نهمین جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین در استان گلستان

b-inteligent-transitions-in-ux-design

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان :

  |     |   0دیدگاه

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان :

آتش‌ گرفتن گورستان خالدنبی لزوم حفاظت شبانه‌روزی از این مجموعه را بیشتر می‌کند

مهندس ابراهیم کریمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان گلستان به‌دنبال آتش گرفتن گورستان باستانی خالدنبی استان تأکید کرد: اتفاقاتی از این دست لزوم حفاظت شبانه‌روزی از این مجموعه را بیشتر می‌کند.

به گزارش رواط عمومی اداره کل میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ابراهیم کریمی امروز 17شهریور 96 با اعلام این مطلب افزود: این آتش‌سوزی مانند بسیاری از آتش‌سوزی‌های فضای باز بر اثر بی‌توجهی گردشگران ایجاد شد و گردشگرانی که به این نقطه رفته بودند بر اثر بی‌توجهی آتش را خاموش نکردند و این آتش شعله‌ور شد.

او افزود: پیرو بازدیدی که هیئت‌امنای این گورستان، یگان‌حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان و تعدادی از مسئولان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان از این گورستان باستانی داشتند، مشخص شد که این آتش به بوته‌ها و علف‌های خشک سرایت کرده است.

کریمی تصریح کرد:  بررسی‌های اولیه بیانگر این است که سنگی به‌واسطه این آتش‌سوزی شکسته نشده، یا کسی به‌قصد این سنگ‌ها را نشکسته است، چندین سنگ‌قبر در این گورستان شکسته‌ شده یا ترک دارد که مربوط به قبل است و آتش‌سوزی آن‌ها را بیشتر نمایان کرده است.

او با بیان اینکه اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان از حدود دو سال قبل محوطه این گورستان را فنس‌کشی کرد گفت: برای تبديل گورستان به موزه باز و استقرار نيروهای حفاظتی اقداماتی صورت گرفت ولی مجوز تبديل به موزه به دليل مشكل مالكيتی صادر نشد و استقرار نيروی حفاظتي نيز مورد موافقت دستگاه‌های ذی‌ربط قرار نگرفت ونهايتا مقرر شد كه حفاظت و مراقبت طی تفاهمنامه‌ای به دهياری روستای گچی سو واگذار شود كه اين امر نيز نيازمند موافقت دستگاه‌های نظارتی است كه به محض موافقت اقدام خواهد شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گرشگری استان گلستان با بیان اینکه بسیاری از سنگ‌های این گورستان حدود 60 الی 70 سال قبل از بین رفته‌اند گفت: خوشبختانه در یکی‌دو سال اخیر پس از اینکه اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان محوطه این گورستان باستانی را فنس‌کشی کرد حساسیت‌ها به این گورستان بیشتر شده و افکار عمومی به این گورستان و حفاظت از آن توجه بیشتری نشان می‌دهند.

0 دیدگاه

هیچ دیدگاه برای این مطلب به ثبت نرسیده است

ارسال دیدگاه