معاون میراث فرهنگی گلستان خبرداد:

کد خبر : 9942 تاریخ انتشار : پنجشنبه 20 تیر 1398 09:57

کشف سنگ مزارهای تاریخی در محله دوشنبه ای بافت تاریخی گرگان (استرآباد)

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گلستان از کشف سنگ مزارهای تاریخی در محله دوشنبه ای گرگان خبرداد و گفت: این سنگ قبرها هنگام بهسازی بافت تاریخی گرگان (استرآباد) کشف شد.


به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ؛ سارا اخوت با اعلام این خبر گفت : در حین عملیات مرمت بنای تکیه محله دوشنبه ای واقع در جنب بقعه ی امامزاده راضیه و مرضیه (س) ، 7 عدد سنگ قبر کشف شد که از نظر فرم به دو نوع صندوقی و ایستاده (ریشه دار) می باشد.


وی افزود : به جز یک مورد از این سنگ مزار های صندوقی که فاقد نوشته و تنها دارای دو نقش کنده ی محرابی شکل در قسمت بدنه می باشد ، بقیه ی سنگ ها دارای کتیبه هستند .


اخوت خاطر نشان کرد : سه عدد از این سنگ مزار ها تنها دارای نوشتار ساده مربوط به مشخصات متوفی بوده ، اما سه سنگ قبر دیگر علاوه بر مشخصات متوفی دارای تزئینات پرکار است .


وی بیان کرد : جنس این سنگ مزارها از نوع رسوبی ، رودخانه ای و یک مورد مرمر سفید بوده و دارای تزئیناتی شامل نقوش کنده ی محرابی شکل و اسلیمی و همچنین کتیبه هایی به خط ثلث و نسخ می باشد.


معاون میراث فرهنگی استان گلستان تصریح کرد :با توجه به مطالعات صورت گرفته توسط کارشناسان سنگ مزارهای بدست آمده مربوط به دوره های تیموری و صفوی می باشد که نمونه های مشابه آن ها در موزه ی باستان شناسی گرگان موجود است.


وی گفت : با توجه به این که در بسیاری از محلات شهر استرآباد قدیم ، گورستان هایی در پیرامون اماکن مذهبی مانند امامزاده ها ، مساجد و تکایا شکل گرفته است ، لذا به نظر می رسد این سنگ مزارها مربوط به گورستان قدیمی این محل در جوار امامزاده راضیه و مرضیه (ع) می باشد که در مرمت های دوره های متاخر تر ، از آن ها در ساخت سکوی این تکیه استفاده شده است.


اخوت یادآور شد : شورای کارشناسی برای انتقال یا نگهداری این سنگ‌های قدیمی تشکیل و تصمیم گرفته شد ، این آثار به دلیل این که بخشی از هویت وابسته به محله ی دوشنبه ای ، بنای تکیه و همچنین امامزاده می باشد، پس از مستندنگاری ، تهیه ی گزارش و همچنین ایجاد تعبیه ی مناسب قرارگیری این سنگ ها در همان محل کشف ، حفظ و نگهداری شود.

 

 

برچسب ها
میراث | میراث فرهنگی | صنایع دستی | گردشگری | اداره میراث فرهنگی | خبرهای میراث فرهنگی | اخبار | جاذبه های گردشگری | خبر | توریست | گردشگر
لطفا ما را از نظر خود مطلع کنید
ارتباط با مدیر کل
رزومه مهندس ابراهیم کریمی
جهت ارتباط با ایشان ایـنـجــــا کلیک کنید

ملاقات عمومی با مدیرکل روز های سه شنبه از شروع ساعت اداری تا پایان ساعت اداری

پیام رسان های داخلی
خدمات الکترونیک
سایر خدمات
آخرین بروزرسانی
یکشنبه 28 مهر 1398 13:10
نظر سنجی
نظرشما در مورد محتوای سایت ؟
عالی
خوب
متوسط
بد


آب و هوای استان
بازدیدهای سایت
تعداد افراد آنلاین :
بازدید امروز : 1882
بازدید دیروز : 1405
بازدید هفته : 27311
بازدید ماه : 119281
بازدید سال : 1222395


ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*