7
طبيعت در شهرستان علي آباد کتول
شهرستان علي آباد كتول با مساحت 1160 كيلومتر مربع از شهرستان هاي مركزي استان گلستان است كه از شمال به شهرستانهاي گنبد كاووس و آق قلا ، از غرب به شهرستان گرگان ، از شرق به شهرستان راميان و گنبد كاووس و از جنوب هم به ارتفاعات البرز و استان سمنان شهرستان شاهرود محدود است .

طبيعت در شهرستان علي آباد کتول

رودخانه قره سو علي آباد
اين رودخانه از مازاد آب رودخانه هاي امام زاده و گرماب دشت در 16 كيلومتري شمال خاوري گرگان تشكيل شده و با عبور از دهستان استرآباد، روستاهاي دهستان مزبور را سيراب كرده و به نواحي سدن رستاق خاوري و سدن رستاق باختري وارد مي شود. با عبور از اين ناحيه و بعد از سيراب کردن روستاهاي يامپي، قرنجيک، گميشلي دولي و كفشگيري به سوي جنوب باختري رفته و به دهستان جعفرباي جنوبي وارد مي شود و پس از قطع کردن راه آهن گرگان - بندر تركمن و راه اتومبيل رو كردكوي - بندر تركمن و هم‌چنين راه اتومبيل رو و خط آهنساري - بندر تركمن در روستاي ساحلي قره سو به درياي خزر مي ريزد. در فصل باراني و يا هنگام بارندگي هاي شديد، مازاد آب رودخانه هاي دبه دار، چهل و چهار آب، انجيلاب، فسن رود، شصت كلا و خشكه رودبار به ترتيب از خاور به باختر به اين رودخانه مي ريزند. از شعبات مهم اين رودخانه مي ‌توان به زرين گل و كفشگيري اشاره کرد.
گرجوان علي آباد
اين رودخانه از به هم پيوستن رودهاي وجادره و زرين گل در 8 كيلومتري جنوب خاوري علي آباد تشكيل شده و رو به سوي شمال، روستاي املک و سنگدون از ناحيه كتول را مشروب مي كند. گرجوان پس از عبور از خاور درياچه قاسم خان، روستاي بدراق را پشت سر مي گذارد و پس از انحراف به سوي باختر و مخلوط شدن با رودخانه چاه علي رود در 3 كيلومتري خاور روستاي انبارالوم به گرگان رود مي ريزد.
چاه علي علي آباد
اين رودخانه از دامنه باختري كوه رشته خاک در 16 كيلومتري خاور علي آباد سرچشمه مي گيرد و پس از عبور از روستاي مشيرآباد به دشت گرگان وارد شده و رو به سوي شمال باختري از كنار روستاي كنيزک، گلي جان و ايمر به درياچه ايمر مي‌ريزد. شاخه ديگر اين رود متوجه باخترشده و در 8 كيلومتري خاور روستاي انبار الوم به رودخانه گرجوان وارد مي‌شود.
آبشار كبودوال علي آباد
اين مجموعه آبشار در دره اي نسبتا عميق و بسيار زيبا و در جنگل انبوه و ديدني كبود وال واقع شده است. آبشار كبودوال در 5 كيلومتري جنوبعلي آباد كتول قرار دارد و همواره توجه گردشگران را به خود جلب کردهاست.

گلستان گردی
لطفا بر روی نقشه بالا کلیک نمایید
جاذبه های گردشگری
نقشه گلستان
نقشه گلستان
سایر سایت های اداره
تابلوی اعلانات
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد