7
فارسیان / دره چنارا
دره چنارا، در فاصله۳ کیلومتری روستای فارسیان به سمت روستای کیارام قرار دارد. .علت این نامگذاری وجود درختان چناری است که در این محل وجود داشته است.

دره چنارا، در فاصله۳ کیلومتری روستای فارسیان به سمت روستای کیارام قرار دارد. .علت این نامگذاری وجود درختان چناری است که در این محل وجود داشته است.  در گذشته رودخانه ای با آب فراوان در این دره جریان داشت که گذشتن از آن بسیار مشکل بود.وجود این رودخانه با درختان کهنسالی که شاخساران آنها در هم تنیده بود، سایه ساری زیبا ومحیطی بسیار دلنشین را فراهم کرده بود که پذیرای گردشگران و مسافران گذری روستاهای اطراف بود . استراحت چند دقیقه ای در این محیط زیبا خستگی از تن هر مسافری را بیرون می کرد.

 اما افسوس و صد افسوس با عوض شدن شرایط آب و هوایی و انتقال قسمتی از آب چشمه های بالا دست رودخانه ( از نزدیک روستای سیجان به فارسیان ) باعث شد  که میزان آب آن در فصل تابستان به حداقل برسد. در کنار تغییر شرایط جوی، یکی از مهمترین اقداماتی که باعث وارد شدن ضربه های جبران ناپذیر به این رودخانه شد، برداشت غیر اصولی از حاشیه این رودخانه به منظور ایجاد جاده بین روستایی و ساخت پل روگذر رودخانه بود.

تمام این عوامل دست به دست هم داد تا اینکه، دیگر از آن درختان سر به فلک کشیده و آن سایه سار زیبا و رودخانه ی خروشان خبری نباشد  و دره چنارا در تنهایی با حالتی  غمگین و محزون در انتظار یاری مسئولین امر باشد.

حدود سه سال پیش، سیل بندی برای مهار سیلاب بر روی این رودخانه احداث شد که موجب شد مقداری آب در پشت دیواره ی سیل بند جمع گردد و منظره ای زیبا را ایجاد نماید ، اما هرگز نتوانست آن شکوه و جلال گذشته را به دره چنارا برگرداند . البته آب جمع شده در پشت سیل بند هر چند که بسیار کم است ( حدود ده متر مربع ) اما منبع شرب حیوانات اهلی مثل گاو و گوسفند روستاییان و حیوانات وحشی بسیاری شده است .

به امید آنکه این رودخانه از بی مهری دوستان خارج گردد و برای سامان دهی بستر و حاشیه آن فکری شود

گلستان گردی
لطفا بر روی نقشه بالا کلیک نمایید
جاذبه های گردشگری
نقشه گلستان
نقشه گلستان
سایر سایت های اداره
تابلوی اعلانات
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد