مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان خبر داد:

کد خبر : 7147 تاریخ انتشار : یکشنبه 17 تیر 1397 12:21

روستای شاهکوه شهرستان گرگان بعنوان سومین بافت تاریخی روستایی استان گلستان به ثبت ملی رسید.

مهندس ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان از ثبت ملی سومین بافت تاریخی روستایی استان گلستان " روستای شاهکوه " شهرستان گرگان در فهرست آثارمیراث غیر منقول کشور خبر داد.


به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان امروز 17 تیر 1397 ابراهیم کریمی با اعلام این خبر گفت: این اداره کل دراجرای بند ج قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و قانون حفظ آثار ملی مصوب 1309 و با هدف حفظ و حراست از میراث ارزشمند گذشتگان، معرفی نوع معماری خاص و همزیستی مسالمت آمیز میان انسان و طبیعت و ترویج مقوله گردشگری فرهنگی در فهرست آثار میراث غیر منقول کشور ثبت رسانید.

کریمی در ادامه تشریح کرد: روستای شاهکوه روستایی کوهستانی دارای مساحتی حدود 23 هکتار می باشد که در فاصله 75 کیلومتری از شهر گرگان واقع شده است و این روستا در مرز بین استان های گلستان و سمنان قرار دارد.

وی ادامه داد: از ویژگی های کلی معماری جالب توجه بافت تاریخی روستایی شاهکوه می توان به مواردی چون تطابق با ویژگی های طبیعی و اقلیمی منطقه، بومی بودن مصالح، سادگی و در عین حال تنوع، همجواری زندگی و معیشت که منتج از ویژگی های فرهنگی مردمان منطقه است.

کریمی در پایان خاطرنشان کرد: باتوجه به ثبت اثر در فهرست آثار ملی کشور کلیه ساخت و سازها ، بهسازی و نوسازی در محدوده این روستا تابع مقررات و قوانین سازمان میراث فرهنگی شده و هرگونه اقدام بدون هماهنگی و استعلام از اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان ممنوع می باشد.

شایان ذکر است بافت تاریخی روستای شاهکوه پس از روستای زیارت در گرگان و روستای فارسیان قانچی از توابع شهرستان آزادشهر به عنوان سومین بافت تاریخی روستایی استان گلستان  در فهرست آثارمیراث غیر منقول کشور به ثبت ملی رسید.

گفتنی است لوح ثبت اثرپس از طی تشریفات قانونی توسط معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی امضاء و به استان ابلاغ خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها
میراث | میراث فرهنگی | صنایع دستی | گردشگری | اداره میراث فرهنگی | خبرهای میراث فرهنگی | اخبار | جاذبه های گردشگری | خبر | توریست | گردشگر
لطفا ما را از نظر خود مطلع کنید
ارتباط با مدیر کل
رزومه مهندس ابراهیم کریمی
جهت ارتباط با ایشان ایـنـجــــا کلیک کنید

ملاقات عمومی با مدیرکل روز های سه شنبه از شروع ساعت اداری تا پایان ساعت اداری

اپلیکیشن گردشگری

نمایشگاه بین المللی تهران

رسیدگی به انتقادات و شکایات

سرکار خانم غروی مسئول ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات





آب و هوای استان
بازدیدهای سایت
تعداد افراد آنلاین :
بازدید امروز : 164
بازدید دیروز : 3301
بازدید هفته : 19093
بازدید ماه : 92018
بازدید سال : 1328272
آخرین بروز رسانی :
یکشنبه 28 بهمن 1397 13:25


ارتباط با مدیرکل و معاونین

در صورتی که نیاز به دریافت پاسخ دارید , حتما ایمیل خود را وارد نمائید تا در اولین فرصت به درخواست شما پاسخ داده شود , در غیر این صورت پیغام شما بدون پاسخ خواهد بود
*
مردمی کارکنان اداره
*