نهمین جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین در استان گلستان

b-inteligent-transitions-in-ux-design

مهندس ابراهیم کریمی در نشست با اصحاب رسانه:

  |     |   0دیدگاه

مهندس ابراهیم کریمی در نشست با اصحاب رسانه:

گلستان پایلوت تنوع قومی در کشور است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در نشست با اصحاب رسانه گفت: گلستان به عنوان پایلوت تنوع قومی در کشور است.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی مهندس ابراهیم کریمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان و ریس ستاد دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در نشست با اصحاب رسانه ضمن قدر دانی از خبرنگاران، مدیران سایت ها و همه کسانی که در حوزه انعکاس اخبار و  نمایاندن جشنواره دهم فعالیت کردند به گزارش اجمالی از این جشنواره پرداخت.

وی در مقایسه جشنواره دهم با جشنواره های پیشین گفت: همه ما در جریان قرار گرفتیم که جشنواره دهم با جشنواره هایی که سالهای قبل برگزار می شد تفاوت آشکاری داشت و آن استقبال چشمگیرمردم استان بود که همه را غافلگیر کرد.

کریمی ادامه داد : طی تماسهایی که با مدیران عالی استانی و کشوری داشتم همه بر این موضوع صحه گذاشتند که این جشنواره در واقع همه استان و کشور را تحت تاثیر خود قرار داد ، پیام استاندار حاکی از این موضوع بود و خیلی از مدیران کل  هم در تماسی که داشتند به این نکته اشاره داشتند، پیام شهردار گرگان و حتی معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همه تاکید بر این نکته بود.از این بابت ممنون و سپاسگذار حضور مردم گلستان هستیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان گلستان خاطر نشان کرد: بر اساس برگه های نظر سنجی جشنواره دهم خیلی از استانهای همجوار مثل مازندران، سمنان و خراسان شمالی در این جشنواره حضور داشتند و در برخی از سایت ها هم حضور گردشگران خارجی را هم به عنوان بازدید کننده دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام داشتیم.

وی گفت: بعد از برگزاری جشنواره نهم کارگروه مربوطه جهت بررسی ایرادها و مشکلات جشنواره برگزار شد و خوشبخانه این مشکلات رصد و مطرح شد و سعی کردیم که این اتفاقات در جشنواره دهم نیفتد

مهندس ابراهیم کریمی در ادامه به بحث تلاش برای کاهش هزینه های جشنواره دهم پرداخت و اضافه کرد: با کاهش هزینه های این جشنواره توانستیم به کیفیت کار بیفزاییم و نسبت به سالهای قبل متفاوت تر باشیم.

وی در حوزه صنایع دستی به مقایسه با جشنواره نهم پرداخت و گفت : در جشنواره نهم شاهد حضور 103 هنرمند گلستانی بودیم و در جشنواره دهم 250 هنرمند گلستانی صنایع دستی حضور داشتند.

کریمی افزود: مجموع هنرمندان صنایع دستی شرکت کننده در دوره نهم 177 هنرمند بود که امسال به 320 هنرمند از سراسر کشور انجامید.

همچنین در دوره نهم 57 رشته از رشته های صنایع دستی بود که امسال به 160 رشته مختلف صنایع دستی رسید.

وی به فروش محصولات صنایع دستی اشاره کرد و گفت: نکته مهمی که در بخش صنایع دستی حایز اهمیت است فروش محصولات هنرمندان می باشد که در جشنواره نهم 220 میلیون تومان بود که خوشبختانه امسال به 600 میلینو تومان افزایش یافت.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ادامه داد: غرفه های سراسر کشور به لحاظ آماری تفاوتی نداشت و میزانی که در نظر گرفته بودیم در همین سطح بود برای استان گلستان در دوره نهم 51 غرفه در نظر گرفته شده بود و امسال 82 غرفه را به استان گلستان اختصاص دادیم.

وی با اشاره به محوریت جشنواره اذعان کرد: در سال گذشته محوریت جشنواره نهم رویکرد ازدواج در فرهنگ اقوام بود که تقارن این محور با جشنواره مصادف شدن با سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) بود و امسال با توجه به ثبت آیین نوروز در فهرست یونسکو و جهانی شدن این آیین ،جهت گیری و محوریت دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوم نوروز در فرهنگ اقوام بود

کریمی در ادامه به گزارش از موسیقی آیین های استان ها پرداخت و گفت: در دوره نهم 19 گروه موسیقی و آیینی هنرنمایی می کردند امسال به 24 گروه افزایش پیدا کرد

مهندس ابراهیم کریمی با بیان اینکه در جشنواره نهم 8 روستا در مساحت 1000 متر مربع حضور داشتند افزود: در جشنواره دهم 10 روستای هدف گردشگری در مساحت 2500 متر مربع حضور پیدا کردند

وی افزود: نکته ی مشهود جشنواره دهم این بود که سالهای گذشته از کارشناسان گردشگری استان ها جهت حضور دعوت می شد ولی امسال برای  کاهش هزینه و کیفی کردن جشنواره حضور این عزیزان را نداشتیم و این فرصت را در اختیار هنرمندان قرار دادیم تا بتوانند در جشنواره حضور پر رنگ تری داشته باشند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در پایان ابراز امیدواری کرد مردم از این جشنواره راضی باشند و ما با دلگرمی بیشتر جشنواره یازدهم را برگزار نماییم.

شایان ذکر است دبیر خانه جشنواره یازدهم در آینده نه چندان دور فعالیت خود را آغاز می نماید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 دیدگاه

هیچ دیدگاه برای این مطلب به ثبت نرسیده است

ارسال دیدگاه