نهمین جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین در استان گلستان

b-inteligent-transitions-in-ux-design

رییس ستاد دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام

  |     |   0دیدگاه

رییس ستاد دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام

استقبال پرشور مردم از دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام

رییس ستاد دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام گفت: استقبال مردم از جشنواره دهم بسیار عالی بود و همین موضوع نشان از ارج گذاری گلستانی ها به هویت غنی ایرانی است.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی مهندس ابراهیم کریمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان و رییس ستاد جشنواره دهم با بیان اینکه امسال سال ثبت جهانی نوروز در یونسکو است گفت: پرونده این آیین فرخنده با مدیریت ایران و مدد 12 کشور در این سازمان جهانی ثبت شد.

وی با اشاره به محوریت دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام خاطر نشان کرد: با عنایت به نزدیک بودن عید باستانی نوروز و ثبت جهانی نوروز در یونسکو دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام با محوریت نوروز برگزار شد.

کریمی توضیح داد: نوروز نخستین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با یکم فروردینماه، جشن آغاز سال نوی ایزرانی و  یکی از کهن ترین جشن های به جا مانده از دوران ایران باستان است.خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز هم مردم مناطق گوناگون فلات ایران،نوروز را جشن می گیرند.

وی ادامه داد: نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می شود و در برخی دیگر از کشورها یعنی تاجیکستان، روسیه ، قرقیزستان، قزاقستان، سوریه، کردستان، گرجستان، جمهوری آذربایجان، آلبانی، چین، ترکیه، ترکمنستان، هند، پاکستان و ازبکستان تعطیل رسمی است و مردمان آن جشن عید را برپا می کنند.

ابراهیم کریمی به غرفه های صنایع دستی در نمایشگاه اشاره کرد و گفت: غرفه های صنایع دستی در نمایشگاه دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام از توجه مناسبی برخوردار بود.

وی در ادامه با بیان اینکه امنیت در جشنواره دهم حاکم است افزود:نیروهای یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همکاری نیروی انتظامی کار حفاظت از دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام را بر عهده دارند.

کریمی در ادامه با اشاره به این موضوع که ستاد برگزاری جشنواره نیز همه تلاش خود را برای میزبانی و برگزاری جشنواره به نحو احسن صرف کرده است خاطر نشان کرد: امیدوارم که میهمانان شرکت کننده از نقاط مختلف کشورمان روزهای خوبی را در گلستان زیبا سپری کنند.

رییس ستاد دهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در پایان به برنامه های ویژه محوطه بیرونی نمایشگاه هم اشاره کرد و افزود: سیاه چادر ها، آلاچیق ها و خانه های روستایی ساخته شده در محوطه پذیرای تعداد زیادی از تماشاگران است که نمی خواهند این میهمانی را از دست بدهند.

 

 

 

0 دیدگاه

هیچ دیدگاه برای این مطلب به ثبت نرسیده است

ارسال دیدگاه