امروز: جمعه 9 مرداد 1394
 اخبار / ششمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین، مهرماه برگزار می شود
 
شماره : 260 متولی : کاربران سایت
زمان انتشار: 1391/06/20 - 11:25:07 گروه :
دفعات بازدید: 775 منبع :  
ششمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین، مهرماه برگزار می شود

ششمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین، 6 لغایت 9 مهر ماه در محل نمایشگاه های بین المللی استان گلستان برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مدیر کل این دستگاه با اشاره به اینکه دبیرخانه دائمی این جشنواره در استان گلستان می باشد،گفت: نظر به برپایی هرساله این جشنواره ، امسال نیز برای ششمین دوره پیاپی  و هم‌زمان با هفته ملی گردشگری، با حضور سفرا و میهمانان خارجی برگزار می شود.

قربان عباسی در ادامه افزود: با توجه به اینکه شناسنامه جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین به نام استان گلستان صادر شده، هرساله این جشنواره ارتقاء یافته و پربارتر از قبل برگزار خواهد شد.رييس ستاد برگزاري پنجمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین همچنین یادآورشد: با توجه به این که روز جهانی گردشگری (27 سپتامبر- 5 مهرماه)می باشد، لذا ستاد برگزاری این جشنواره در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان با هوشیاری و درک ظرایف جهانی چنین نامگذاری‌هایی و نیز معرفی جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین به عنوان مکانی که توجه ویژه به فرهنگ اقوام ایرانی دارد و نیز وحدت و زندگی مسالمت‌آمیز فی مابین اقوام ایران را به نمایش می‌گذارد، تاریخ برگزاری جشنواره را به هفته گردشگری تغییر داده تا یک بار دیگر در این عرصه اولاً ابتکار عمل در دست ایران باشد و نیز نمونه متعالی وحدت اقوام و گروه‌های قومی که در ایران موجود است به نمایش گذاشته شود.

وي خاطرنشان كرد: جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین، ضمن این‌که به روند توسعه استان کمک شایانی می کند، رخداد ارزشمند فرهنگی است که همه ساله بازتاب بسیار مثبت و چشمگیری در کشور دارد.

عباسی تصریح نمود: در استان گلستان، اقوام مختلف نظير فارس، ترك، تركمن، سيستاني، بلوچ، قزاق، زندگي مي كنند. اما با وجود تنوع قوميتي، زباني و مذهبي در استان، مردم اين خطه با صلح و صفا به زندگي خود ادامه مي دهند و نقطه اشتراك آن ها دين اسلام و فرهنگ ايراني بوده و حلقه اتصال بين آن ها زبان فارسي و منافع جمعي و مشترك شان در بهره وري از اين سرزمين حاصلخيز است. زبان هاي رايج در گلستان نیز فارسي، ترکمني، مازندراني و سيستاني می باشند.

وی ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان همواره تلاش نموده توانمندی های گردشگری و اکوتوریستی استان را شناسایی کرده و این توانمندی ها را به اقشار و لایه های مختلف استان، کشور و علاقمندان خارجی معرفی کند که امری خطیر و پرمشغله است و امیدمی رود توانسته باشد به قدر مقدورات به چنین مهمی دست یافته باشد. بر همین مبنا این استان، به جز آن که به لحاظ طبیعی گلستان نامیده می شود از جهت حضور اقوام مختلف نیز «گلستان» بشمار می رود. بدین جهت، برگزاری 5 دوره جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در این استان بیش از همه مدیون همین زندگی مسالمت آمیز و وحدت بخش است که برآمده از آموزه های قرآن کریم و دین مبین اسلام بوده و می تواند به عنوان نمونه عینی و پایلوت مورد توجه جهان اسلام قرار گیرد.

عباسی در ادامه اذعان داشت: در همین راستا جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین برای نخستین بار در سال 1384 برگزار و از آن پس در تقویم مناسبت های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به نام این استان ثبت و درج شد. و اکنون ششمین دوره آن برگزار خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد:از سوی این سازمان تلاش گردیدهکه این جشنواره در فهرست رویدادهای سازمان گردشگری جهانی نیز به ثبت برسد و اکنون در ظل منویات مقام معظم رهبری و در سالی که به نام «سال تولید ملی، حمایت از کار وسرمایه انسانی» مزین فرموده اند، برگزاری ششمنین دوره جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در استان گلستان، نویدبخش افق های تازه تری از وحدت و همدلی درراستای تولید ملی است.

عباسی با اشاره به این که فرهنگ و تاريخ ملت ها نقش بسزايي در شكل گيري هويت ملي آن دارد، افزود: نمادهاي تاريخي را مي توان به عنوان بخشي از ثمره فرهنگ دانست كه پاسداري از آن مي تواند در شكل گيري هويت ملي و منطقه اي هر سرزميني نقش اساسي ايفا نمايد.

این مقام مسوول اذعان داشت: با نگاهي گذرا به پيشينه تاريخي كشورها، در مي يابيم كه توجه و ارج نهادن به آثار و ارزش هاي فرهنگي و باستاني هر ملتي موجب تعالي و ارتقای فرهنگي آن ملت مي شود چرا كه تاريخ نشان داده است ملت هايي كه داراي سابقه فرهنگي و تاريخي كهـن مي باشند در معرض تهاجم فرهنگي مصون مانده و كمتر دستخوش تطور و دگرگوني شده اند. هرچند در قرن بيست و يكم، قرن تحول عظيم در عرصه ارتباطات، مشاهده مي گردد برخي از بنيان هاي تاريخي- فرهنگي ملت ها دستخوش تغيير و تحول شده اند، وليكن عنايت به اين بنيان ها امري اجتناب ناپذير و از ضروريات ملت هاست.

وی خاطرنشان کرد: ايران سرزميني است در برگيرنده اقوام گوناگون با باورها، اعتقادات و آداب و رسوم خاص، اقوامي كه در عين تنوع و تفاوت هاي بسيار در چارچوب مرزهاي فرهنگي اين سرزمين آن چنان بهم آميخته اند كه واحد منسجمي به نام هويت ملي ايراني را تشكيل داده اند. استان گلستان نيز، از اين امر مستثني نمي باشد، وجود انبوه جاذبه هاي اكوتوريسم(كه استان را به گنجينه اكوتوريسم ايران مشهور نموده است) يادمان هايي چون، برج هاي تاريخي گنبدقابوس و رادكان، خرابه‌هاي شهر تاريخي جرجان و تميشه و صدها اثر ارزشمند ديگر در استان گواهي از اين مدعاست. به همين منظور، نگهداري و صيانت از اين آثار گرانبها كه پيشينه تاريخي بيش از 7000 ساله استان را نمايان مي نمايد به ویژه «میراث قومی» گلستان و ایران عزیز از اهميت خاصي برخوردار است.

عباسی در ادامه گفت: جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین يك موقعيت ترويجي است، كه در آن همه ابعاد فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي مورد بررسي قرار مي گيرد تا ضمن معرفي فرهنگ هاي قومي و منطقهاي، به ويژگي هاي خاص مناطق نيز توجه گردد.

وی ماهيت اصلي جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین را فراهم ساختن شرايط براي بسط و گسترش فرهنگ هاي مختلف ايراني جهت تحقق اهداف ترويجي براي رشد و توسعه صنعت گردشگري دانست و افزود:ششمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین با نگرش همراه و مثبت دولت محترم دهم می تواند تلقی نگاهی بومی و اقلیم گرا به استجابت اهداف فوق‌الذکر باشد که هم اینک با گستردگی هرچه بیشتر در استان گلستان در حال اجراست. بی شک در این راه نمی توان تاثیرات اجتماعی و فرهنگی که بر نهاد جامعه می نشیند نادیده گرفته شود و این خود نشان از آگاهی مردم و توجه مسوولین به این امر دارد.

او ادامه داد: از طرفی خیل عظیم بازدید کنندگان و بازدید شوندگان سرمایه انسانی عظیمی را فراهم آورده اند تا این مساله مهم به اثبات برسد که سرمایه های انسانی می تواند نقطه اتکای عظیمت و حرکت گلستان به توسعه های بعدی و عمیق باشد. آن چه در این دوره از جشنواره و براساس باورداشت های عمیق و اصیل فرهنگی و اسلامی در حال وقوع است نقطه روشن و غیرقابل انکاری در کارنامه دولت دهم و مسوولین استانی است که با هدف ایجاد زیست شادمانه و اتحاد بیشتر و تاثیر بازخوردهای فرهنگی برای مردم تلاش شده تا با هدایت به سمت اهمیت بر کرامت انسانی در حفظ میراث کهن و باورداشت‌های بومی مناطق مختلف کشور تاکید داشته باشد.

عباسی افزودجشنواره ششم فرهنگ اقوام ایران زمین با حضور هنرمندان سراسر کشور، سفراو هنرمندان کشورهای خارجی ازجمله پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، قزاقستان، ارمنستان و... برگزار می شود و ازگلستانی های مقیم درکشورهای خارجی نیز دعوت به عمل خواهد آمد و از برنامه های این جشنواره برگزاری نمایشگاه سراسری صنایع دستی، جاذبه های گردشگری استان های کشور، سوغات استان ها و نمایش فرهنگ ها و شیوه های زندگی اقوام مختلف و همچنین اجرای مراسم آیینی و موسیقی اقوام می باشد.

وی درادامه از همکاری ارگان های مرتبط با این جشنواره و تشکیل کمیته های مختلف اجتماعی، نمایشگاهی، انتظامات و امنیت، اطلاع رسانی، پشتیبانی و.... یادکرد و در پایان بر اطلاع رسانی گسترده شبکه های استانی، سراسری و ملی در این جشنواره تاکید نمود و نقش صدا و سیما را درپوشش برنامه های این جشنواره و معرفی هرچه بهتر استان گلستان به عنوان مقصد گردشگری موثر دانست و گفت: امسال با توجه به حضور یکی از مقامات مهم کشوری در این جشنواره، برنامه ریزی های لازم نیز جهت برگزاری جشن ثبت جهانی گنبد قابوس، همزمان با این حضوردر استان صورت خواهد گرفت.

رييس ستاد برگزاري پنجمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین همچنین یادآورشد:دراین دوره ازجشنواره درنظر است همایش های گردشگری دریایی و شناسایی چالشهای توسعه بازاریابی صنایع دستی و گردشگری نیز برگزار شود.

ششمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین 6 لغایت 9 مهر ماه امسال در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان گلستان برگزار می شود.


منوی اصلی
Skip Navigation Links
صفحه اصلی
معاونتها-
روابط عمومی وامور فرهنگی -
ستاد هماهنگی خدمات سفراستان-
خانه تشکل ها-
یگان حفاظت-
معرفی استان-
معرفی جاذبه های استان-
آرشیو اخبار
جشنواره بین المللی اقوام ایران زمین-
آرشیو مناقصه ها -
گالری تصاویر
گالری فیلم های شما
مقالات
پرسش های متداول
پیوند ها-
دانلود
تماس با ما
نقشه سایت
جستجو
 
وضعیت آب و هوا
ورود به سایت
نام کاربری:
کلمه عبور:
رمز ورود را فراموش کرده ام
آمار بازدید
بازدید امروز: 1064
بازدید دیروز: 1451
افراد آنلاین: 4
این صفحه: 770
متوسط روزانه: 688
بازدید کل: 953026
بروز رسانی : 1391/05/14