نهمین جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین در استان گلستان

b-inteligent-transitions-in-ux-design

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان: 12 جشنواره متمرکز در استان گلستان برنامه ریزی شده است

  |     |   0دیدگاه

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان: 12 جشنواره متمرکز در استان گلستان برنامه ریزی شده است

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان: 12 جشنواره متمرکز در استان گلستان برنامه ریزی شده است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان در جشنواره متمرکز موسیقی محلی علی آباد کتول گفت:12 جشنواره در استان گلستان برنامه ریزی شده و هرماه دریک شهرستان جشنواره متمرکز برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی وامور فرهنگی این اداره کل، ابراهیم کریمی در این جشنواره افزود: یکی از مهمترین اهدافی که ما در استان به دنبالش هستیم این است که بتوانیم جشنواره ها را به طور متمرکز برگزار کنیم تا از نظر کیفیت و کمیت به درجه مطلوبی برسد.

وی افزود: با تدبیری که به دستور استاندار محترم گلستان صادر و جلساتش برگزار شد، توانستیم 12 جشنواره را در استان گلستان برنامه ریزی کنیم که هرماه در یک شهرستان برگزار می شود.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان بیان کرد: با توجه به ظرفیت هرشهرستان جشنواره موسیقی محلی را بر اساس نظر مدیران شهرستان به تصویب رساندیم.

کریمی گفت: افتتاحیه اولین جشنواره متمرکز ما برگزار شد و انشاالله بتوانیم جشنواره های متعددی را در طول سال در شهرستان با توجه به قابلیتهایی که هر شهرستان دارد و شناسایی شده است برگزار کنیم.

وی یادآورشد: خوشبختانه طرح این جشنواره ها در کلان میراث فرهنگی هم مطرح و به تصویب رسید و فرمانداران به عنوان رئیس کارگروه های شهرستانی انجام وظیفه می کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی هم در سطح کلان به صورت دبیری کارگروه تلاش خواهند کرد که با استفاده از ظرفیت سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل تربیت بدنی، اداره کل امور روستایی، شهرداران و شوراهای شهر انشاالله شرایطی را مهیا کند که مردم شهرستان هم شناخت کافی پیداکنند و هم قابلیتهای خود را به سمع و نظر همه برسانند.

احمد تجری، فرماندار علی آباد کتول نیز ضمن تبریک ماه ربیع الاول، تولد حضرت مسیح(علیه السلام ) و شروع امامت حضرت مهدی (عجل الله فرجه الشریف) گفت: با توجه به برنامه ریزی که در سطح استان در خصوص جشنواره صورت گرفته بود و استعدادی که شهرستان علی آبادکتول در زمینه موسیقی سنتی داشت این جشنواره را در ماه ربیع الاو ل برگزار کردیم.

تجری در ادامه اذعان داشت: با توجه به سال همدلی و همزبانی و لزوم تداوم وحدت در بین اقوام از گروههای موسیقی اقوام مختلف در این جشنواره بهره گرفتیم که بسیار جذاب و دیدنی بود.

فرماندار علی آباد کتول با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری، خاطرنشان کرد: موسیقی های محلی برگرفته از فرهنگ و آداب و رسوم غنی اقوام مختلف این منطقه است و امیدواریم با استفاده از آن با تهاجمات فرهنگی دشمن مقابله کنیم.

مدیر میراث فرهنگی شهرستان علی آباد کتول در راستای برگزاری این جشنواره گفت: این جشنواره در بخش های موسیقی محلی، صنایع دستی و سوغات، بازی های بومی و محلی برگزار می شود و از یکم تا سوم دیماه در پارک انقلاب و اداره ارشاد شهرستان برگزار می شود.

عباس عنایت نشست تخصصی موسیقی مقامی کتولی را از برنامه های جنبی این جشنواره برشمرد و افزود: در بخش نمایشگاهی 22 غرفه صنایع دستی اقوام سوغات خود را در معرض دید علاقه مندان قرار می دهند و اجرای بازی های بومی و محلی و نی بیت کتولی با حضور پیشکسوتان و اجرای 15 گروه موسیقی از اقوام مختلف از دیگر برنامه های این جشنواره است.

وی یادآور شد: نمایشگاه این جشنواره نیز طی این سه روز از ساعت 15 الی 21 پذیرای بازدیدکنندگان است و گروههای موسیقی نیز از ساعت 15 الی 19 در سالن فرهنگ و ارشاد اجرا خواهند داشت.

 گفتنی است، در آغاز هفته وحدت نخستین جشنواره متمرکز موسیقی محلی اقوام گلستان که نماد همدلی و همزبانی مردم ولایی گلستان است، در علی آبادکتول گشایش یافت.

در مراسم افتتاح این جشنواره موسیقی که با حضور جمع کثیری از مسئولان استانی و شهرستانی و علاقه مندان به موسیقی برگزار شد گروههای موسیقی از اقوام کتولی، ترکمن، زابلی و بلوچی به اجرای موسیقی سنتی پرداختند.

لازم به ذکر است، دراجرای این جشنواره، ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری واداره فرهنگ وارشاد، اداره ورزش وجوانان و اداره جهاد کشاورزی، فرمانداری وشورای شهر علی آباد کتول و همچنین تعدادی از هتل ها و اماکن اقامتی این شهرستان همکاری دارند.

 

0 دیدگاه

هیچ دیدگاه برای این مطلب به ثبت نرسیده است

ارسال دیدگاه