نهمین جشنواره فرهنگ و اقوام ایران زمین در استان گلستان

b-inteligent-transitions-in-ux-design

در هفته صنایع دستی انجام شد:

  |     |   0دیدگاه

در هفته صنایع دستی انجام شد:

نصب پلاك ماندگار بر سر درب منزل بانوی هنرمند برجسته و شاخص صنایع دستی رشته نمدمالی استان گلستان

آیین نصب پلاک ماندگار مفاخر استان گلستان بر سر در منزل خدیجه پقه هنرمند برجسته و شاخص صنایع دستی رشته نمدمالی انجام شد.

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ؛ امروز شنبه 25 خردادماه 98 ؛ آیین نصب پلاک ماندگار مفاخر استان گلستان با حضور دکتر امیرشیر توماج فرماندار شهرستان آق قلا , مهندس ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی،  صنایع دستی و گردشگری استان گلستان , حاجی ابراهیمی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی استان و دیگر مقامات و مسوولین شهرستانی بر سر در منزل خدیجه پقه هنرمند پیشکسوت صنایع دستی در رشته نمدمالی و از مفاخر استان در روستای کرد شهرستان آق قلا انجام شد.


طرح ملی پلاک ماندگار از سوی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور برای حفظ میراث فرهنگی ناملموس و معنوی ایران، وظیفه شناسایی و معرفی محل سکونت هنرمندان، اهالی فرهنگ، علم و دین چهره های ماندگار، شاخص و تاثیر گذار در یک رسته فرهنگی و هنری بر سر در منازل این مفاخر نصب می شود.


ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان در حاشیه این مراسم گفت : طرح نصب پلاک بر سر درب منزل یا کارگاه های هنرمندان برجسته و شاخص صنایع دستی با هدف حفظ فرهنگ نا ملموس ایران و ماندگار شدن نام و یاد هنرمندان صنایع دستی اجرا می گردد.


وی هدف از اجرای طرح پلاک ماندگار را هویت بخشی به شهرها و محله‌ها خواند و افزود: شخصیت‌های این طرح چهره‌های شاخص و تأثیرگذار در یک رسته فرهنگی هستند که در دوران فعالیت خود کارهای نوینی را خلق و یا در جهت حفظ و حراست یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده‌اند که نشان‌دهنده ارزش‌های یک محله و یا منطقه است و موجب ارتقای ارزش فرهنگی آن خواهد شد.


لازم به ذکر است ؛ در این مراسم از هنرمندان رشته های صنایع دستی و عوامل اجرایی در نصب پلاک ماندگار رشته نمدمالی روستای کرد شهرستان آق قلا توسط امیر شیر توماج فرماندار شهرستان آق قلا و مهندس ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری گلستان تقدیر شد.


« گفتنی است : خدیجه پقه هنرمند رشته نمد مالی و پلاس ترکمن و دارای کارگاه تخصصی نمدمالی دارای بیش از 50 نفر زیرمجموعه فعال در زمینه نمدمالی و پلاس بافی و سوزن دوزی ترکمن می باشد.
این بانوی فعال و توانمند با 35 سال سابقه کاری در عرصه تولید محصولات صنایع دستی بومی ترکمن به دلیل شرایط جسمی با یک دست به تولید محصولات صنایع دستی می پردازد.
خدیجه پقه که از سن 7 سالگی دست چپ خود را از دست داده است , بیش از 20 سال است که به بانوان روستا و بستگان هنرهای قالی , گلیم , پلاس , سوزن دوزی و نمد ترکمن را آموزش می دهد و به وفور به عنوان بانوی توانمند و کارآفرین معلول در جشنواره ها و نمایشگاه های استان و خارج از استان حضور یافته است. »

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 دیدگاه

هیچ دیدگاه برای این مطلب به ثبت نرسیده است

ارسال دیدگاه