نهمین جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین در استان گلستان

b-inteligent-transitions-in-ux-design

  |     |   0دیدگاه

گزارش آزاد از پنجمین روز دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام گرگان دیماه95

بالاخره دهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام امشب به پایان رسید.

 روز پنجم یا همان روز پایانی جشنواره اقوام ازدحام و استقبال شب‌های گذشته را داشت و محوطه بیرونی و غرفه‌های سالن اصلی جشنواره پذیرای عده کثیری از کسانی بود که نمی خواستند روز پایانی جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام را از دست بدهند. در گفت و گویی کوتاه که با برخی خانواده‌ها داشتیم کیفیت برگزاری جشنواره را بسیار بهتر از سال‌های گذشته دانستند و معتقد بودند که سال‌های آینده باید جشنواره در مکانی بزرگتر برگزار شود. البته متاسفانه فضایی بزرگتر از مکان فعلی نمایشگاه‌های بین‌المللی گلستان در استان گلستان وجود ندارد و به همین دلیل باید در همین فضا تمهیدات بهتری در استقبال از این همه علاقه و شور به کار بست.
امشب  آیین اختتامیه جشنواره هم برگزار شد، مراسمی با حضور معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و تنی چند از مسوولان و مدیران استانی. البته همزمان هم در فضای بیرونی نمایشگاه و حتی در سالن اجرای موسیقی آیینی تا پیش از شروع مراسم اختتامیه، برنامه‌های معمول جشنواره پابرجا بود و مردم هم با شور و شدت از آن‌ها استقبال می کردند.
هر چه به زمان پایان جشنواره نزدیک‌تر می شدیم ازدحام مردم بیشتر می شد و به خصوص در غرفه‌های فروش سوغات استان‌ها، اجناس غرفه‌داران رو به اتمام بود. در این بین یک خبر بسیار خوشحال‌کننده نیز به من رسید. در این دوره از جشنواره یکی از زندانیان که به واسطه ناتوانی در پرداخت دیه در زندان بود توانست عصای دست‌ساز در زندان خود را در غرفه‌های صنایع دستی بفروشد و با این کار دیه را پرداخت کرده و از زندان آزاد شود. چه خبر فوق‌العاده‌ای!
حوالی ساعت 20 و در میان اجرای گروه‌های موسیقی آیینی مراسم اختتامیه با حضور رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، ربیعی معاون استاندار گلستان و تعداد زیادی از مدیران و مسوولان گلستان آغاز شد. در آغاز این مراسم، مهندس ابراهیم کریمی، رییس ستاد جشنواره و مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان به روی سن رفت و حضور مهمان بزرگ این مراسم را خیر مقدم گفت و از زحمات مدیران استانی و همچنین مسوولان گردشگری کشور بسیار قدردانی کرد.
پس از اظهارات کریمی، مراسم نوروزخوانی توسط گروه موسیقی مازندران برگزار شد. این برنامه در مراسم افتتاحیه نیز وجود داشت و مانند همان مراسم، امشب هم با استقبال بسیاری مواجه شد. پس از نوروزخوانی، دکتر رحمانی موحد معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور پشت تریبون قرار گرفت و گفت: برای برگزاری این جشنواره ماه‌ها تلاش شد تا سرانجام بتواند به درستی فرهنگ، اصالت و تمدن این سرزمین را نمایش دهد و خوشبختانه موفق هم شده است.
پس از صحبت‌های سخنرانان مراسم که مشروح آن‌ها را در کانال نگارستان و سایت جشنواره می‌خوانید نوبت به تقدیر از مدیران و مسوولان برگزار کننده رسید.
این بخش از برنامه هم با اهدای لوح تقدیر به مدیران استان و همه کسانی که سهمی در برگزاری جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام داشته و با آن همراه بودند، برگزار شد. پس از آن نوبت به یک اجرای جنوبی گرم و بسیار دیدنی رسید و گروه موسیقی محلی و سنتی بوشهر به اجرای برنامه پرداختند.
موسیقی‌های آیینی در سالن مخصوص خود تداوم داشت اما معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری به همراه مدیرکل میراث فرهنگی گلستان و برخی مسوولان استان به بازدید از نمایشگاه رفتند. آن‌ها ابتدا در برنامه زنده شبانه سیمای گلستان شرکت کردند. برنامه‌ای که 4 شب متوالی بود از محل جشنواره به روی آنتن می رفت. ضمن اینکه صدای گلستان هم از شب اول جشنواره هر شب 2 ساعت برنامه زنده از جشنواره داشت.
مسوولان سپس به دیدن غرفه‌های صنایع دستی رفتند. بازدید از غرفه‌های سوغات استان‌ها هم پیش از این کار انجام شد.
اما جشنواره همزمان با این برنامه‌ها روال خود را طی کرد. غرفه‌های مختلف در شب آخر به فعالیت مشغول بودند و گروه‌های مختلف محلی به اجرای مراسم سنتی خود و موسیقی‌های محلی زیبایی که باعث شده بود همه به تماشا بنشینند می پرداختند.
سری به غرفه سوغاتی‌های استان‌ها زدیم. با اینکه یکساعتی به پایان جشنواره باقی مانده بود اما برخی از غرفه‌ها محصولاتشان را تمام کرده بودند و در مقابل درخواست‌های مکرر بازدیدکنندگان با شرمندگی جواب منفی می دادند. قطعا استقبال فراتر از تصورشان بود  وگرنه محصول بیشتری به جشنواره می‌آوردند. گویا پشمک یزد زودتر به اتمام رسیده بود. شیرینی خوشمزه کرمانشاهی‌ها هم همینطور.
سرانجام و در حالی که بلندگوی نمایشگاه چندین بار از پایان برگزاری جشنواره خبر می داد پرونده دهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام به پایان رسید. جشنواره‌ای که به وضوح در طول مدت برگزاری شور و نشاط خاصی به استان بخشیده بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 دیدگاه

هیچ دیدگاه برای این مطلب به ثبت نرسیده است

ارسال دیدگاه