کد خبر : 8185 تاریخ انتشار : چهارشنبه 07 آذر 1397 22:37

22 هزار هنرمندان و صنعتگر صنایع دستی و هنرهای سنتی در استان گلستان ثبت نام شده‌اند

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: بر اساس آمار «ویستا» سامانه ثبت یکپارچه اطلاعات هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، تاکنون 22 هزار هنرمندان و صنعتگر گلستان در این سامانه ثبت نام شده‌اند.


به گزارش روابط‌عمومی و امور فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مریم حاجی‌ابراهیمی در چهرمین روز از جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام‌ در شهرستان گنبدکاووس، با ذکر این مطلب، افزود: آمار فوق تنها بخشی از هنرمندان صنایع دستی استان هستند که علاقمند و متقاضی ثبت‌نام در سامانه مذکور بوده‌اند وگرنه به جهت این‌که در اغلب خانواده‌های مناطق روستایی و بومی استان حداقل مادر خانواده مشغول به تولید محصولات صنایع دستی است، آمار هنرمندان و صنعتگران استان بیش از تعداد ثبت‌نام‌کنندگان است.

 

به گفته وی، هنرمندان متقاضی، مدارک و مستندات مورد نیاز را به ادارات شهرستانی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سراسر استان تحویل داده و پس از ارزیابی توسط کارشناسان این معاونت، اطلاعات آنان در سامانه ویستا بارگذاری شده و مجوز فعالیت برای آنان صادر می‌شود.

 

وی در خصوص اخذ درجه هنری نیز خاطرنشان کرد: تاکنون 9 درجه هنری در سه درجه‌ی یک، دو و سه توسط هنرمندان صنایع دستی استان کسب شده که مدرک درجه یک هنری معادل مدرک تحصیلی دکترا، درجه دو معادل مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و درجه سه معادل مدرک تحصیلی کارشناسی است.

 

مسوول بخش نمایشگاهی دوازدهمین جشنواره فرهنگ اقوام‌ هم‌چنین با اشاره به نصب پلاک ماندگار افزود: طرح کاشی یا پلاک ماندگار از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین نصب می‌شود و در این راستا ابتدا افراد شاخص استان را شناسایی کرده و برای معرفی این عزیزان به مردم پلاک‌هایی را با رضایت آنان و یا فرزندانشان در سر در منزلشان نصب می‌کنیم.

 

وی ادامه داد: در طرح پلاک ماندگار که در سطح کشور انجام می‌شود به‌ دنبال هویت‌بخشی به شهرها و محله‌ها هستیم و با شناسایی شخصیت‌های معاصر و نصب پلاک، منزل آنان را مشخص و به مردم و گردشگران معرفی می‌کنیم که بر این اساس در حوزه صنایع دستی استان گلستان، پلاک ماندگار در سردر منزل استاد غلام آق پدر زیورآلات‌سازی سنتی ترکمن و استاد خدیجه پقه پیشکسوت قالی‌بافی ترکمن نصب گردید.

 

حاجی‌ابراهیمی به بحث «مهر اصالت » نیز پرداخت: مُهر اصالت ، گواهینامه‌ای است که هر دو سال یک‌بار از سوی شورای جهانی صنایع دستی به موضوعات صنایع دستی اصیل و با کیفیت هنرمندان و صنعتگران تعلق می‌گیرد. هدف از ارائه‌ی این مهر، حفظ،‌ احیا و تداوم فعالیت حرفه‌ها و ارزش‌های بومی و سنتی تعریف‌شده‌است. آثار کسانی که موفق به دریافت مهر اصالت می‌شوند، با اسم و امضای هنرمند در جهان شناخته می‌شود.

 

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در پایان تصریح کرد: بر این اساس از سال 2000 میلادی تاکنون از استان گلستان 45 محصول صنایع دستی و هنرهای سنتی در رشته‌هایی مانند جاجیم‌بافی- رودوزی سنتی- تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی- زیورآلات ترکمن- و... موفق شده‌اند نشان ملی اصالت محصول و 10 محصول، مهر اصالت کسب کنند.

برچسب ها
میراث | میراث فرهنگی | صنایع دستی | گردشگری | اداره میراث فرهنگی | خبرهای میراث فرهنگی | اخبار | جاذبه های گردشگری | خبر | توریست | گردشگر
لطفا ما را از نظر خود مطلع کنید
ارتباط با مدیر کل
رزومه مهندس ابراهیم کریمی
جهت ارتباط با ایشان ایـنـجــــا کلیک کنید

ملاقات عمومی با مدیرکل روز های سه شنبه از شروع ساعت اداری تا پایان ساعت اداری

وضعیت جوی گرگان

        🌦🌨 وضعیت جوی شهرستان گرگان در زمان برگزاری دوازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام  در شهرستان

📆 29 آبان تا  2  آذر


سه شنبه  29 آبان 1397  آفتابی در بخشی از نقاط  ابری
چهارشنبه 30 آبان 1397   آفتابی
پنج شنبه 1 آذر 1397  بارانی
جمعه  2 آذر 1397  آفتابی در برخی نقاط ابری

اپلیکیشن گردشگری

کتابخوانی رضوی

مشخصات واحدهای ارائه خدمات

اطلاع رسانی هزینه استاندارد

رسیدگی به انتقادات و شکایات

سرکار خانم غروی مسئول ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات

اوقات شرعی استان
آب و هوای استان
بازدیدهای سایت
تعداد افراد آنلاین :
بازدید امروز : 126
بازدید دیروز : 2851
بازدید هفته : 17528
بازدید ماه : 95304
بازدید سال : 1371217
آخرین بروز رسانی :
چهارشنبه 21 آذر 1397 11:52


ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*