کد خبر : 8185 تاریخ انتشار : چهارشنبه 07 آذر 1397 22:37

22 هزار هنرمندان و صنعتگر صنایع دستی و هنرهای سنتی در استان گلستان ثبت نام شده‌اند

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: بر اساس آمار «ویستا» سامانه ثبت یکپارچه اطلاعات هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، تاکنون 22 هزار هنرمندان و صنعتگر گلستان در این سامانه ثبت نام شده‌اند.


به گزارش روابط‌عمومی و امور فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مریم حاجی‌ابراهیمی در چهرمین روز از جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام‌ در شهرستان گنبدکاووس، با ذکر این مطلب، افزود: آمار فوق تنها بخشی از هنرمندان صنایع دستی استان هستند که علاقمند و متقاضی ثبت‌نام در سامانه مذکور بوده‌اند وگرنه به جهت این‌که در اغلب خانواده‌های مناطق روستایی و بومی استان حداقل مادر خانواده مشغول به تولید محصولات صنایع دستی است، آمار هنرمندان و صنعتگران استان بیش از تعداد ثبت‌نام‌کنندگان است.

 

به گفته وی، هنرمندان متقاضی، مدارک و مستندات مورد نیاز را به ادارات شهرستانی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سراسر استان تحویل داده و پس از ارزیابی توسط کارشناسان این معاونت، اطلاعات آنان در سامانه ویستا بارگذاری شده و مجوز فعالیت برای آنان صادر می‌شود.

 

وی در خصوص اخذ درجه هنری نیز خاطرنشان کرد: تاکنون 9 درجه هنری در سه درجه‌ی یک، دو و سه توسط هنرمندان صنایع دستی استان کسب شده که مدرک درجه یک هنری معادل مدرک تحصیلی دکترا، درجه دو معادل مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و درجه سه معادل مدرک تحصیلی کارشناسی است.

 

مسوول بخش نمایشگاهی دوازدهمین جشنواره فرهنگ اقوام‌ هم‌چنین با اشاره به نصب پلاک ماندگار افزود: طرح کاشی یا پلاک ماندگار از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در جهت حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین نصب می‌شود و در این راستا ابتدا افراد شاخص استان را شناسایی کرده و برای معرفی این عزیزان به مردم پلاک‌هایی را با رضایت آنان و یا فرزندانشان در سر در منزلشان نصب می‌کنیم.

 

وی ادامه داد: در طرح پلاک ماندگار که در سطح کشور انجام می‌شود به‌ دنبال هویت‌بخشی به شهرها و محله‌ها هستیم و با شناسایی شخصیت‌های معاصر و نصب پلاک، منزل آنان را مشخص و به مردم و گردشگران معرفی می‌کنیم که بر این اساس در حوزه صنایع دستی استان گلستان، پلاک ماندگار در سردر منزل استاد غلام آق پدر زیورآلات‌سازی سنتی ترکمن و استاد خدیجه پقه پیشکسوت قالی‌بافی ترکمن نصب گردید.

 

حاجی‌ابراهیمی به بحث «مهر اصالت » نیز پرداخت: مُهر اصالت ، گواهینامه‌ای است که هر دو سال یک‌بار از سوی شورای جهانی صنایع دستی به موضوعات صنایع دستی اصیل و با کیفیت هنرمندان و صنعتگران تعلق می‌گیرد. هدف از ارائه‌ی این مهر، حفظ،‌ احیا و تداوم فعالیت حرفه‌ها و ارزش‌های بومی و سنتی تعریف‌شده‌است. آثار کسانی که موفق به دریافت مهر اصالت می‌شوند، با اسم و امضای هنرمند در جهان شناخته می‌شود.

 

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در پایان تصریح کرد: بر این اساس از سال 2000 میلادی تاکنون از استان گلستان 45 محصول صنایع دستی و هنرهای سنتی در رشته‌هایی مانند جاجیم‌بافی- رودوزی سنتی- تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی- زیورآلات ترکمن- و... موفق شده‌اند نشان ملی اصالت محصول و 10 محصول، مهر اصالت کسب کنند.

برچسب ها
میراث | میراث فرهنگی | صنایع دستی | گردشگری | اداره میراث فرهنگی | خبرهای میراث فرهنگی | اخبار | جاذبه های گردشگری | خبر | توریست | گردشگر
لطفا ما را از نظر خود مطلع کنید
ارتباط با مدیر کل
رزومه مهندس ابراهیم کریمی
جهت ارتباط با ایشان ایـنـجــــا کلیک کنید

ملاقات عمومی با مدیرکل روز های سه شنبه از شروع ساعت اداری تا پایان ساعت اداری

اپلیکیشن گردشگری

نمایشگاه بین المللی تهران

رسیدگی به انتقادات و شکایات

سرکار خانم غروی مسئول ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات

آب و هوای استان
بازدیدهای سایت
تعداد افراد آنلاین :
بازدید امروز : 135
بازدید دیروز : 3301
بازدید هفته : 19064
بازدید ماه : 91989
بازدید سال : 1328243
آخرین بروز رسانی :
یکشنبه 28 بهمن 1397 13:25


ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*