نهمین جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین در استان گلستان

b-inteligent-transitions-in-ux-design

  |     |   0دیدگاه

گزارش آزاد از چهارمین روز دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام گرگان دیماه95

دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در روز چهارم نیز مانند روزهای گذشته پر از انرژی و شور و هیجان برگزار شد.

حتی روز اول هفته و مشغله کار و هوای سرد شنبه هم مانع حضور گسترده مردم در جشنواره نشده بود.

دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در روز چهارم و از همان دقایق ابتدایی میزبان میهمانی ویژه بود. حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رییس سابق مجلس شورای اسلامی به همراه هیات همراه خود و البته در معیت ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان به محل جشنواره آمد و از تمامی غرفه‌های جشنواره چه در سالن اصلی، چه آلاچیق‌ها و سیاه‌چادرهای سنتی محوطه بیرونی بازدید کرد.

اهالی روستای گچه‌سو که از کلاله و مجاورت خالد نبی به جشنواره آمده‌اند و  آلاچیقی زیبا در محوطه را به خود اختصاص داده‌اند با آوردن کجاوه‌ای که به روی شتر قرار دارد، نوید برنامه‌ای سنتی و جذاب را به مردم می‌دهند. اهالی این روستا لباس‌های قرمز پوشیده‌اند و مردانش کلاهی پشمی نیز به سر دارند. اینها  در روز چهارم جشنواره مردم را به مراسم عروسی نمادین و سنتی این قوم میهمان کردند.

مانند روزهای پیشین غرفه‌های روستاهای هدف گردشگری، خانه‌ سنتی و زیبای شاهکوه، روستاهای کردکوی و رامیان و... نیز به فعالیت مشغولند. خانه روستایی شاهکوه که البته ساده‌تر از خانه‌های روستایی معمول و با کاربرد نمایشگاهی ساخته شده است از همان دقایق اول مکانی برای عکس گرفتن افراد در کنار آتش و نمای زیبای خانه شده.  این قصه‌ها در آلاچیق‌ها و سیاه‌چادرها نیز پابرجاست.

در کنار این‌ها، گروه‌های مختلف موسیقی سنتی در امتداد و ساعت‌های اولیه غروب خورشید کار خود را آغاز کرده و شادی و شور را به محوطه هدیه می‌کنند. گروه سیستانی آوای بلوچ یکی از این گروه‌ها است که با اجرای موسیقی سنتی بلوچ از سوی مردم به‌شدت تشویق می‌شود.

علاوه بر ترکمن‌ها، سیستانی‌های مقیم گلستان نیز در روز چهارم مراسم عروسی برگزار می کنند. اجرای مراسم حنابندان و عروسی این قوم از محوطه بیرونی نمایشگاه آغاز شده و حتی به سالن اصلی جشنواره و به میان غرفه‌های صنایع دستی هم کشیده شده . اجرایی زیبا به همراه سینی‌های تزئین شده حنا که بانوان و مردان سیستانی بر روی سر گذاشته‌اند و دود اسپند هم زینت‌دهنده ماجرا شده است. این اجرای نمادین حنابندان و عروسی به قدری زیبا است که افراد بسیاری را برای دقایقی از میان راهروها و غرفه های صنایع دستی بیرون می‌کشد و باعث می‌شود مردم با تلفن‌های همراه خود به ثبت این لحظات مشغول شوند.

پس از این برنامه، نوبت به عروسی ترکمن‌ها می‌رسد. مراسم عروسی این قوم به همراه شتر و کجاوه‌اش که تعداد زیادی از حاضران منتظر اجرایش بودند در اوایل شب آغاز می‌شود. هر چند ازدحام جمعیت حلقه‌زده به دور ترکمن‌های برگزار کننده این مراسم طولانی و زیبا به قدری است که به سختی می‌شود آن را مشاهده کرد، اما آنچه که بیش از همه جالب توجه است، آواز و همخوانی بانوان این روستای ترکمن‌نشین و مردانشان است. همه این‌ها یک مراسم بسیار دیدنی را خلق می‌کنند.

در گوشه‌ای از محوطه بیرونی نمایشگاه، سیاه چادر‌های عشایری سیستانی‌ها وجود دارد. سیاه‌چادرهایی که در این شب‌ها میهمان مردم زیادی است که برای دقایقی کفش‌ها را از پای درآورده و به داخل چادر می‌روند تا با تزئینات زیبای این چادر عکسی داشته باشند. غرفه‌ای زیبا با تزئینات آینه‌کاری، سکه دوزی و خامه‌دوزی که بانویی در آن نان محلی پخته و به مردم عرضه می‌کند. چهارمین روز از جشنواره اقوام هم با شور و گرمای خاصی در شبی سرد به پایان می‌رسد و تنها یک روز از این جشنواره باشکوه باقی مانده است. یک روز از ضیافت فرهنگ غنی اقوام ایران زمین.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 دیدگاه

هیچ دیدگاه برای این مطلب به ثبت نرسیده است

ارسال دیدگاه