7
روستای قلعه(قالا)کریم ایشان گمیشان
این روستا دربخش گلدشت شهرستان گمیشان قرا گرفته است وفاصله آن از شهر گمیش تپه 3/30 کیلومتر وفاصله آن از مرکز استان 5/30 کیلومتر است.

وجه تسمیه

 

در زمان ناصرالدین شاه خانی به نام ایلگلدی برای محافظت از روستای خود قلعه ای که امروزه درفاصله یک کیلومتری این روستا است ، ساخته بود و کریم ایشان نام فرد مقدسیاست که قبلا دراین روستا مراسم چهل یا سین را اجرا می کرد  وبه این سبب به این نام شهرت یافت. البته امروزه مردم بومی منطقه این روستا را به نام پسلق ایشان posoloqhšân مینامند چون بعد از کریم ایشان این فرد مراسم چهل یاسین را برگزار می کرد (جبار پلم ، 1394)

شرح جاذبه

دربین ترکمن ها چهار طایفه هستند که خود را ازنسل خلفای راشدین می دانند. آیرونز مردم شناس آمریکایی آنها را طوایف مقدس نامیده است در روستای کریم ایشان  یکی ازاین طوایف مقدس با نام «خوجه» زندگی می کنند.این طایفه خود را از نسل حضرت علی (ع) میدانند وترکمن ها به آنها ایشان می گویندودربین مردم این منطقه وسایر مناطق ترکمن از محبوبیت بالایی برخوردارند. درداخل روستااین افراد به معالجه بیماران روحی وروانی بوسیله دعادرمانی مشغول هستند و مردم منطقه از همه نقاط استان بخصوص درشب جمعه به این نقطه جهت درمان بیماران خود مراجعه می کنند. روش اجرای دعا درمانی به دو صورت انفرادی ونیز گروهی اجرا می شود.  بعضی از بیمارانی که عجله دارند با اجرای انفرادی مراسم «یکه یاسین» به عمل مداوای آنان می پردازند.   

 

 درشب های جمعه با اجرای مراسم چهل یاسین به مداوای گروهی بیمارانی که از نقاط مختلف استان به آنان مراحعه می کنند ، می پردازند. همه مهمانان درآن روز باغذایی که درخانه های «ایشان ها» پخته شده اطعام شده وسپس برای اجرای مراسم به داخل یکی ازاتاق های حجره مسجد می روند ومنتظر ورود کاکاجان ایشان پسر «پسلق ایشان» می شوند کاکا جان ایشان باورودش به همراه ملاها شروع به خواندن یک بار سوره یاسین قرآن می شود وملاها نیز جمعا چهل بار این سوره را قرادت می کنند بیماران هریک براساس توانایی خود مبلغی پول به عنوان آق لق یا(روشنایی) در نزد  کاکاجان ایشان می گذارد.بیماران از نان ونمک ایشان ها به نیت شفا می خورند. این روستا از نظر گردشگری مذهبی ونیز درمانی دارای جاذبه می باشد.(قرنجیک:  75-77، 90)

 

 

امکانات گردشگری : ندارد  

راه دسترسی : از سیمین شهر به طرف روستا 5کیلومتر جاده آسفالت

بهترین فصل بازدید : همه فصول

ملزومات ضروری برای یک گردشگر : ایشان های روستا پذیرای گردشگرانی هستندکه برای درمان به آنان مراجعه می کنند

 

 

 

 

 

گلستان گردی
لطفا بر روی نقشه بالا کلیک نمایید
جاذبه های گردشگری
نقشه گلستان
نقشه گلستان
سایر سایت های اداره
تابلوی اعلانات
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ می باشد