرايط اقلیمی مثبت در يك سرزمين را داشته باشيم ؛ خوشبختانه پس از بررسی های بعمل آمده موضوع إقليمي استان در طرح كاملا ديده شده است و اين موزه می تواند پروژه ای عظیم  براي تمام آحاد جامعه باشد و از آن به عنوان یک اثر هنری بسیار مناسب یاد شود.


وی افزود: با طراحی که توسط مهندس فیروز فر مشاور پروژه بزرگ گلستان انجام شده است این موزه می تواند يكي از بهترين موزه هاي  سطح كشور باشد چرا بهترين كارشناسان حوزه كاري در اين طرح با سازمان مركزي همكاري داشتند  و موزه بزرگ گلستان خود ميتواند به عنوان مقصد گردشگري  باشد


مهندس غراوی معاون هماهنگی امور عمراني استاندار گلستان در این جلسه تاکید کرد: تاريخ همه اقوام می تواند در اين موزه به نمايش گذاشته شود و موزه و  پيرامون آن ديده شود .

 

وی افزود:  با توجه به برگزاری بزرگترین رویداد فرهنگی کشور و حضور دکتر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در هفته آینده در استان گلستان، تلاش شود  تفاهم نامه ای بین دکتر هاشمي استاندار محترم و دكتر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در خصوص سرعت بخشيدن در روند اجرايي پروژه صورت بگیرد.

 

گفتنی است؛ موزه بزرگ گلستان که قرار است بزرگ‌ترین موزه در نوع خود شمال شرق ایران باشد , موزه‌ای دو هکتاری با 6 هزار مترمربع زیر بناست که زمین آن با همکاری شهرداری و شورای شهر واگذار شده است و در پارک داریوش گنبدکاووس در حال ساخت می باشد.

 

در استان گلستان به دلیل تنوع جغرافیایی، قومیتی و پیشینه گسترده فرهنگی – تاریخی و طبیعی , وجود و بهره مندی از موزه ها ضروری است اما متأسفانه این استان فاقد موزه ای استاندارد , بزرگ و درشأن است و راه اندازی موزه بزرگ گلستان یکی از عوامل مهم در توسعه فرهنگی و اقتصادی منطقه خواهد شد.

توسعه و تقویت گردشگری پایدار، توسعه و ارتقای سطح فرهنگی جامعه، حفاظت و نگهداری و معرفی دست کم 11هزار قلم شیء تاریخی و محوطه های فراوان تاریخی در سطح استان از جمله اهداف راه اندازی این موزه بزرگ است.

 

0 دیدگاه

هیچ دیدگاه برای این مطلب به ثبت نرسیده است

ارسال دیدگاه