در هفته پدافند غیر عامل

کد خبر : 7939 تاریخ انتشار : شنبه 12 آبان 1397 11:01

بازدید رییس اداره بازرسی و امور حقوقی سازمانی پدافند غیر عامل کشور از موزه باستان شناسی گرگان

سرهنگ قمی رییس اداره بازرسی و امور حقوقی سازمانی پدافند غیر عامل کشور از موزه باستان شناسی شهرستان گرگان بازدید کرد.


به گزارش روابط عمومی وامور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان؛ پیش از ظهر امروز همزمان با هفته پدافند غیر عامل ، سرهنگ قمی رییس اداره بازرسی و امور حقوقی سازمانی پدافند غیر عامل کشور به همراه  مهندس ابراهیم کریمی مدیرکل  میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان و تجری مدیرکل پدافند غیرعامل استان  و دیگر مسوولین استانی از موزه باستان شناسی شهرستان گرگان بازدید کرد.

 

سرهنگ قمی رییس اداره بازرسی و امور حقوقی سازمانی پدافند غیر عامل کشور ضمن بازدید از بخش های مختلف موزه گفت: بسیار خوشحال شدم که این مجموعه را دیدم و این موزه حکایت تمدن کهن  کشور را نشان می دهد و این موزه حکایت از این می دهد که استان گلستان از یک قدمت و تمدن بسیار خوبی برخوردار است و این موضوع بیانگر کهن بودن ، قدمت و هویت داشتن این استان است.

 

در این بازدید رضا حمیدی مسئول موزه های استان و الهه کشیری مسئول موزه باستان شناسی گرگان توضیحاتی را در خصوص بخش های مختلف موزه ارئه نمودند.

 

موزه باستان شناسی گرگان در سال 1355 شمسی کار خود را ابتدا تحت نام "موزه سنگ مزار" آغاز کرد و سپس در بهمن ماه سال 1367 با افزوده شدن مجموعه ارزشمندی از اشیاء باستانی، به عنوان موزه باستان شناسی به کار خود ادامه داد. این موزه از سال 1391 تحت مرمت و بهسازی قرار گرفت و نهایتا در تاریخ 17 خرداد ماه 1396 با فرم و محتوای جدید، فعالیت نوین خود را از سر گرفت.

حیاط موزه به عنوان بخش نخست بازدید و ورودی آن، در برگیرندهی سنگ مزارها و خمره های سفالی و صندوقچه های چوبی می باشد و بازدیدکنندگان محترم می توانند در این بخش با انواع سنگ مزارهای دورهی اسلامی (از سده 9 ه.ق تا عصرحاضر) از جمله ریشه ای، صندوقچه ای و گهواره ای و به علاوه با اهمیت جایگاه مذهبی، اعتقادی و هنری آنها نزد مردم منطقه آشنا گردند. سالن اصلی موزه از لحاظ محتوایی، شامل بخش ها و موضوعات مختلفی می باشد که در غالب 19 ویترین، 25 تابلو و بخش اتاق پژوهش، ارائه شده اند. در مجموع چند صد شیء باستانی ارزشمند متعلق به دوره های مختلف تاریخی از حدود 7500 تا 100 سال پیش (دوره های پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی) در ویترین ها در معرض نمایش قرار گرفته اند که شامل انواع ظروف و اشیاء سفالی، فلزی، سنگی، شیشه ای، گلی، سکه ها و نسخه خطی می باشند.

یکی از بخش های نوین و کاملا به روز موزه باستان شناسی گرگان، می توان به اتاق پژوهش اشاره کرد که در راستای اهداف بزرگ آموزشی و پژوهشی موزه، به صورت یک بانک اطلاعاتی عمل کرده و اطلاعات کامل تر و تخصصی تر در مورد موضوعاتِ تاریخی- باستان شناسی، اشیاء موجود در ویترین ها و محتویات تابلوهای موزه را در اختیار بازدید کنندگان محترم (به ویژه دانشجویان و دانش آموزان) و متخصین رشته های مختلف قرار می دهد. پژوهشگران محترم می توانند با مراجعه به این سامانۀ پژوهشی و مطالعه مقالات و داده های علمی به روز، هم بر دامنۀ دانش عمومیِ خود افزوده و هم با صلاحدید شورای پژوهشی موزه، در غالب ارائه و بارگذاری مقالات و پژوهش های علمی – تخصصی، بر محتویات بانک اطلاعات موزه بیفزایند.

ویترین ها نیز متناسب با موضوعات و دوره های گوناگون ارائه شده اند که به ترتیب به صورت: دوره نوسنگی و مس، دوره برنز و اشیاء منتخب مجموعه تپه بازگیر مینودشت، دوره آهن، دوره هخامنشی- اشکانی، دوره ساسانی و به ویژه دیوار بزرگ گرگان، سکه های دوره های پیش از اسلام و دوره اسلامی، نسخه خطی (دوره قاجار)، دوران اسلامی شامل 6 بخش سده های اولیه، سده های میانی، سده های متاخر اسلامی، ظروف شیشه ای، ظروف فلزی و کاشی های تزئینی، نمایش داده شده اند.

بخش تابلوهای موزه از لحاظ ابعاد و محتوا خود به 5 گونهی مختلف تقسیم می شوند که حاوی تصاویر، نقشه ها و اطلاعات تاریخی و آموزشیِ جامع و مفید و تخصصی در مورد باستان شناسی و تاریخ استان گلستان جهت مطالعهی بازدیدکنندکان محترم موزه می باشند.

یکی از مهم ترین ترین و آموزشی ترین امکانات موزه باستان شناسی گرگان، بخش مانیتور سالن اصلی موزه می باشد که با وجود یک صفحه نمایش بزرگ، همه روزه و در تمامی ساعات بازدید، مستندهای تاریخی و آموزشی به ویژه مستند دیوار بزرگ گرگان برای بازدیدکنندگان محترم پخش می گردد و بر ارزش ها و جنبه های آموزشی و سمعی و بصری موزه می افزاید و مراجعه کنندگان نیز بیش از پیش با تاریخ گرانقدر استان گلستان و محوطه های باستانی آن آشنا خواهند شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها
میراث | میراث فرهنگی | صنایع دستی | گردشگری | اداره میراث فرهنگی | خبرهای میراث فرهنگی | اخبار | جاذبه های گردشگری | خبر | توریست | گردشگر
لطفا ما را از نظر خود مطلع کنید
ارتباط با مدیر کل
رزومه مهندس ابراهیم کریمی
جهت ارتباط با ایشان ایـنـجــــا کلیک کنید

ملاقات عمومی با مدیرکل روز های سه شنبه از شروع ساعت اداری تا پایان ساعت اداری

وضعیت جوی گرگان

        🌦🌨 وضعیت جوی شهرستان گرگان در زمان برگزاری دوازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام  در شهرستان

📆 29 آبان تا  2  آذر


سه شنبه  29 آبان 1397  آفتابی در بخشی از نقاط  ابری
چهارشنبه 30 آبان 1397   آفتابی
پنج شنبه 1 آذر 1397  بارانی
جمعه  2 آذر 1397  آفتابی در برخی نقاط ابری

اپلیکیشن گردشگری

کتابخوانی رضوی

خیرین مسجد ساز

رسیدگی به انتقادات و شکایات

سرکار خانم غروی مسئول ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات

اوقات شرعی استان
آب و هوای استان
بازدیدهای سایت
تعداد افراد آنلاین :
بازدید امروز : 229
بازدید دیروز : 3010
بازدید هفته : 16239
بازدید ماه : 91675
بازدید سال : 1368871
آخرین بروز رسانی :
یکشنبه 25 آذر 1397 23:07


ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*