7
نون کماج
یکی از نون های محلی فارسیان و روستاهای اطراف که در گذشته ای نچندان دور ، زمانی که در کنار اتاق ها کِـلِه ( Kele ) یا اجاق هیزمی وجود داشت نون کُماج بود . وقتی که هیزم های داخل اجاق می سوخت و تبدیل به زغالهای نیمه افروخته ی همراه با خاکستر می شد بهترین زمان برای پخت نون کُماج بود .

روش پخت نون کُماج :

پخت نون کُماج بسیار راحت است . ابتدا خمیر را آماده کنید. ( نمی گذارید خمیر پف کند) ، سپس زغالهای نیمه افروخته و خاکستر های درون کِـلِه ( Kele ) را کنار می زنید و خمیر را داخل اجاق می گذارید . سپس روی خمیر را با چند برگ می پوشانید . چنانچه فویل آلومینیوم در دسترس بود می توانید زیر و روی خمیر را با آن بپوشانید تا آلوده به خاکستر نگردد. آنگاه با زغالهای نیمه افروخته و خاکستر ها داغ را روی خمیر می پوشانید.

نگران اینکه خمیر به خاکستر آلوده می شود نباشید ، زیرا ما اعتقاد داریم خاکستر به میزان کم نوعی دواست و هیچ ضرری برای بدن ندارد .

برای آنکه متوجه شوید چه زمانی نان کماج پخته شده است هر چند دقیقه قسمتی از زغال ها ی روی نان را کنار می زنید و با انگشت بر روی نان می زنید اگر صدای تولید شده بم بود (به قول ما فارسیانی ها اگر تُپ تُپ کرد ) نان پخته شده است .

نان کماج به علت آنکه خمیرش پف نکرده ( ور نیامده است ) نان سنگینی است و اگر معده شما در هضم غذا مشکلی دارد بهتر است از آن کمتر بخورید وگرنه دچار معده درد می شوید .

تهیه نان کُماج چون خیلی سریع است شما می توانید در هر مکانی اقدام به پخت آن نمایید .

منبع:پیرباد

گلستان گردی
لطفا بر روی نقشه بالا کلیک نمایید
جاذبه های گردشگری
نقشه گلستان
نقشه گلستان
سایر سایت های اداره
تابلوی اعلانات
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد