نگارستان ایران آماده میزبانی از مسافران نوروزی؛

کد خبر : 8776 تاریخ انتشار : سه شنبه 21 اسفند 1397 12:33

سفر به گذشته و شناخت تاریخ گرانقدر نگارستان ایران در موزه باستان شناسی گرگان

موزه های استان گلستان در بخش های مختلف میراث فرهنگی، طبیعی و مردم شناسی در نوروز امسال با پذیرش مسافران و گردشگران داخلی و خارجی، پنجره ای رو به تمدن نگارستان ایران باز کرده تا بازدیدکنندگان با این منطقه بیشتر آشنا شوند.


به گزارش روابط عمومی , امور فرهنگی و بین الملل اداره کل میراث فرهنگی,صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ؛ نقش حیاتی موزه ها در جوامع بشری نقشی بدیع، ماندگار و مروج ناب ترین پدیده های فرهنگی است. موزه ها از معدود مراکز حفظ یادگاران نسل گذشته هستند. هر یک از این اشیا در عین بی زبانی به هزار زبان سخن می گویند.


زیبایی های طبیعی گلستان دلیل سفر خیلی از گردشگران به این استان است اما در اینجا آثار تاریخی زیادی هم وجود دارد که می تواند تاریخ دوستان را راضی کند. قدمت طولانی این استان، تاریخی پربار را برایش به وجود آورده و یکی از بهترین راه های درک این تاریخ، رفتن به موزه های این منطقه است.


موزه های استان گلستان شامل  موزه باستان شناسی گرگان , کاخ موزه گرگان , موزه صنایع دستی گرگان , موزه مردم شناسی گمیشان , موزه تاریخ طبیعی علی آباد کتول , موزه مینودشت , موزه فرش گنبدکاووس , موزه مردم شناسی آزادشهر , موزه خصوصی زمین شناسی گرگان و موزه میراث روستایی گلستان است که در ایام عید نوروز امکان بازدید گردشگران را فراهم شده است.


پیشینه افتتاح اولین موزه در شهر گرگان مربوط به سال 1343 است که تعدادی از آثار تاریخی در بنای کاخ سلطنتی گرگان به نمایش درآمد.


اما پیشینه موزه باستان شناسی گرگان در مکان فعلی به سال 1355 باز می گردد که به عنوان موزه سنگ قبر افتتاح شد و در بهمن ماه سال 1367 با افزودن اشیاء باستان شناسی به صورت« موزه باستان شناسی» در آمد.


در این موزه تاریخ و تمدن مردم دشت گرگان از هزاران سال پیش تا کنون،در معرض بازدید علاقه مندان قرار گرفته است.


حیاط موزه به عنوان بخش نخست بازدید و ورودی آن، در برگیرنده ی سنگ مزارها، خمره های سفالی و صندوقچه های چوبی است که بازدیدکنندگان می توانند در این بخش با انواع سنگ مزارهای دورهی اسلامی (از سده 9 ه.ق تا عصرحاضر) از جمله ریشه ای و گهواره¬ای و نیز اهمیت جایگاه مذهبی، اعتقادی و هنری آنها نزد مردم منطقه آشنا شوند.

 


سالن اصلی موزه از لحاظ محتوایی، شامل بخش ها و موضوعات مختلفی می باشد که در قالب 19 ویترین، 25 تابلو و بخش اتاق پژوهش، ارائه شده اند.


در مجموع 232 شیء باستانی ارزشمند متعلق به دوره های مختلف تاریخی از حدود 7500 تا 100 سال قبل (دوره های پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی)، در ویترین ها در معرض نمایش قرار گرفته اند که شامل ظروف و اشیاء سفالی، فلزی، سنگی، شیشه ای، گلی، سکه ها و نسخه خطی است.


ویترین ها از لحاظ ابعاد و اندازه، در 4 نوع مختلف و متناسب با موضوع و اشیاء مربوطه، ارائه شده اند که به ترتیب: دوره نوسنگی و مس، دوره مفرغ، اشیاء منتخب مجموعه تپه بازگیر مینودشت، دوره آهن، دوره هخامنشی- اشکانی، دوره ساسانی و دیوار بزرگ گرگان، سکه های دوره پیش از اسلام و دوره اسلامی، نسخه خطی، دوران اسلامی شامل سده های اولیه، میانی، متاخر اسلامی، ظروف شیشه ای، ظروف فلزی و کاشی های تزئینی، نمایش داده شده اند.


بخش تابلوها نیز از لحاظ ابعاد و اندازه و نوع کار، به 5 گونه مختلف؛ بک لایت، پنل استند، شاسی بزرگ،  شاسی کوچک یا گرافیک دیواری و فوم بزرگ تقسیم می شود که حاوی تصاویر، نقشه ها و اطلاعات تاریخی و آموزشی جهت مطالعهی بازدیدکنندکان محترم موزه می باشد.


بخش اتاق پژوهش نیز با دارا بودن 3 دستگاه رایانه، به صورت بانک اطلاعات موزه عمل کرده و اطلاعات کامل تر و تخصصی تر در مورد موضوعات تاریخی- باستان شناسی، اشیاء موجود در ویترین ها و محتویات تابلوها را در اختیار بازدید کنندگان محترم و متخصین رشته های مختلف قرار می دهد که پژوهشگران می توانند با مراجعه به آن، هم بر دانش خود افزوده و هم با صلاحدید شورای پژوهشی موزه، در غالب ارائه و بارگذاری مقالات و پژوهش های علمی – تخصصی، بر محتویات بانک اطلاعات موزه بیفزایند.


در بخش مانیتور سالن اصلی موزه نیز با وجود یک صفحه نمایش بزرگ، همه روزه و در تمامی ساعات بازدید، مستندهای تاریخی و آموزشی برای بازدیدکنندگان محترم پخش می گردد که بر ارزش ها و جنبه های آموزشی و سمعی و بصری موزه می افزاید و مراجعه کنندگان نیز بیش از پیش با تاریخ گرانقدر استان گلستان و محوطه های باستانی آن آشنا خواهند شد.


اگر در ایام نوروز 98 قصد سفر به استان گلستان را دارید از موزه باستان شناسی گرگان نیز دیدن نمایید.این موزه همه روزه از ساعت 8 تا 17:00 با بهای بلیط 30.000 ریال آماده میزبانی از علاقه مندان می باشد.


برای مراجعه به این موزه به آدرس گرگان، خیابان شهدا، چهارراه امامزاده، موزه باستان شناسی مراجعه فرمایید.

 

 

 

 

 

برچسب ها
میراث | میراث فرهنگی | صنایع دستی | گردشگری | اداره میراث فرهنگی | خبرهای میراث فرهنگی | اخبار | جاذبه های گردشگری | خبر | توریست | گردشگر
لطفا ما را از نظر خود مطلع کنید
ارتباط با مدیر کل
رزومه مهندس ابراهیم کریمی
جهت ارتباط با ایشان ایـنـجــــا کلیک کنید

ملاقات عمومی با مدیرکل روز های سه شنبه از شروع ساعت اداری تا پایان ساعت اداری

اپلیکیشن گردشگری

رسیدگی به انتقادات و شکایات

سرکار خانم غروی مسئول ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایاتآب و هوای استان
بازدیدهای سایت
تعداد افراد آنلاین :
بازدید امروز : 2072
بازدید دیروز : 4533
بازدید هفته : 22485
بازدید ماه : 107755
بازدید سال : 1280314
آخرین بروز رسانی :
دوشنبه 05 فروردین 1398 12:35


ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*