نگارستان ایران میزبان گردشگران نوروزی؛

کد خبر : 9170 تاریخ انتشار : دوشنبه 12 فروردین 1398 15:26

سرزمین کهن و تاریخی رامیان ؛ بهشت کوچک گلستان / قلعه ماران پایتخت ییلاقی سلسله اشکانیان

چشمه ساران، آبشارها و‌ جويبارهاي متعدد در کنار جنگل‎ها و چشم اندازهاي زيباي طبيعي سبب شده که سرزمین کهن و تاریخی رامیان مورد استقبال گردشگران نوروزی قرار گیرد.


به گزارش روابط عمومی , امور فرهنگی و بین الملل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ؛ فضای سرسبز، هوای دلپذیر و سرزمین محصور در کوهها  سبب شده که از رامیان به عنوان بهترین مقصد گردشگری استان گلستان یاد شود.

 

چشمه ساران، آبشارها و جويبارهاي متعدد در کنار جنگلها و چشم اندازهاي زيباي طبيعي سبب شده که سرزمین کهن و تاریخی رامیان مورد استقبال گردشگران نوروزی قرار گیرد.

 

شهرستان رامیان در قسمت جنوبی استان گلستان از شمال به شهرستان گنبدکاووس ، از جنوب به استان سمنان ، از شرق به شهرستان آزادشهر   و از غرب به شهرستان علی آباد کتول محدود می شود .

 

وسعت این شهرستان  بالغ بر 780 کیلومتر مربع تخمین زده شده و از دو بخش (مرکزی - فندرسک ) ، چهار شهر (رامیان – دلند –خان به بین و تاتارعلیا ) ، چهار دهستان و 61 آبادی مسکونی و 6 آبادی خالی از سکنه تشکیل شده است.

 

از نظر اقلیمی نقاط جنوبی این شهرستان اقلیم کوهستانی و نقاط شمالی اقلیم نیمه مرطوب دارد. 

 

مردم رامیان از قومیتهای متعددی شامل ترک ، ترکمن ، بلوچ ، سیستانی ، شاهرودی ، سبزواری ، کرد و فارس تشکیل شده است.

 

مردم شهر رامیان به زبان ترکی صحبت می کنند و گویش دیگر قومیتهای این شهرستان فارسی ، سیستانی ، بلوچی و ترکمنی نیز رایج است.

 

جمعیت شهرستان بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن جمعیت شهرستان رامیان در سال 1395 معادل 86210 نفر بوده که از این تعداد 36210 نفر شهری و 49939 نفر روستایی می باشند.

 

در مورد پیشینه تاریخی و گردشگری میتوان گفت که روزگاران پیشین در شمال رامیان اقوامی به نام آرامیان می زیستند که بعدها جهت سهولت در تلفظ (آ) از اول آن برداشته شده است .

 

ابنیه ، محوطه ها و تپه های تاریخی و فرهنگی شهرستان 105 اثر است و این مهم سبب شده که توجه زیادی گردشگران به رامیان داشته باشند و  مهمترین بناهای تاریخی شامل  حمام عروج ( دوره قاجاریه ) ، کاخ شاهی ( دوره پهلوی ) ، قلعه میران (دوره ساسانی) ، قلعه کافر مربوط به دوره تاریخی ، 2 امامزاده و 73 تپه تاریخی است.

 

مهمترین چشم اندازهای طبیعی شهرستان رامیان ارتفاعات قلعه میران ، گل رامیان ، ارتفاعات و روستاهای ییلاقی ( النگ ، پاقلعه ، پشمکی ، کشکک ، ویرو ، جوزچال ، ملچ آرام و ...) و چشمه نیلبرگ ، چشمه سیدکلاته ، انجیر چشمه ، سرگل و آبشارهای پشمکی ، شیرآباد ، جوزک و ...  را میتوان نام برد.

 

چشمه گل رامیان (نگین فیروزه‌ای گلستان)

بی‌شک یکی از کم‌نظیرترین جاذبه‌های کشور چشمه گل رامیان است. این چشمه به صورت یک استخر طبیعی و بیضی شکل به طول 90 متر و به عرض 80 متر و براساس کتب تاریخی به عمق 44 متر و به روایتی 80 متر است که در ارتفاع 320 متری از سطح دریا قرار دارد.

 

این چشمه در 5 کیلومتری جنوب شهرستان رامیان و در 85 کیلومتری مرکز استان (گرگان) قرار دارد. از 3 طرف به جنگل و از یک طرف به زمین‌های زراعی متصل است و آب چشمه از کف زمین می‌جوشد.

 

پوشش گیاهی اطراف آن را درختان پهن برگ، بلوط، درختچه‌های ولیک پوشانده است و در نزدیکی این مجموعه دلپذیر و بااهمیت، ذخیره‌گاه جنگلی « سرو زربین» واقع شده است.

 

رنگ این چشمه به دلیل عمق زیاد سبز تیره بسیار خوش‌رنگ و جالب است. درباره این چشمه، دانشنامه گلستان می‌نویسد: با توجه به اینکه گل رامیان از چشمه‌های آهکی است نمی‌توان برای آن عمق معین و مشخصی بیان کرد ولی مساحت تقریبی آن حدود پنج هزار و ‪ 658مترمربع است. این چشمه 10 کیلومتر از جاده اصلی تهران به مشهد و مسیر زائران امام هشتم (ع) فاصله دارد و مکانی دیدنی برای مسافران و گردشگران است. رنگ آن کبود است و به همین جهت آن را کبوداستخر هم می‌گویند و از هیچ کجا آب وارد آن نمی‌شود و خود زاینده است و فقط یک مجرا برای خروج آب دارد.

 

 

شهرستان رامیان دارای چشمه‌های زیبای دیگری همچون گلبرگ ، سیدکلاته و چشمه نیلبرگ بخشی از چشمه‌های رامیان بوده که هریک بخشی از دیدنی‌های طبیعی این شهرستان است.

 

" قلعه‌میران"

قلعه‌میران، قلعه موران، قلعه ماران یا دژتاکی قله‌ای به ارتفاع 2 هزار و 430 متر است که در جنوب غرب شهر رامیان واقع شده است. در بالای این قله زمینی مسطح به مساحت 3 کیلومتر مربع قرار دارد که در طول تاریخ پایتخت و مرکز برخی حکومت‌ها بوده است که از مهمترین آنها می‌توان به پایتخت ییلاقی سلسله اشکانیان اشاره کرد.

 

 

منطقه گردشگری " اُلنگ-بادو"

جنگل النگ در ارتفاعات 2 هزار و 800 متری شهرستان رامیان و در مسیر جاده رامیان به شاهرود قرار داشته و این منطقه در نیمی از سال پوشیده از برف است و تابستان های فوق‌العاده خنکی دارد.

 

جنگل و چشمه زیبای " نیلبرگ"

یکی دیگر از تفریحگاه‌های رامیان جنگل و چشمه‌های نیلبرگ که در 4 کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهر رامیان قرار دارد . راه‌های رسیدن به آن پیمودن جاده‌های خاکی است که بیشتر مورد استفاده کشاورزان و وسایل نقلیه کشاورزی است. جنگل درختان انجیلو که بخشی از جنگل‌های تاریخی هیرکانی بوده مکان خوبی برای گذران اوقات فراغت خواهد بود.

 

چشمه‌های آب جوشان و پرآب بسیاری در آن وجود دارد که یکی از همین چشمه‌ها آب شرب مورد نیاز شهر رامیان را تامین می‌کند.

 

پارک جنگلی دلند

این پارک در 11 کیلومتری غرب آزادشهر در شاه‌راه آسیایی تهران ـ مشهد و در شرق دلند واقع شده است. بازدیدکنندگان پارک اغلب در فصول بهار و تابستان حضور می‌یابند و اغلب از اهالی منطقه و شهرهای اطراف و زائرین و مسافرین مشهد مقدس هستند. امکاناتی از قبیل مسیرهای آسفالته، آب‌رسانی و برق‌رسانی ، پارک کودک، نمازخانه، سرویس‌های بهداشتی، مناطق کمپینگ و پیک‌نیک، ساختمان نگهبانی، پناهگاه‌های چوبی، مهمانسرا و چاه‌های عمیق و نیمه‌عمیق در آن دایر شده است.

 

روستای پاقلعه

روستای پاقلعه از توابع بخش مرکزی شهرستان رامیان است و از شمال شرقی به پل آرام، از جنوب وغرب به ارتفاعات قلعه موران و از شمال غربی به منطقه تفریحی جامه شوران محدود می‏‌شود. ارتفاع روستای کوهستانی پاقلعه، از سطح دریا 180 متر است.

 

صنایع‌دستی به عنوان زیر مجموعه‌ای وسیع از هنرهای سنتی ایران از گذشته‌های دور تا امروز جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ بومی و معنوی سرزمین ما داشته است.

 

شهرستان رامیان با توجه به ویژگی‌های آن می تواند به عنوان یک پیام رسان جدی از فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی در منطقه نقش ایفا کند. با وجود قومیت‌های متعدد در این شهرستان شاهد صنایع‌دستی متنوعی است که میتوان به ابریشم بافی و چادرشب بافی رامیانی ، قالی بافی و گلیم بافی ترکمن ، سوزن دوزی سیستانی و سوزن دوزی بلوچستان اشاره کرد.

 

صنایع دستی، فضای زیبا و جاذبههای گردشگری این شهرستان منجر به آن شده که مسافران نوروزی بارها به این شهرستان سفر کنند.

 

 

 

 

 

برچسب ها
میراث | میراث فرهنگی | صنایع دستی | گردشگری | اداره میراث فرهنگی | خبرهای میراث فرهنگی | اخبار | جاذبه های گردشگری | خبر | توریست | گردشگر
لطفا ما را از نظر خود مطلع کنید
ارتباط با مدیر کل
رزومه مهندس ابراهیم کریمی
جهت ارتباط با ایشان ایـنـجــــا کلیک کنید

ملاقات عمومی با مدیرکل روز های سه شنبه از شروع ساعت اداری تا پایان ساعت اداری

پیام رسان های داخلی
خدمات الکترونیک
سایر خدمات
آخرین بروزرسانی
پنجشنبه 25 مهر 1398 13:31
نظر سنجی
نظرشما در مورد محتوای سایت ؟
عالی
خوب
متوسط
بد


آب و هوای استان
بازدیدهای سایت
تعداد افراد آنلاین :
بازدید امروز : 195
بازدید دیروز : 1658
بازدید هفته : 32317
بازدید ماه : 118419
بازدید سال : 1223415


ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*