7
بافت محله های قديمشهر کمیش دپه گمیشان
بافت محله های قديمشهر کمیش دپه گمیشان

محله شير محمدي ها 

اين محله ما بين خيابانهاي شهيد يوسف مرگني و خيابان جمهوري اسلامي غربي قرار گرفته اند . اقتصاد آنها بيشتر وابسته به زمين داري و ملاکي بوده علاوه بر اين داراي چندين ساختمان همراه با ساير متعلقات معماري بوده که در حال حاضر سه تا از بناها در آن محله باقي مانده است

محله خوزيني ها 

اين محله مابين خيابانهاي قدس و فلسطين واقع شده است . ساختمانهاي موجود در اين محله که اقتصاد آنها بيشتر وابسته به دريا و ماهيگيري و دنباله آن تجارت بوده علاوه بر اين داراي چندين ساختمان چوبي بوده که در حال حاضر تعداد انگشت شماري از آنها باقي مانده است . از آن جمله ساختمان آقاي حاج عراز محمد خوزيني است که در حدود 104 سال پيش ساخته شده است .

محله مظفريها 

اين محله در ضلع شرقي خيابان سعدي و جنوب خيابان قائم قرار گرفته و در حال حاضر داراي سه ساختمان و يک مسجد قديمي مي باشد .

ساختمان حاج بردي مظفري ، اين ساختمان در حدود 100 سال پيش به سبک معماري روسي ساخته شده است . بنا در دو طبقه و با مصالح چوب اجرا شده و نماي اصلي آن رو به جنوب است . هر طبقه آن همانند ساير ساختمانهاي چوبي محله خوزينيها داراي تراس چوبي و راهرو مرکزي در طبقات مي باشد . در گوشه جنوب شرقي اين ساختمان مسجدي قديمي وجود دارد که در سال 1334 ه.ق توسط حاج مظفر مظفري بنا گرديده است .

 

محله شيرواني ها 

اين محله در ضلع جنوبي خيابان فلسطين واقع شده و در حال حاضر دو ساختمان قديمي آجري و همراه با يک مسجد وجود دارد . هر دو ساختمان از لحاظ فيزيکي داراي استحکام خوبي بوده و با مصالح آجر و در دو طبقه اجرا شده اند اين ساختمانها داراي پوشش شيرواني حلبي و داراي پنجره و درهاي چوبي است .

محله مصطفائي ها 

اين محله ما بين خيابانهاي عبد يجان آخوند و خيابان معلم قرار گرفته است . در حال حاضر دو ساختمان قديمي در اين محله وجود دارد، سابق بر اين در اين محله چندين ساختمان چوبي و آجري قديمي وجود داشته که هم اکنون بعد از تخريب به جاي آنها ساختمانهاي جديد احداث شده است.

محله دستان حاجی ها

 اين محله در جنوب غربی شهر قرار گرفته است . اقتصاد آنها بيشتر وابسته به دامداری ، صیادی و شکار بوده است.(سایت گمیشان)

 دیوار دفاعی گرگان یا  قزل آلانگ 

یکی از بارزترین آثار معماری دشت گرگان ، وجود آثار دیواری از آجر و خشت است که به طول 197کیلومتر از دریای خزر ( روستای صفا ایشان در شهرستان گمیشان ) شروع شده و تا ارتفاعات نیلی کوه واقع در جنگل گلستان در محدوده ی شهرستان کلاله امتداد دارد. نامهای متعددی بر این محل اطلاق شده است از جمله : سد انوشیروان ، سد اسکندر ، سد فیروز ، قزل آلانگ ( برجستگی  سرخ ) . در طول این دیوار 40 قلعه وجود دارد که با پلان مربع یا مستطیل احداث شده اند. که آثار سه قلعه ازاین قلعه ها در شهرستان گمیشان ودر تپه کومش دفه جگ  در روستای صفاایشان 2-  تپه آلتین تخمق در روستای آلتین تخماق 3- قیزلار تپه در نزدیک گلفشان قارن یارق ونیز نزدیکی روستای سقر تپه قرار دارد.  براساس شواهد و یافته های معماری که در کاوش های این اثر تاریخی بدست آمده است . این بنا به دوره ساسانی تعلق دارد.

 

 

 

امکانات گردشگری : ندارد      

راه دسترسی :  آسفالت

بهترین فصل بازدید : فصل بهار

ملزومات ضروری برای یک گردشگر: در فصل بهار چادر ، آب آشامیدنی ومواد غذایی

 

 

 

گلستان گردی
لطفا بر روی نقشه بالا کلیک نمایید
جاذبه های گردشگری
نقشه گلستان
نقشه گلستان
سایر سایت های اداره
تابلوی اعلانات
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد