7
روستای گردشگری شاهکوه گرگان
روستای تاریخی و زیبای شاهکوه، یکی از ظرفیت های گردشگری استان گلستان است. استان گلستان جایی است که هم مرز سمنان بوده و جنگل چند میلیون ساله ابر که سفر در میان ابرها را برای گردشگران هیجانی به ارمغان می آورد، در این منطقه قرار دارد.

این روستا که یکی از مقصدهای روستاگردی جذاب در کشور به شمار می رود، از  توابع بخش مرکز شهرستان گرگان، در شصت و پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر گرگان قرار دارد.

از نظر موقعیت جغرافیایی، این روستا از سمت شمال، به کوه خوش دشتی و از سمت باختر، به کوه شیرکش محدود است. در جنوب روستا، کنودره قرار دارد و رودخانه فصلی رودبار دله نیز آن را محصور کرده است. کوه سیاه پوش و کوه ترکه چال، از جمله کوه های سربه فلک کشیده این منطقه هستند.

در شش کیلومتری جنوب شرقی روستا، کوه گاوکشان قرار دارد و در پنج کیلومتری شمال این منطقه سرسبز، کوه سرلیسه واقع شده است. همانطور که متوجه شدید، شاهکوه، یکی از مقصدهای جذاب کوهنوردی در استان سرسبز گلستان است که منطقه ای بکر برای گذران ایام خاص سال مخصوصا سیزده به در است.

شاهکوه گلستان، زمستان های سرد و تابستان های معتدل دارد، به همین خاطر، فرصت خوبی را برای گردشگران طبیعت در نیمه نخست سال فراهم می کند.

بر اساس نتایج سرشماری چند سال اخیر، این روستا کم تر از یک هزار نفر جمعیت دارد، اما در فهرست روستاهای پلکانی کشور قرار ندارد.  با توجه به زمستان سرد و بارش برف سنگین در روستا، در فصل زمستان نیمی از جمعیت روستا، به شهرهای گرگان و اطراف کوچ قشلاقی می‌کنند.

درآمد اکثر مردم روستای شاهکوه از فعالیت‌های زراعی، باغداری و دامداری تأمین می‌شود. تعدادی از مردم نیز در بخش خدمات و صنایع دستی اشتغال دارند. زمین‌های زراعی به صورت دیم و آبی کشت می‌شود و محصولات عمده زراعی آن شامل گندم، جو، سیب‌زمینی و سبزیجات است.

انواع محصولات باغی از قبیل زردآلو، سیب و بادام در روستا به عمل می‌آید. مراتع غنی پیرامون روستا موجب رونق دامداری در روستا شده‌است. مهم‌ترین محصولات دامی آن عبارتند از: پشم، گوشت، شیر، ماست و کره. روستای کوهستانی شاهکوه با بافت مسکونی متراکم در شیب ملایمی استقرار یافته‌ است.

معماری و بافت روستا، جذاب است و شما را با سبک ساخت و زندگی قرن ها پیش آشنا می کند.  سقف خانه‌ها، مسطح با پوششی از کاهگل و چوب است که اکثراً در یک طبقه و ندرتاً دو طبقه ساخته شده‌اند. کالبد خانه‌ها و کاربری فضاهای درونی آن از نوع فعالیت و معیشت ساکنین متأثر شده و با اقلیم کوهستانی منطقه سازگاری یافته‌است.

در این روستا، برای ساخت خانه ها، از سنگ و گل و خشت و چوب استفاده می کنند. این روستا دو محله بزرگ به نام “ده میان” و “ده دره” دارد. “ده میان” قدیمی‌ترین محله روستا است که از چندین محله کوچک به نام‌های حسام محله، کابوسی محله، دهقان محله و … تشکیل شده‌است.

این روستا در امتداد دره دینو و کنودره قرار دارد و به همین خاطر، طبیعت جالبی دارد. پیرامون شاهکوه را کوه های خوشی دستی، شیرکش، ترکه چال، سیاهپوش، گاوکشان و سرلیسه فرا گرفته‌اند. کوه نیمه جنگلی و بسیار زیبای سرلیسه در ۵ کیلومتری شمال غربی روستا، با ارتفاع ۲۹۱۰ متر یک مقصد طبیعت گردی است و کوهنوردان بسیاری را به سوی خود جلب می‌کند

رشته کوه گاوکشان در ۶ کیلومتری جنوب غربی روستا واقع شده و با ارتفاع ۳۸۱۳ متر یکی از بلندترین ارتفاعات استان و سرچشمه رودهای سرتنگه، چهارده و آب ترودبان است. دامنه‌های شمالی این کوه به شهرستان گرگان و دامنه‌های جنوبی آن به شهرستان‌های شاهرود و دامغان مشرف است. دامغان، یکی از قطب های لبنیات و کشاورزی منطقه به شمار می رود.

اطراف شاهکوه را کوه های مرتفع و مملو از برف تشکیل داده است که در فصل زمستان، پر از برف است. یخچال‌های طبیعی رشته کوه‌های گاوکشان، بر زیبایی و جذابیت ارزش‌های گردشگری ورزشی آن افزوده‌ و به همین خاطر، در همه فصول سال، شاهکوه، مقصد جذابی برای عکسبرداری خواهد بود.

از دیگر جاذبه‌های طبیعی روستا می‌توان به چشمه‌های متعدد و زیبای اطراف روستا و حواشی سرسبز و دیدنی زرد چشمه، چشمه سار، سرخ چشمه، سنگ چشمه، استل سر و شلیار اشاره کرد. رودخانه فصلی رودبار دله در جنوب روستا، رستنگاه درختان ارس در ارتفاعات اطراف، بر جلوه‌های زیبای طبیعت روستا می‌افزاید.

این روستا، دو مقصد گردشگری مذهبی هم دارد.  آرامگاه امامزادگان یوسف و حسین از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع)، که به امامزاده غائب معروفند، در شمال روستا واقع شده‌ است. این آرامگاه ساده اتاقی کوچک بوده که از خشت و گل و سقفی چوبی احداث گردید.

گلستان گردی
لطفا بر روی نقشه بالا کلیک نمایید
جاذبه های گردشگری
نقشه گلستان
نقشه گلستان
سایر سایت های اداره
تابلوی اعلانات
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد